دستکش لاتکس یکی از ملزومات فعالیت‌های پزشکی

دو دست که دستکش لاتکس روی آنها قرار گرفته است.

دستکش لاتکس یکی از ملزومات فعالیت‌های پزشکی

بی‌شک با ورود به هر مرکز درمانی و بیمارستانی با دستکش لاتکس هم مواجه می‌شوید. این دستکش‌ها عمدتا در حین ارائه خدمات درمانی و پزشکی مورد استفاده قرار می‌گیرند. دستکش لاتکس در کنار استفاده در زمینه خدمات درمانی در محیط رستوران‌ها و کافه‌ها در راستای حفظ نظافت مورد استفاده قرار می‌گیرد. در مجله هاسپکسا بیشتر با این نوع از دستکش‌ها آشنا خواهید شدم.

 

از دستکش لاتکس توسط کادرهای درمانی، دکترها و متخصصان پزشکی در راستای معاینات استفاده می‌شود. این دستکش‌ها که در حال حاضر در فضای آنلاین هم در دسترس هستند، از افراد فعال در زمینه پزشکی در برابر آلودگی‌های موجود محافظت می‌کند.

 

در کنار جلوگیری از انتقال آلودگی موجود در بدن بیمار به دکتر یا پرستار، دستان فرد از عوامل بیماری‌زا و عفونت‌های خطرناک محافظت می‌شود. این دستکش‌ها انواع گوناگونی دارند که بر اساس جنس محصول تولیدی، هزینه آن متفاوت خواهد بود. از اتاق عمل گرفته تا آزمایشگاه‌ها بر اساس نیاز خود، نوع متفاوتی از این دستکش‌های لاتکس را مورد استفاده قرار می‌دهند.

 

استفاده از این دستکش‌ها پس از شیوع ویروس کووید-۱۹ افزایش یافت. فرقی نمی‌کند در موقعیت پرخطر یا کم خطری قرار داشته باشید. دستکش لاتکس کنار شما است تا سلامت شما و دیگران حفظ شود.

 

آنچه در خرید دستکش لاتکس اهمیت دارد

 

پیش از تهیه دستکش لاتکس اول باید بدانید برای چه کاربردی به دنبال این محصول آمده‌اید. به عنوان مثال اگر برای عمل جراجی به دنبال دستکش لاتکس هستید لازم است از نوع مشکی رنگ این محصول تهیه کنید. 

 

چهار پارامتر مختلف روی انتخاب شما حین تهیه این نوع دستکش‌ها اثرگذار است که عبارتند از:‌ ضخامت، استحکام کششی، الاستیسیته و مقاومت شیمیایی.

ee182f3ca3dec3d484dfcf5218aff570e3368dff 1024 1024 1024x1024 - دستکش لاتکس یکی از ملزومات فعالیت‌های پزشکی

دستکش‌های لاتکس پزشکی معمولا در کنار اتاق جراحی در معاینات نقش اساسی دارند. این دستکش‌ها حین معاینه کمک می‌کنند تا از انتقال بیماری‌هایی چون هپاتیت، اچ آی وی و … جلوگیری شود. 

 

دستکش‌های دیگری وجود دارند که حین انجام امور خانه، باغبانی و حتی حین ارائه خدمات مربوط به خودرو مورد استفاده قرار می‌گیرند. تفاوت عمده این دستکش‌ها با دستکش جراحی مقاومت آن محسوب می‌شود. این دستکش‌‌های لاتکس مختص به جراحی جنس مقاوم‌تری دارند و همین سبب می‌شوند تا از سلامت افراد در ارتباط با بیمار نیز محافظت شود.

 

پس از استفاده از هر جفت دستکش لاتکس،‌ لازم است آنها را پس از مدتی دور بیاندازید. سپس کافیست برای ادامه انجام کار خود، دستکشی نو به دست کنید. این عمل سبب می‌شود تا باکتری‌ها در محیط بیمارستانی و درمانی،‌ از بین بروند.

 

دستکش‌های لاتکس به چند دسته تقسیم می‌شوند؟

 

دستکش لاتکس بر اساس دسته‌بندی‌های مختلف شناخته می‌شود که در ادامه به همه آنها اشاره کرده‌ایم:

 

روند تولید دستکش‌های کتس با هم تفاوت دارد. از میان شناخته شده‌ترین این طراحی‌ها می‌توان به دستکش‌هایی که مواد اولیه متفاوتی دارند و نوع عملکردی برای محافظت مصرف‌کننده اشاره کرد.

 

در زمانی که به انتخاب دستکش می‌پردازید باید به مواردی توجه کنید که عبارتند از:

۱- متناسب با دست فرد مصرف‌کننده سایز دستکش را انتخاب کنید. زیرا حین انجام هر کاری لازم است دستکش دقیقا اندازه دست فرد مصرف‌کننده باشد. به خصوص اگر کار مورد نظر با حساسیت بالایی انجام می‌شود.

 

۲- قسمت‌های دستکش لتکس که با پوست در تماس هستند نباید بخش‌هایی تیز و اذیت‌کننده داشته باشند تا مصرف‌کننده دستکش به راحتی از آن استفاده کند.

 

۳- به ضخامت دستکش حتما توجه کنید. زیرا با توجه به کاری که به کمک دستکش انجام می‌دهید، می‌توانید دستکش‌هایی ایمن‌تر انتخاب کنید.

 

۴- میزان نفوذپذیری آب به دستکش را مورد توجه قرار دهید.

 

۵- اگر آلرژی دارید، حتما دریابید که چه ماده‌ای در دستکش‌ها باعث بروز حساسیت می‌شوند

 

۶- میزان بازی و اسیدی بودن دستکش لاتکس لازم است بالای ۳.۵ و پایین‌تر از ۹.۵ باشد.

 

انواع مواد اولیه‌ای که به واسطه آنها دستکش‌های یک بار مصرف تولید می‌شوند عبارتند از:

  1. لاتکس
  2. نیتریل
  3. وینیل
  4. نئوپرن
  5. پلی ایزوپرن
  6. پی وی سی
  7. دستکش جراحی
  8. دستکش لاتکس سریکس
  9. خرید دستکش لاتکس بدون پودر

جهت مشاهده دستکش‌های لاتکس موجود در هاسپکسا می‌توانید به بخش فروشگاه مراجعه کنید.

 

نظر خود را بنویسید