انواع تشک مواج

kinds of wavy mattress - انواع تشک مواج

انواع تشک مواج

انواع تشک مواج در کاهش فشار دائمی بر یک ناحیه از پوست نقش دارند. همچنین برای جلوگیری از ایجاد عارضه زخم بستر استفاده می‌شوند. انواع تشک مواج با توجه به مشخصاتی که دارند به دسته‌های مختلفی مانند تشک مواج سلولی، تخم مرغی، لیزری و… دسته بندی می‌شوند و شما متناسب با نیاز خود می‌‌توانید تشک مناسب را تهیه کنید.

جهت خرید انواع تشک مواج، شاید برایتان سوال باشد که کاربرد تشک مواج سلولی چیست؟ این تشک‌ها در چه بیمارانی کاربرد دارند؟ چگونه می‌توان تشک مواج سلولی مناسب را خریداری کرد؟ در ادامه همراه ما باشید تا ضمن پاسخ‌گویی به‌ سوالات شما، نکاتی که جهت تهیه این تشک باید بدانید را بررسی کنیم.

 

انواع تشک مواج موجود در بازار

انواع تشک مواج موجب تسریع فرآیند بهبودی و کاهش احتمال ابتلای بیمار به زخم بستر می‌شود. جهت خرید تشک زخم بستر یا همان تشک مواج باید به شرایط بیمار و شدت عارضه‌‌ای که دارد توجه کنید. به صورت کلی تمام انواع تشک مواج باعث کاهش فشار دائمی در یک نقطه از بدن بیمار می‌شود؛ اما این ابزارها با توجه به ویژگی‌های خود قابلیت‌های گوناگونی دارند. در ادامه مهم‌ترین انواع تشک زخم بستر را بررسی می‌کنیم.

 

تشک مواج تخم مرغی

رویه این تشک مواج مانند شانه تخم مرغ یا کندو زنبور عسل دارای برآمدگی‌های مشخصی است؛ به همین دلیل آن را تشک لانه زنبوری نیز می‌نامند. جریان هوا به صورت دائم در سلول‌های این تشک جریان دارد و باعث انتقال وزن و فشار بیمار به تشک می‌شود. همچنین این تشک ضد تعریق در برابر نفوذ آب مقاوم است و موجب راحتی بیش‌تر بیمار در حین استراحت می‌شود.

اگر مدت زمان بستری بیمار کم‌تر از یک سال باشد؛ بهتر است که از تشک مواج تخم مرغی استفاده شود. این تشک در بیمارانی که مبتلا به زخم بستر درجه ۱ یا ۲ هستند نیز می‌تواند بسیار کارآمد باشد و از پیشرفت زخم بستر جلوگیری کند. تشک لانه زنبوری برای بیمارانی که وزنی کمتر از ۱۲۰ کیلوگرم دارند، توصیه می‌شود.

 

تشک مواج سلولی

یکی از پرکاربردترین انواع تشک مواج نوع سلولی آن است که شامل چندین استوانه مشابه است و درون آن‌ها مقدار مشخصی هوا جریان دارد. وجود هوا باعث می‌شود که فشار بدن بیمار در تشک مواج پخش شود و احتمال ایجاد زخم بسترکاهش یابد.

همچنین این تشک نسبت به نوع تخم مرغی ضخامت بیش‌تری دارد و ضد تعریق بودن را می‌توان نقطه قوت این تشک در نظر گرفت. خرید تشک مواج سلولی به بیمارانی که نیاز دارند مدت زمان طولانی بستری شوند، پیشنهاد می‌شود. همچنین بیمارانی که دچار زخم بستر با درجه ۳ یا ۴ هستند، جهت درمان زخم خود می‌توانند از این محصول استفاده‌ کنند. تشک مواج سلولی محدودیت وزنی ندارد و افراد با وزن بالای ۱۲۰ کیلوگرم نیز می‌توانند از آن استفاده کنند.

 

تشک مواج لیزری یا بیمارستانی

این تشک مواج با ایجاد جریان هوای نامحسوس بر سطح تشک از ایجاد زخم بستر جلوگیری می‌کند. درواقع منافذ سطح تشک مقداری از هوای درون سلول‌ها را به بیرون هدایت می‌کند؛ درنتیجه از تعریق بیمار جلوگیری می‌شود.

تشک مواج لیزری مجهز به سیستم تخصصی CPR است و در مواقع ضروری باد سلول‌های آن جهت احیای قلبی تخیله می‌شود. همچنین این تشک دارای سیستم هشداردهنده صوتی یا تصویری است و در صورت ناخوش بودن حال بیمار، همراهان را مطلع می سازد.

 

تشک مواج خانگی

یکی از انواع تشک مواج نوع خانگی آن است که جهت بستری کوتاه مدت بیمار فاقد زخم بستر در منزل کاربرد دارد. این تشک مقاوم برای هر دسته وزنی مناسب است و با رویه پلی‌اورتان و پی‌وی‌سی، در برابر نفوذ نم یا تعریق مقام است. تشک‌های مواج خانگی دارای یک موتور پمپ هوا هستند و شما به راحتی می‌توانید این تشک را با روشن کردن پمپ برقی راه‌اندازی کنید.

 

تشک مواج آبی

این تشک مواج پمپ ندارد و به همین جهت فاقد هرگونه صدای جانبی است. این تشک قابل شست‌وشو بوده و در برابر تعریق و نفوذ آب از خود مقاومت نشان می‌دهد. این تشک بسیار منعطف است و این قابلیت را دارد که فشار ناشی از وزن بدن بیمار را به صورت مساوی به تشک انتقال دهد.

 

نکاتی که که خرید تشک مواج

انواع تشک مواج برای افرادی که دچار زخم بستر و جراحت هستند یا در دوره نقاهت پس از عمل جراحی به سر می‌برند، کاربرد مهمی دارد. جهت خرید این تشک بادی رعایت برخی اصول به شما کمک می‌کند که روند بهبود زخم بستر تسریع پیدا کند. در ادامه مهم‌ترین نکاتی که جهت تهیه تشک مواج باید در نظر بگیرید را بررسی می‌کنیم.

 • وزن بیمار

جهت خرید انواع تشک مواج باید به وزن بیمار اهمیت دهید و میزان تحمل فشاری تشک را در نظر بگیرید؛ زیرا برخی از تشک‌ها تنها برای بیمارانی با وزن کم‌تر از ۱۲۰ کیلوگرم قابل استفاده هستند.

 • هزینه

  خرید

جهت خرید انواع تشک مواج باید به نیاز خود و انتظاری که از این تشک دارید، توجه داشته باشید و تشک مناسب را انتخاب کنید. رعایت این نکته شما را از پرداخت هزینه‌های سنگین نجات خواهد داد.

 • ابعاد تشک مواج

شما با توجه به اندازه جثه خود می‌توانید تشک مواج را با ابعاد مناسب سفارش دهید. سعی کنید پیش از خرید تشک مواج، ابتدا به ابعاد این محصول توجه داشته باشید؛ رعایت این نکته می‌‌تواند باعث آسودگی شما در استفاده از این محصول شود‌.

 • شدت زخم بستر

شدت و نوع زخم بستر یکی از مهم‌ترین مواردی است که جهت خرید انواع تشک مواج باید در نظر بگیرید. درواقع هدف شما از تهیه این محصول راحتی بیش‌تر بیمار است؛ بنابراین باید به عارضه بیمار اهمیت دهید. جهت انتخاب درست‌تر، می‌‌توانید با پزشک خود در ارتباط باشید و از مشاوره‌های او استفاده کنید.

 • صدای تشک

اگر قرار باشد که بیمار مدت طولانی برروی تشک مواج استراحت کند؛ بهتر است به صداهای جانبی این محصول اهمیت دهید. وجود صداهای اضافی می‌‌تواند در طولانی مدت بسیار آزاردهنده باشد و مانع از استراحت کافی بیمار شود.

 • ایمنی تشک مواج

برخی از انواع تشک مواج موجود در بازار ممکن است که بیمار را در معرض برق گرفتگی یا سوختگی قرار دهد؛ بنابراین جهت خرید تشک مواج باید به برچسب ایمنی آن توجه داشته باشید‌. همچنین خرید این محصول از مراکز و برندهای معتبر، می‌‌تواند خیال شما را از بابت ایمنی تشک آسوده کند.

 • سیستم BBS

این سیستم هوشمند جهت محافظت از بیماران در برخی از انواع تشک مواج موجود در بازار تعبیه می‌شود. BBS یک سیستم محافظتی است که گرمای تشک را کنترل می‌کند و احتمال وقوع سوختگی یا برق گرفتگی را کاهش می‌دهد.

 • جنس رویه تشک

جنس الیاف رویه تشک یکی از مهم‌ترین فاکتورهایی است که جهت خرید انواع تشک مواج باید در نظر داشته باشید. جنس رویه تشک باید با پوست بیمار سازگار باشد و نباید باعث خارش یا آلرژی در بیمار شود. در صورتی که الیاف رویه تشک از ترکیبات مرغوب تهیه شده باشد؛ احتمال وقوع عارضه‌های پوستی در بیمار کاهش می‌یابد.

 • میزان سفتی یا نرمی تشک

میزان سختی تشک یکی از اصلی‌ترین فاکتورهایی است که جهت خرید این محصول باید در نظر بگیرید. درواقع نرمی یا سفت بودن غیر استاندارد تشک مواج باعث می‌شود که خاصیت این محصول کاهش یابد. با استفاده از کف دست می‌‌توانید این معیار را اندازه‌گیری کنید.

 

کاربرد تشک مواج

انواع تشک مواج سلولی در کاهش بهبود روند درمان بیماران سیستم عصبی، عضلانی و اسکلتی نقش مهمی دارد. همچنین استفاده درست از این محصول، می‌‌تواند موجب کاهش علائم زخم بستر و رفع این عارضه شود. در ادامه مهم‌ترین کاربردهای انواع تشک بادی را مرور می‌کنیم.

 • بیمارانی که به صورت مادرزادی یا اکتسابی دچار آسیب نخاعی هستند.
 • افرادی که به دلایل مشکلات سیستمی دچار تحلیل عضلانی هستند و نمی‌توانند فعالیت‌های حرکتی انجام دهند.
 • بیمارانی که دچار فلج مغزی شده‌اند و سیستم‌های عصبی و حرکتی در آن‌ها از کار افتاده است.
 • افرادی که دچار انواع اختلالات روان‌شناختی مانند پارکینسون هستند و دائم اطلاعات ذهنی خود را فراموش می‌کنند.
 • سالمندانی که به دلیل تضعیف حافظه شناختی دچار آلزایمر هستند؛ بهتر است بیش‌تر طول روز را در بستر استراحت کنند.
 • بیماران مبتلا به ام‌اس که دچار محدودیت حرکتی و عصبی هستند؛ می‌توانند از انواع تشک مواج سلولی جهت بهبود عملکرد سیستم عصبی خود استفاده کنند.
 • کودکانی که دچار انواع بیماری‌های انحطاط مغزی هستند.

 

مزایای خرید تشک مواج

انواع تشک مواج باعث بهبود گردش خون بیمار می‌شوند و در کاهش علائم زخم بستر نقش مهمی دارند. استفاده از تشک مواج سلولی در بیماران حرکتی و عصبی، می‌تواند موجب ارتقای فعالیت عملکردی در این افراد شود. در ادامه مهم‌ترین مزایای انواع تشک مواج را بررسی می‌کنیم.

 • انواع تشک مواج موجود در بازار دارای سیستم پمپ باد هستند و جهت تنظیم میزان فشار هوای این محصول نیازی نیست که به صورت دستی اقدام کنید.
 • جنس رویه تشک مواج سلولی از ترکیبات پلی‌اورتان و نایلون است؛ بنابراین امکان نفوذ آب در این محصول وجود ندارد.
 • با توجه به نوع و شدت عارضه بیمار، می‌توان از تشک مواج سلولی در منزل، بیمارستان و دیگر مراکز مراقبتی استفاده کرد.
 • تمام بیماران با توجه به سن، وزن و اندازه جثه خود می‌‌توانند از تشک مواج مناسب استفاده کنند.
 • برخی از انواع تشک مواج موجود در بازار دارای سیستم‌های هشداردهنده صوتی یا تصویری هستند؛ بنابراین می‌توان از این محصول جهت ارتقای کیفیت نگهداری از بیماران در مراکز درمانی استفاده کرد.
 • انواع تشک مواج سلولی وزن بسیار کمی دارند و می‌توان این محصول را حتی برروی ویلچر نیز قرار داد.

 

شیوه نگهداری از انواع تشک مواج

تشک مواج سلولی در بهبود وضعیت بیماران اسکلتی و عصبی نقش مهمی دارد و می‌تواند باعث کاهش عارضه‌های ناشی از زخم بستر شود. جهت استفاده بهینه از این محصول باید به برخی نکات اهمیت دهید. در ادامه مهم‌ترین نکاتی که جهت نگهداری از تشک مواج سلولی باید بدانید را مرور می‌کنیم.

 • بهتر است تشک مواج سلولی خود را در نوبت‌های مشخص ضدعفونی کنید تا از احتمال انتقال بیماری‌های قارچی و باکتریایی جلوگیری شود.
 • از نصب و راه‌اندازی اصولی پمپ باد اطمینان حاصل کنید.
 • جهت تمیز کردن انواع تشک مواج از شوینده‌های حاوی کلر و وایتکس استفاده نکنید‌.
 • لوله‌های انتقال هوای موجود در تشک را بررسی کنید تا از عدم پوسیدگی یا تاخوردگی آن‌ها مطمئن شوید.
 • تمام ابزارهای نوک تیز و برنده را از تشک مواج سلولی دور نگه دارید.
 • شیرهای مربوط به تخلیه CPR را در دوره‌های مشخص بررسی کنید تا از عدم نشت هوا از آن‌ها مطمئن شوید.
 • فیلترهای تسویه‌‌کننده هوای ورودی به تشک مواج را بررسی کنید.
 • از وارد کردن هرگونه ضربه به پمپ باد تشک مواج خودداری کنید.
 • در صورت عدم استفاده طولانی مدت از تشک مواج، نباید این محصول را مچاله کنید؛ زیرا سلول‌های بادی آن آسیب می‌بیند.

 

خرید تشک مواج

استفاده از انواع تشک مواج می‌‌تواند باعث افزایش آرامش در شما شود و به بهبود عارضه‌هایی مانند مشکلات اسکلتی، عضلانی و عصبی کمک کند. اگر قصد خرید تشک مواج سلولی را دارید باید به شرایط بیمار مانند شدت و نوع آسیب، سن، وزن و… را در نظر بگیرید.

خرید تشک مواج سلولی را می‌‌توانید به صورت حضوری یا آنلاین و مراجعه به فروشگاه‌های اینترنتی انجام دهید‌. در خرید آنلاین این محصول، ضمن صرفه‌جویی در زمان؛ می‌توانید تشک مورد منظر خود را همراه با قیمت بسیار مناسب تهیه کنید‌.

بهتر است که خرید انواع تشک مواج را از مراکز معتبر اینترنتی انجام دهید تا از کیفیت اجزای تشکی که تهیه کرده‌اید مطمئن شوید. فروشگاه هاسپکسا یکی از معتبرترین فروشگاه‌های اینترنتی است که در زمینه فروش محصولات پزشکی مانند انواع تشک مواج سابقه درخشانی دارد. جهت خرید این محصول از فروشگاه هاس‌پکسا، می‌توانید با کارشناسان سایت در ارتباط باشید تا از خدمات پیش فروش مانند مشاوره رایگان بهره‌مند شوید.

 

 

انواع تشک مواج در زمینه پزشکی جهت بهبود عارضه زخم بستر و افرایش توان‌بخشی بیماران عصبی و حرکتی نقش مهمی دارد. جهت خرید این محصول باید به شرایط بیمار و نوع عارضه‌ای که دارد اهمیت دهید و تشک مناسب را خریداری کنید. جهت کسب اطلاعات بیش‌تر درمورد نحوه خرید تشک مواج سلولی، می‌توانید به قسمت دسته‌بندی سایت مراجعه کنید یا با شماره‌های موجود در سایت تماس بگیرید.

 

نظر خود را بنویسید