آنچه باید در مورد شست‌وشو و ضدعفونی دست بدانید

درست شستن دست

آنچه باید در مورد شست‌وشو و ضدعفونی دست بدانید

یکی از راهکارهایی که به سلامت شما و اطرافیانتان کمک می‌کند شستشوی دست و ضدعفونی دست به حساب می‌آید. در اینجا قصد داریم در مورد شستن و ضدعفونی دست بیشتر به شما بیاموزیم. در آغاز لازم است اطلاعاتی در مورد میکروب‌ها بدانید و سپس بیشتر در مورد روش‌های ضدعفونی اطلاعات کسب کنید.

چگونه دست های خود را بشوییم؟

شستن دست ها یکی از ساده ترین و موثر ترین روش ها برای جلوگیری از بسیاری از بیماری ها است. با درست شستن دست ها می توانید از میکروب ها و ویروس هایی که می توانند باعث بیماری شوند خلاص شوید. شستن دست و ضدعفونی دست‌ها شما را در برابر میکروب‌ها سالم نگه می‌دارد. توجه به همین مورد ساده از شما در برابر عفونت‌های تنفسی و اسهالی محافظت می‌کند.

برای اینکه میکروب ها و عفونت ها به بدن شما راه پیدا نکنند کافیست:

 • چشم، بینی و دهان خود را با دست شسته نشده لمس نکنید.
 • به هیچ وجه غذا و نوشیدنی خود را با دست‌های آلوده و نشسته نخورید.
 • به جایی که از آلودگی و یا عدم آلودگی آنجا آگاهی ندارید، دست نزنید.
 • جلو‌ی عطسه یا سرفه خود را با آرنج بگیرید. سعی کنید همیشه پس از سرفه و عطسه دست‌های خود را بشویید. سپس می‌توانید افراد و وسایل را با خیال راحت‌تری لمس کنید.

درست شستن دست ها

چه زمانی باید دست هایمان را بشوییم؟

حفظ سلامت خود با دیگران با شستن دست‌ها امکان‌پذیر است. به خصوص در زمانی که ویروس کووید-۱۹ پدید آمده بود، دست شستن به یکی از راهکارهای مهم تبدیل شد که جلوی شیوع این ویروس را می‌گرفت. با این حال زمان‌های کلیدی و مهمی هستند که با شستن و ضدعفونی دست می‌توانید جلوی شیوع بیماری‌های مختلف را بگیرید. هم خود مبتلا نشوید و نه باعث ابتلا به دیگران شوید. این زمان‌های کلیدی عبارتند از:

 • قبل، حین و پس از آماده کردن غذا.
 • قبل و پس از میل کردن وعده‌های غذایی.
 • قبل و پس از مراقبت از بیماری که ممکن است حالت تهوع داشته باشد و حتی استفراغ کند.
 • قبل و پس از درمان یک زخم.
 • پس از استفاده از دستشویی.
 • پس از عوض کردن پوشک نوزاد یا رخت‌خوابی که در آن ادرار کرده است.
 • پس از خالی کردن مخاط بینی، سرفه و عطسه کردن.
 • پس از لمس، غذا دادن و تمیز کردن حیوان خانگی یا دیگر حیواناتی که در محیط‌های مختلف با آنها مواجه می‌شوید.
 • پس از دادن تشویقی به حیوانات.
 • پس از لمس زباله و انتقال زباله به سطل زباله.

اگر واقعا آب در دسترس شما نیست، می‌توانید از مایع ضدعفونی دست استفاده کنید. فراموش نکنید که مایع ضدعفونی شما باید حداقل دارای ۶۰ درصد الکل باشد.

روش درست شستن دست ها

درست شستن دست‌ها، از شما در برابر میکروب‌ها محافظت می‌کند. همچنین سبب می‌شود تا میکروب‌ها از فردی به فرد دیگر منتقل نشود. فرقی نمی‌کند سر کار باشید‌، با دوستان خود یا در خانه با خانواده؛ کافیست همیشه به شستن دستان خود توجه داشته باشید.

هر بار لازم است این پنج مرحله را در شستن دست‌های خود دنبال کنید:

۱. دستان خود را با آب روان و پاک خیس کنید. شیر آب را ببندید تا اتلاف صورت نگیرد. سپس صابون را بردارید.

۲. دستان خود را به هم بزنید. همچنین پشت دست‌های خود را به خوبی به هم بزنید. بین انگشت‌ها و زیر ناخن‌ها بخش‌هایی هستند که باید حین شست‌وشو تمیز شوند.

۳. ۲۰ ثانیه دست‌های خود را به خوبی به هم بمالید و حتی خارش دهید تا هم زیر ناخن شما و هم پوست شما تمیز شود.

۴. دست‌های خود را زیر آب روان به خوبی بشویید.

۵. دست‌های خود را با دستمال خشک کنید.

شستن دست ها

مدت زمان شستن دست

مدت زمان شستن دست ها باید حداقل 20 ثانیه باشد. این زمان برای از بین بردن باکتری و ویروس ها کافی است. توجه داشته باشید که در هنگام شستشوی دست، تمام سطح دست، پشت دست، بین انگشت ها، و زیر ناخن توجه شود.

چرا از ضدعفونی دست در زمانی که آب نیست استفاده کنید؟

شستن دست بهترین راهکار برای جلوگیری از بیماری‌ها و عفونت‌ها است. به همین دلیل پیشنهاد می‌شود در صورتی که آب و صابون در دسترس شماست؛ حتما دست‌های خود را بشویید. با این حال همیشه یک مایع ضدعفونی ۶۰ درصد همراه خود داشته باشید. پیش از خرید ژل یا مایع ضدعفونی کننده دست حتما روی لیبل آن توجه کنید که الکل بالای ۶۰ درصد باشد. 

ژل و مایع ضدعفونی دست معمولا میکروب‌ها را با سرعتی قابل قبول از بین می‌برد. با این حال سه مورد درباره مایع ضدعفونی دست وجود دارد که عبارتند از:

 • این نوع از ضدعفونی کننده‌ همه میکروب‌ها را از بین نمی‌برند.
 • مایع ضدعفونی دست وقتی که دست‌های شما به وضوح کثیف است کاربردی ندارد. پس پیشنهاد می‌شود حتما دستان خود را بشویید.
 • ژل و مایع ضدعفونی دست نمی‌تواند مواد شیمیایی را کامل از روی پوست دست شما از بین ببرد.

کلام آخر

همیشه توجه داشته باشید که شستشوی دست با صابون جامد و مایع بسیار اثرگذارتر از روش‌های دیگر است. حتما به خوبی و با دقت مراحل شستشو را انجام دهید. فراموش نکنید که شستشوی دست به یک وسواس برای شما تبدیل نشود و در زمان‌های کلیدی حتما دست‌های خود را بشویید. با وجود اهمیت خرید تجهیزات پزشکی، شستشوی صحیح دست ها به عنوان یک راهکار ساده و در دسترس، نقشی کلیدی در پیشگیری از بیماری ها و حفظ سلامتی ایفا می کند.

نظر خود را بنویسید