گوشی پزشکی

گوشی پزشکی چیست؟

تجهیزات معاینه برای بررسی ها و معاینات اولیه پزشکی توسط پزشک و پرستار مورد استفاده قرار می گیرند. یکی از مهم ترین این تجهیزات گوشی پزشکی است که تنوع بالایی داشته و انواع مختلفی از آن تولید می شوند. این دستگاه که استتوسکوپ نیز نامیده می شود، صداهای مختلف درون بدن مانند صدای قلب، ریه و عروق خونی را به گوش پزشک می رساند. کاربرد دیگر آن در اندازه گیری فشار خون با استفاده از فشارسنج عقربه ای است.

اجزای گوشی پزشکی:

این دستگاه از قسمت های زیر تشکیل شده است:

– قسمتی که بر روی بدن قرار می گیرد که از دیافراگم و بل ساخته شده است. دیافراگم بزرگ بوده و برای شنیدن صداهایی با فرکانس زیاد و بل که کوچک تر است برای شنیدن صداهایی با فرکانس کمتر استفاده می شود. دیافراگم معمولا از آلومینیوم یا استیل ساخته می شود. از آن جایی که استیل وزن بیشتری دارد، انتخاب بهتری محسوب می گردد. وزن بالا باعث می شود که قسمت مربوطه بهتر روی بدن قرار گیرد و کیفیت صدایی که پزشک می شنود، افزایش پیدا کند.

– قسمتی که در گوش قرار می گیرد و صدا را انتقال می دهد. این قسمت باید به راحتی در گوش قرار بگیرد. به همین دلیل قابل تعویض است و متناسب با فرم و اندازه گوش پزشک جایگزین می شود. این قسمت معمولا در دو مدل نرم و سخت ساخته می شود که بعضی شرکت ها هر دو مدل را همراه با دستگاه ارائه می دهند تا پزشک بتواند از بین آن ها انتخاب کند.

– لوله ای که دو قسمت قبل را به هم متصل می کند. این لوله ها بهتر است از پی وی سی(PVC) ساخته شوند.

 

قیمت گوشی پزشکی یا استتوسکوپ:

گوشی پزشکی بر اساس نوع و برند قیمت های مختلفی دارد. از طرفی تغییرات بازار تجهیزات پزشکی هم روی قیمت این وسیله تاثیر می گذارد.

بهترین برندهای گوشی پزشکی:

برندها و شرکت های معتبری در زمینه تولید گوشی های پزشکی فعال هستند که از میان آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

– ریشتر: یکی از برندهای با کیفیت در ساخت گوشی های پزشکی ریشتر(Riester) است. این برند محصول کشور آلمان است و در مدل های متنوعی تولید می شود. از ویژگی گوشی های ریشتر می توان به تیوب ساخته شده از PVC اشاره کرد که نویزهای محیط را کاهش می دهد.

– لیتمن: یک برند آمریکایی است که سال ها در زمینه ساخت این تجهیزات فعالیت کرده است. گوشی های Littmann در مدل های مختلف مثل آکوستیکی و الکترونیکی ساخته می شوند.

– ولش آلن: یکی دیگر از برندهای آمریکایی موجود در بازار تجهیزات پزشکی ایران است. برند Welch Allyn انواع گوناگونی از گوشی های پزشکی را تولید می کند که از جمله آن ها می توان به گوشی های تخصصی قلب اشاره کرد.

خرید گوشی پزشکی:

هنگام خرید این دستگاه باید دقت شود که کیفیت تمام اجزای آن مناسب کاربری پزشک باشد. زیرا باعث استفاده آسان از آن و تشخیص بهتر صداها می شود. هم چنین دو لوله دستگاه باید کاملا مقابل هم قرار بگیرند. همان طور که قبل تر نیز ذکر شد، گوشی ها قابل تعویض هستند و هنگام خرید باید سری گوشی مطابق با گوش پزشک تهیه شود. در گوشی های پزشکی، لوله یا شلنگ اتصال دهنده ای که ضخامت بیشتری دارد در مقایسه با لوله های نازک تر عایق بندی بهتری دارد.

 

نحوه استفاده از گوشی پزشکی:

برای استفاده از این وسیله، قسمت بل یا دیافراگم بر روی بدن بیمار قرار داده می شود. در این قسمت ارتعاشات بدن تبدیل به ارتعاشات صوتی شده و تشدید می شوند. سپس وارد لوله دستگاه شده و از طریق گوشی ها وارد گوش پزشک می شوند. در صورتی که صدای داخل بدن خیلی بم باشد از قسمت بل استفاده می شود. در غیر این صورت بیشتر صداها با دیافراگم شنیده می شوند.

 

انواع گوشی پزشکی:

با توجه به هدف استفاده از دستگاه و تخصص پزشک، انواع مختلف این دستگاه تولید شده و در بازار عرضه می شود. انواع گوشی پزشکی عبارتند از:

– گوشی آکوستیک: این گوشی دو مدل تک سر و دو سر دارد. نوع تک سر گوشی طبی آکوستیکی نامیده می شود و معمول ترین مدل است. این دستگاه از یک سر که بر روی بدن قرار می گیرد و یک دیسک تخت از جنس فلز یا پلاستیک تشکیل شده است. این دیسک صدا را از بدن بیمار به گوش می رساند. مدل دو سر آن علاوه بر دیافراگم دارای بل نیز هست. بل معمولا برای معاینه کودکان مورد استفاده قرار می گیرد. البته برای کودکان مدل جاگانه ای از گوشی پزشکی نیز وجود دارد که در ادامه به آن اشاره می شود. گوشی آکوستیک می تواند طیف وسیعی از فرکانس ها را دریافت کند و به همین دلیل در معاینه قلب، ریه و معده به کار می رود.

– گوشی دیجیتال: این مدل که دیجیتال یا الکترونیک نامیده می شود نسبت به مدل قبل تقویت صدای بهتری دارد و برای استفاده از آن لازم نیست سکوت در محیط برقرار باشد. این گوشی دارای سنسور تقویت کننده صدا یا پیزوالکتریک است که باعث می شود شنیدن صدا از روی لباس بیمار نیز امکان پذیر باشد. این دستگاه صداهای اضافی محیط را نیز فیلتر می کند و امکان تنظیم سطح بندی صدا دارد. با این که قیمت گوشی های الکترونیک بیشتر از گوشی های آکوستیک است در برخی از مدل های آن ها امکان ذخیره صدا، اصلاح صداهای مزاحم در محیط و تنظیم حالت مورد نظر برای انجام معاینه وجود دارد که خرید گوشی های الکترونیک را توجیه می کند.

– گوشی پزشکی نوزاد: این نوع که برای جنین نیز استفاده می شود به این دلیل تولید شده است که صداهای دریافتی توسط آن متفاوت هستند. این دستگاه صداهای ضعیف و کم ارتعاش را دریافت می کند به همین دلیل به شکل شیپوری ساخته می شود. این شکل، سطح صدا را تقویت کرده و صدای قلب جنین را به خوبی به گوش شنونده می رساند.

– گوشی دامپزشکی: معمولا گوشی هایی که برای انجام معاینات دامپزشکی، به خصوص برای حیوانات کوچک ساخته می شود تفاوت چندانی با گوشی های ساخته شده برای انسان ندارند. اما گوشی های دام بزرگ معمولا لوله بلندتری دارند و بر همین اساس دیافراگم گوشی هم باید صدا را بهتر تقویت کند.