اتوسکوپ چیست؟

اتوسکوپ(Otoscope) یکی از مهم ترین تجهیزات معاینه پزشکی است که برای مشاهده داخل گوش و بخش های مختلف آن مانند مجرای گوش خارجی و پرده صماخ مورد استفاده قرار می گیرد. از این وسیله برای معاینه داخل بینی نیز استفاده می کنند.
 

کاربرد دستگاه اتوسکوپ:

در معاینات معمول در مراکز درمانی به خصوص در شرایطی که بیمار مشکوک به عفونت گوش یا مشکل دیگری باشد از اتوسکوپ استفاده می شود. در صورت وجود هر نوع انسداد در گوش مانند جرم گوش یا سِرومن(Cerumen) می توان از اتوسکوپ برای تشخیص و برداشتن آن استفاده کرد. دو قسمت کانال شنوایی خارجی و غشای تمپان(پرده گوش) به خوبی با استفاده از اتوسکوپ مشاهده می شوند. به طور مثال پزشک می تواند بررسی کند که در کانال شنوایی خارجی بیمار ورم، لخته خون، موم و یا جسم خارجی وجود دارد یا خیر. اتوسکوپ برای تشخیص التهاب گوش داخلی به دلیل عفونت باکتریایی و نیز سوراخ شدن پرده گوش مورد استفاده قرار می گیرد.
 
 

اجزای دستگاه اتوسکوپ:

این دستگاه از یک دسته و یک سر تشکیل شده که در قسمت دسته یک منبع الکتریکی برای تولید نور و در قسمت سر عدسی دارای بزرگنمایی بالا وجود دارد. بزرگنمایی اتوسکوپ در حالت استاندارد 2.5 تا 3 برابر است اما در مدل های پیشرفته، این بزرگنمایی تا 4.2 برابر نیز فراهم می شود و امکان تنظیم فوکوس هم دارد. در بعصی از اتوسکوپ ها عدسی ها قابل جابجایی هستند و ابزار مختلف را می توان به جای آن ها قرار داد. این ابزار برای کاربردهای درمانی استفاده می شوند به طور مثال برای خارج کردن ترشحات گوش یا برای وارد کردن هوا به داخل گوش و سنجش میزان تحرک پرده تمپان از تجهیزات جایگزین عدسی ها کمک گرفته می شود.

علاوه بر این، برای داشتن دید بهتر از یک اسپکولوم مخصوص استفاده می شود که مجرای گوش را باز می کند و به این ترتیب پزشک می تواند داخل گوش را بهتر ببیند. هم چنین با کمی کشیدن لاله گوش می توان دید بهتری پیدا کرد. اسپکولوم می تواند یک بار مصرف یا چند بار مصرف باشد. در صورت چند بار مصرف بودن باید قابلیت استریل کردن آسان داشته باشد.
 

لامپ دستگاه اتوسکوپ:

اتوسکوپ دارای دو نوع لامپ است:

– لامپ رشته ای(زنون یا هالوژن): در این مدل لامپ به خصوص نوع هالوژن آن نور بسیار قوی و ایده آلی وارد گوش می شود. اما به مرور زمان و استفاده مکرر از دستگاه این نور کم شده و کدر می شود. طول عمر این لامپ حدود 10 ساعت است.

– لامپ LED: نور این لامپ بر عکس مدل رشته ای به مرور تغییر نمی کند و با داشتن هزاران ساعت طول عمر، کیفیت بالایی دارد.

لازم به ذکر است که منبع نوری دستگاه می تواند مستقیم یا غیر مستقیم/ فایبر اپتیک(فیبر نوری) باشد. در مدل مستقیم، لامپ حتما درون اسپکولوم قرار می گیرد. اما در مدل غیر مستقیم، نور از طریق حلقه دور اسپکولوم تابیده می شود و هیچ مانعی برای مشاهده از طریق لنزها وجود ندارد.
 

انواع دستگاه اتوسکوپ:

این دستگاه در دو مدل ثابت و متحرک ساخته می شود. در مدل ثابت یک رابط برای  اتصال دستگاه به منبع الکتریکی وجود دارد. اما مدل متحرک با باتری کار می کند که این باتری قابل شارژ است. این دو مدل قابلیت های یکسانی دارند و تنها تفاوت آن ها در منبع تغذیه است. اتوسکوپ های متحرک دارای دو مدل استاندارد و قلمی یا جیبی هستند. مدل جیبی به اندازه یک قلم است و با استفاده از یک گیره مخصوص درون جیب قرار داده می شود. این مدل چون ظرافت بیشتری دارد امکان آسیب دیدن آن بیشتر است و طول عمر کوتاه تری دارد.

در اتوسکوپ جیبی از 1 یا 2 باتری استفاده می شود که می تواند معمولی یا قابل شارژ باشد. هم چنین ممکن است در این دستگاه از دو دسته استفاده شود که در یکی باتری معمولی و در دیگری باتری قابل شارژ قرار داده می شود. دسته دارای باتری معمولی در زمان شارژ شدن باتری قابل شارژ استفاده می شود.

نوع جدیدتری از اتوسکوپ نیز وجود دارد که ویدیو اتوسکوپ نامیده می شود و امکان ضبط و انتقال تصاویر و اطلاعات را فراهم می کند. این دستگاه با استفاده از یک کابل مخصوص به کامپیوتر یا مانیتور مخصوص وصل می شود و تصاویر را بر روی صفحه نمایش دستگاه نشان می دهد. این تصاویر قابل ذخیره شدن هستند. علاوه بر این، این دستگاه غشای تمپان را بزرگ تر نشان می دهد و کیفیت بهتری دارد. یکی از اصلی ترین کاربردهای ویدیو اتوسکوپ استفاده از تصاویر آن برای اهداف آموزشی یا مشاوره ای است.

قیمت اتوسکوپ:

این دستگاه بسته به مدلی که دارد و برندی که آن را تولید می کند قیمت های مختلفی دارد. علاوه بر این، نوسانات روزانه و سریع بازار تجهیزات پزشکی بر روی فروش این دستگاه تاثیر زیادی می گذارد. قیمت ها و برندهای دستگاه اتوسکوپ در وبسایت درمان شو قابل مشاهده هستند. علاوه بر این، خریداران می توانند از راهنمایی ها و مشاوره کارشناسان سایت درمان شو نیز بهره مند شوند.

بهترین برندهای دستگاه اتوسکوپ:

شرکت های معتبر بسیاری در زمینه تولید تجهیزات معاینه پزشکی مانند اتوسکوپ، افتالموسکوپ و گوشی پزشکی فعالیت می کنند. معتبرترین برندهای تولید کننده اتوسکوپ شامل برند ریشتر، ولش آلن، هاین و کاو می باشند. ولش آلن(Welch Allyn) یک شرکت آمریکایی است که انواع تجهیزات معاینه را با بالاترین کیفیت ممکن تولید می کند و محصولات آن از دقت بالایی برخوردار هستند. شرکت کاو(KaWe) نیز آلمانی بوده و دارای قدمت 130 ساله است و اولین محصولات تولید شده توسط آن اتوسکوپ و گوشی پزشکی هستند. این شرکت تجهیزاتی با بهترین استانداردهای ممکن تولید می کند و دارای نماینگان بسیاری در سراسر جهان است.

خرید اتوسکوپ:

در خرید دستگاه اتوسکوپ باید دقت شود که نوع آن با توجه به محیط درمانی و استفاده هایی که از دستگاه می شود انتخاب گردد. هم چنین در صورتی که اتوسکوپ در تعداد دفعات بیشتر و در قسمت های مختلف محیط درمانی استفاده می شود بهتر است نوع جیبی و متحرک آن تهیه شود که وزن کمتری نیز دارد. ولتاژ دستگاه، قابلیت جابجایی لنزها، نوع لامپ و مستقیم یا غیر مستقیم بودن منبع نوری نیز بر روی انتخاب مناسب تاثیر می گذارند. علاوه بر این، دستگاه باید از شرکتی با گارانتی و خدمات پس از فروش معتبر تهیه شود.

نکات مهم در استفاده از دستگاه اتوسکوپ:

اتوسکوپ باید نور مناسب داشته باشد و داخل گوش را با وضوح بالا نشان می دهد. این ویژگی به پزشک کمک می کند تغییرات ظاهری بافت مانند تغییر رنگ را به خوبی مشاهده کند. لازم به ذکر است که در صورتی که یک گوش بیمار دچار درد و ناراحتی باشد پزشک باید ابتدا گوش سالم را با استفاده از اتوسکوپ بررسی کند و سپس به سراغ گوش دیگر برود. این کار امکان مقایسه بافت سالم و بافت بیمار را به پزشک می دهد و در ضمن از انتقال بیماری و عفونت از گوش ناسالم به گوش دیگر جلوگیری می کند.

آیا اتوسکوپ به گوش آسیب می رساند؟

در صورتی که پزشک در استفاده از اتوسکوپ، با تجربه و دقیق باشد امکان آسیب رسیدن به گوش وجود ندارد. استفاده از اتوسکوپ خوشایند نیست اما نباید دردناک باشد. در استفاده از این دستگاه از اسپکولوم هایی با اندازه های مختلف استفاده می شود که پزشک باید بتواند اسپکولوم مناسب را برای گوش بیمار انتخاب کند. هم چنین برای کودکان باید از اسپکولوم باریک و کوچک استفاده شود. در غیر این صورت دستگاه در مجرای گوش گیر می کند و باعث درد و ناراحتی و آسیب رسیدن به گوش می شود.