ماسک ۹۵ و همه چیز درباره آن

یک عدد ماسک n95 بدون سوپاپ که دارای دو کش زرد رنگ است.

ماسک ۹۵ و همه چیز درباره آن

ماسک ۹۵ یکی از انواع ماسک است که در داروخانه‌ها و فروشگاه‌های آنلاین محصولات و تجهیزات پزشکی ارائه می‌شود. ماسک N95 از انواع ماسکی است که در دوران شیوع ویروس کرونا مورد توجه قرار گرفت. از سوی دیگر در زمان افزایش آلودگی هوا، N95 یکی از ماسک‌های موثر به حساب می‌آید.

 

عنوان N95 در واقع یکی استاندارد است که توسط آمریکا به ثبت رسیده است. این نوع از ماسک مانع ورود ۹۵ درصد ذرات معلق هوا می‌شود. این میزان از جلوگیری می‌تواند سلامت افراد را در زمان شیوع آلودگی هوا تضمین کند.

 

در واقع ماسک N95 ویژگی‌هایی دارد که عبارت است از:

 • کاملا دستگاه تنفسی را پوشش دهد: ماسکی N95 محسوب می‌شود که از بالاس بینی شما تا زیر چانه را به خوب بپوشاند. در این صورت میزان کمتری از ذرات معلق وارد دستگاه تنفسی می‌شود.  با این پوشش تمام هوای ورودی به دستگاه تنفسی تحت کنترل ماسک خواهد بود.
 • جلوگیری از نشت هوا در اطراف ماسک: ماسکی استاندارد N95 را دریافت می‌کند که در تست نشتی موفق باشد. در این تست که در آزمایشگاه‌های صنعتی انجام می‌شود، مشخص می‌کند که هوا از اطراف ماسک وارد می‌شود یا خیر.
 • وجود فیلتر: ماسکی استاندارد N95 را دریافت می‌کند که دارای فیلتر باشد. این فیلتر در کنار جلوگیری از ورود گرد و غبار به دستگاه تنفسی. باید جلوی ورود ویروس و باکتری را بگیرد. معمولا این فیلتر قابل مشاهده نیست و بین لایه‌های میانی ماسک قرار گرفته است.
 • دارای گیره فیکس کننده بالای بینی: در حین خرید ماسک N95 توجه کنید که حتما گیره بالای بینی روی آن تعبیه شده باشد. این گیره کمک می‌کند تا هوا از طریق بخش بالای ماسک نشت نکند. در خیلی از ماسک‌های N95 این گیره در لایه‌های داخلی قرار دارد و قابل مشاهده نیست.
 • سالم بودن ماسک: حتما توجه کنید که نباید روی ماسک شما بریدگی یا حفره‌ای وجود داشته باشد. هر نوع پارگی می‌تواند روی عملکرد ماسک تاثیر منفی بگذارد.
 • توجه کنید که بخش دایره‌ای شکل روی ماسک N95، در واقع فیلتر آن نیست. در واقع فیلتر در لایه میانی این نوع از ماسک قرار دارد. در واقع نام این بخش سوپاپ است که حین دم فردی که ماسک به صورت کمک می‌کند تا هوا فقط از طریق فیلتر ماسک وارد دستگاه تنفسی شود.

 

ماسک N95 چه کاربردهایی دارد؟

این ماسک می‌تواند روی ابتلا به بیماری‌های ویروسی مانند کرونا اثرگذار باشد. در صورتی که دو فرد هر دو ماسک زده باشند احتمال انتقال بیماری از فردی به فرد دیگر ۲٪ خواهد بود. با این حال این ماسک کاربردهای دیگری دارد که عبارتند از:

 

در زمانی که با فردی که مبتلا به ویروس و باکتری است، قطره‌های ریز تنفسی آنها وارد حریان تنفسی شما نمی‌شود. بنابراین به بیماری‌هایی مسری  به راحتی مبتلا نمی‌شوید. معمولا پیشنهاد می‌شود برای جلوگیری از شیوع بیماری‌های ویروسی از N95 سوپاپ‌دار استفاده نکنید.

 

این نوع از ماسک به شدت در برابر آلودگی هوا مقاوم است. در واقع N95 ماسک مناسبی برای جلوگیری از ورود گرد و غبار به دستگاه تنفسی شما به حساب می‌آید.

 

در حین استفاده از N95 باید به چه مواردی توجه کنم؟

در راستای عملکرد این نوع ماسک لازم است به مواردی توجه کنید. این موارد عبارتند از:

 

 • پیش از استفاده از ماسک حتما دست‌های خود را به خوبی بشویید. در صورتی که به آب و صابون دسترسی ندارید، استفاده از ژل ضد عفونی گزینه مناسبی است.
 • حتما توجه کنید که ماسک از بالای بینی تا زیر چانه شما را بپوشاند. ماسک باید به خوبی صورت شما را پوشانده و درزی برای ورود هوا وجود نداشته باشد.
 • حتما گیره بالای ماسک که روی بینی قرار میگیرد را محکم کنید. زیرا در این صورت نشتی هوا صورت نمی‌گیرد و احتمال ورود ویروس به دستگاه تنفس شما کاهش پیدا می‌کند.
 • پس از استفاده ماسک توجه کنید که ممکن است روی سطح آن ویروس یا باکتری قرار گرفته باشد. بنابراین لازم است پس از استفاده به آن دست نزنید.
 • در زمانی که با افراد ارتباط برقرار و صحبت می‌کنید، حتما توجه کنید که ماسک روی صورت شما باشد.
 • هیچگاه ماسک را از جلوی صورت خود برندارید و توجه کنید که حتما از طرف کش ماسک را از صورت خود بردارید.
 • اگر دیگر نمی‌خواهید از ماسک N95 خود استفاده کنید حتما آن را دور بیاندازید. همچنین می‌توانید آن را اول در یک کیسه انداخته و سپس به دور بیاندازید.
 • بعد از برداشتن ماسک دست‌های خود را بشویید.

 

N95 ماسکی مناسب برای زمان آلودگی هوا:

در زمانی که آلودگی هوا پدید می‌آید، استفاده از ماسک N95 می‌تواند روی کیفیت تنفس شما اثر بگذارد. N95 همان طور که گفتیم دارای فیلتری است که جلوی ۹۵ درصد گرد و غبار و ذرات هوا می‌شود. بنابراین می‌تواند از شما در باربر آلودگی هوا هم محافظت کند.

 

فراموش نکنید که در زمانی که از این نوع ماسک استفاده می‌کنید، از هر ماسک فقط می‌توانید ۸ ساعت استفاده کنید. در واقع این زمان از لحظه‌ای که به صورت می‌زنید تا زمانی که آن را برمیدارید اختصاص پیدا می‌کند.

 

با این حال باید توجه داشته باشید در صورتی که ماسک تغییر شکل دهد نباید از آن ماسک استفاده کنید. اگر ماسک شما از درون بوی بد گرفت باید حتما آن را تعویض کنید. همچنین در زمانی که ماسک بر زمین می‌افتد، پیشنهاد می‌شود حتما ماسک خود را عوض کنید.

 

ساختار ماسک N95:

ماسک N95 دارای سه لایه است که به آن SMS گفته می‌شود. در واقع لایه اول و سوم ماسک N95 اسپان باند و لایه دوم ملت بلون است. این سه لایه به هم متصل می‌شوند. قیمت این پارچه قابل توجه نیست. به همین دلیل می‌توان از آن در انواع ماسک‌ها بهره برد. با این حال از پارچه ماسک N95 در تولید ماسک‌های جراحی هم استفاده می‌شود. زیرا به خوبی ویروس و باکتری را به دام می‌اندازد.

 

کلام آخر در مورد ماسک N95:

در حالی که ماسک‌های مختلفی در بازار وجود دارد، N95 یکی از استانداردترین ماسک‌های تولید شده به حساب می‌آید. ماسک FFP2 یکی دیگر از انواع ماسک‌های استاندارد است که توسط اروپا مورد تایید قرار گرفته است. این ماسک هم عملکردی مشابه N95 را داراست. همواره پیشنهاد می‌شود ماسک‌های N95 را از معتبرترین فروشگاه‌های تهیه کنید تا استاندارد لازم در تولید آنها رعایت شده باشد و سلامت شما را حفظ کند.

نظر خود را بنویسید