زندگی سالم با رعایت ده نکته ساده در سال ‍۱۴۰۲

آنچه برای زندگی سالم نیاز دارید.

زندگی سالم با رعایت ده نکته ساده در سال ‍۱۴۰۲

هر سالی که می‌گذرد، دقیقا یک سال به عمرمان اضافه شده است. با گذشت عمر لازم است بیشتر به سبک زندگی خود توجه کنیم. زندگی سالم دقیقا راهکاری است که لازم است جامعه به آن توجه کند. زیرا در نهایت این افراد هستند که می‌خواهند نسل‌های بعدی را راهی جامعه کنند. در مجله هاسپکسا سبا الهام گرفتن از مقاله‌ای منتشر شده از بیکینگ سانگ، دانشمند اپیدمیولوژیست مدرسه فرفنبکس، راهکارهایی برای زندگی سالم به شما ارائه دهیم.

 

با پدید آمدن همه‌گیری کووید ۱۹ یا همان کرونا و ایزوله شدن افراد در خانه تجربه جدیدی برای همگی رخ داد. بسیاری از افراد بیشتر روی سلامتی خود و اطرافیان خود توجه کردند. بعضی از افراد ناامید نشدند و ورزش کردند و بهتر غذا خوردند و سعی کردن بر فشارهای همه‌گیری غلبه کنند. افراد دیگر درگیر افسردگی، اضطراب، پرخوری و عدم زندگی در لحظه بودند. همین سبب شده است تا خیلی از این افراد در معرض بیماری‌هایی چون دیابت نوع ۲، سکته قلبی و دیگر مشکلات مربوط به سلامتی باشند. در ادامه به ۱۰ راهکار اشاره می‌کنیم که کمک می‌کنند تا زندگی سالم‌تری داشته باشید. هم عوارض پشت سر گذاشتن همه‌گیری را کاهش دهید و هم بهتر زندگی کنید.

 

آنچه از خوراک شما که روی زندگی سالم تاثیر می‌گذارد

خوراک بخش مهمی از سبک زندگی ما به حساب می‌آید و عاملی برای سنجش زندگی سالم است. در ادامه سعی کرده‌ایم به تمام آنچه باید برای زندگی سالم توجه کنید بپردازیم.

 

برای یک زندگی سالم لازم است غذای ناسالم نخورید

خیلی از افراد وعده مهمی مثل صبحانه را فراموش می‌کنند و در عوض در ظهر غذای ناسالم فست فودی می‌خورند. اگر به سلامت خود اهمیت می‌دهید این کار را انجام ندهید. سعی کنید حداقل به آنچه بدن شما نیاز دارد توجه کنید. قانون پروتئین و فیبر بیشتر و شکر و چربی کمتر را درنظر بگیرید. اگر با مشکلات مربوط به غذا خوردن مواجه هستید، حتما به متخصص تغذیه مراجعه و رژیم غذایی بهتری برای خود انتخاب کنید.

 

از مکمل‌های مولتی ویتامین بهره ببرید

برای دریافت تمام آنچه بدن شما از مواد معدنی و ویتامین‌ها نیاز دارد می‌توانید از مکمل‌های غذایی بهره ببرید. توجه داشته باشید که باید این مکمل‌ها را با غذا مصرف کنید. برای انتخاب یک مکمل مناسب می‌توانید از پزشک مشورت بگیرید. زیرا ممکن است با توجه به سبک زندگی شما، نیاز به مکملی خاص باشید. با این حال توصیه می‌شود حتما مکمل شما حاوی زینک، آهن و ویتامین‌های A، B6، B12، C، D , E باشد.

توجه داشته باشید که هنوز ثابت نشده است که چقدر مکمل روی درگیری بدن شما با بیماری‌های ویروسی اثر می‌گذارد. ولی در نهایت سبب می‌شود تا بدن سالم‌تری داشته باشید.

 

آب بنوشید و همیشه خود را هیدراته نگه دارید

نوشیدن آب به سلامت بدن شما کمک می‌کند. ولی در محافظت بدن شما از ویروس‌ها اثر خاصی ندارد. با توجه به سن و وضعیت جسمانی عموم افراد جامعه جهانی، توصیه می‌شود در روز حداقل ۹ تا ۱۳ فنجان آب توسط مردان و زنان سالم نوشیده شود.

 

از مصرف الکل و مواد مخدر دوری کنید

هر چیزی که برای بدن شما وابستگی بیاورد آسیب‌زا محسوب می‌شود و شما را از زندگی سالم دور می‌کند. الکل، مواد مخدر و حتی سیگار از مواردی هستند که روی سلامتی شما اثر منفی می‌گذارند. سرعتی که الکل به بدن شما کالری می‌افزاید بیشتر از چیزی است که گمان می‌کنید. به همین دلیل توصیه می‌شود که الکل مصرف نکنید.

از سوی دیگر عوارض مصرف مداوم الکل بسیار چشمگیر و قابل توجه است. مشکلات مرتبط با کبد، دیابت و همچنین چاقی از مواردی هستند که ممکن است با خوردن زیاد الکل با آنها مواجه شوید. حذف الکل به شما کمک می‌کند تا زندگی سالم‌تری داشته باشید.

 

آنچه به عادات شما باز می‌گردد

عادات شما مستقیما روی سبک زندگی شما اثر می‌گذارند. به همین دلیل لازم است که به جای تمرکز روی عادات بد و آسیب‌رسان مانند سیگار کشیدن، پرخوری و … به عاداتی رو بیاورید که روی سلامت شما اثر مثبت داشته باشد.

 

به وزن خود توجه کنید

سعی کنید به صورت دوره‌ای یا روتین خود را وزن کنید. این بازه‌های زمانی می‌تواند هفتگی باشد. این مورد کمک می‌کند تا بدانید در چه مسیری قرار دارید و بتوانید به وزن ایده‌آل خود دست پیدا کنید. وزن مستقیما روی دستیابی به یک زندگی سالم تاثیر می‌گذارد. پس سعی کنید وزن خود را با رژیمی سالم مدیریت کنید.

 

به صورت مرتب ورزش کنید و فعالیت فیزیکی داشته باشید

فرقی نمی‌کند در کجا ورزش می‌کنید. چه در خانه هستید و چه در باشگاه یا روی زمین ورزشی، می‌توانید فعالیت فیزیکی داشته باشید و برای بدنی سالم‌تر تلاش کنید. حتی اگر نمی‌توانید هیچ کدام از این موارد را انجام دهید، کافیست روزی ۳۰ دقیقه پیاده‌روی کنید.

 

فراموش نکنید که برای داشتن یک برنامه منظم ورزشی حتما لازم نیست مربی داشته باشید. گاهی یک فرد همراه یا حتی استفاده از اپلیکیشن‌های ورزشی می‌تواند گزینه مناسبی باشد.

 

کمتر بنشینید و به صفحه موبایل و لپ‌تاپ نگاه کنید

برای سلامت بدن ورزش کافی نیست و لازم است به درستی از بدن خود استفاده کنید. از این رو پیشنهاد می‌شود کمتر بنشینید. حتی اگر ورزش کنید، با زیاد نشستن ریسک ابتلا به دیابت، حمله قلبی و حتی سکته را در خود افزایش می‌دهید.

 

معمولا پیشنهاد می‌شود با هر ۳۰ دقیقه نشستن، ۵ دقیقه استراحت کنید و راه بروید تا بدن شما دچار آسیب ناشی از کار با کامپیوتر نشود.

 

به اندازه کافی خوب بخوابید

یک رابطه مستقیم بین خواب خوب و کافی با سیستم ایمنی افراد وجود دارد. به همین دلیل اگر زندگی سالم برای شما اهمیت دارد، حتما ۸ ساعت در روز بخوابید تا ایمنی بدن شما حفظ شود و کمتر ظاهر شما فرسوده گردد. 

توجه کنید که توصیه می‌شود بهتر است ۲ ساعت قبل از خواب از وسایل الکترونیکی به خصوص گوشی همراه استفاده نکنید تا خواب باکیفیت‌تری داشته باشید.

 

احساسات خود را مدیریت کنید

حس‌هایی مثل ترس، ناراحت و اضطراب روی زندگی سالم شما تاثیر مستقیم دارند. سبب می‌شوند تا ایمنی بدن شما کاهش پیدا کنند. پس اگر به صورت مداوم با چنین مواردی دست و پنجه نرم می‌کنید، پیشنهاد می‌کنیم حتما به مشاور یا روان‌پزشک مراجعه کنید.

 

تمام این احساسات در بلند مدت مانع زندگی سالم برای شما خواهند بود. همچنین استرس زیاد می‌تواند سبب پرخوری و در نهایت افزایش وزن شود.

 

کلام آخر

توجه داشته باشید که انتخاب‌های شما دسترسی‌تان به زندگی سالم را رقم می‌زند. به عنوان آخرین نکته مربوط به این مقاله، توجه کنید که استفاده از اپلیکیشن‌های سبک زندگی و سلامت می‌تواند به شما کمک کند تا زندگی سالم‌تری داشته باشید.

نظر خود را بنویسید