اکسیژن ساز

اکسیژن ساز چیست؟

دستگاه اکسیژن ساز وسیله ای برای تامین اکسیژن مورد نیاز بیماران تنفسی است و برخلاف کپسول اکسیژن نیاز به پر کردن و درد سر رفت و آمد ندارد و کافی است که آنرا به برق زده و اکسیژن خالص با فشار قابل تنظیم (0.5 تا 10 لیتر) دریافت کنید.

انواع دستگاه اکسیژن ساز

اکسیژن سازها در دو مدل ثابت و پرتابل تولید می شوند.

اکسیژن ساز ثابت(Stationary): این دستگاه مناسب استفاده در منزل یا محیط های درمانی است و به دلیل ابعاد بزرگی که دارد جابجایی آن راحت نیست. اما در قسمت زیر آن چرخ هایی تعبیه شده است که در صورت لزوم دستگاه با آن ها حرکت داده می شود. این نوع اکسیژن ساز، اکسیژن لازم را به صورت پالسی یا مداوم تولید می کند. در حالت مداوم اکسیژن بدون وقفه به ریه ها می رسد اما در حالت پالسی به صورت مقطعی و در فاصله زمانی های مشخص به بیمار می رسد. این دستگاه ها در حجم های 3، 5 و 10 لیتری ساخته می شوند که باید در هر بیمار بسته به مشکل بیمار و تشخیص پزشک انتخاب شوند. اکسیژن سازهای 5 لیتری متداول ترین هستند. هم چنین اکسیژن سازهای 3 و 5 لیتری برای مشکلات تنفسی مزمن و 10 لیتری برای مشکلات خیلی حاد استفاده می شوند.

اکسیژن ساز پرتابل(Portable): این نوع اکسیژن ساز مناسب استفاده در منزل یا خارج از منزل به خصوص محیط کار است. ابعاد این دستگاه کوچک تر از مدل ثابت است و به راحتی حرکت داده می شود. مزیت آن این است که با باتری قابل شارژ عمل می کند و در صورت لزوم به برق نیز وصل می شود. اکسیژن رسانی با دستگاه پرتابل فقط به صورت پالسی است و نکته مهم در مورد آن طول عمر باتری دستگاه است. به طور مثال بعضی اکسیژن سازهای پرتابل تا 1 ساعت و بعضی دیگر تا 8 ساعت شارژ را در خود نگه می دارند. هم چنین بعضی مدل های پرتابل، با استفاده از سنسورهای مخصوص، دم و بازدم بیمار را تشخیص می دهند و هنگام دم، اکسیژن را به بیمار رسانده و در بازدم دی اکسید کربن را خارج می کنند. این قابلیت باعث صرفه جویی در تولید اکسیژن و عملکرد دستگاه می شود. در این مدل اکسیژن ساز، اکسیژن مورد نیاز بیمار قابل تنظیم بوده و از طریق صفحه نمایش دستگاه کنترل می شود.

موارد استفاده از دستگاه اکسیژن ساز

بهترین برندهای دستگاه اکسیژن ساز

انواع دستگاه اکسیژن ساز ثابت و پرتابل در وبسایت فروشگاه تجهیزات پزشکی درمان شو موجود هستند و در برندها و مدل های مختلف با گارانتی و خدمات پس از فروش معتبر ارائه می شوند. این دستگاه ها از برندهای معتبر ایرانی و خارجی انتخاب شده اند و در اختیار بیماران قرار می گیرند. ای برندها عبارتند از:

  • زنیت مد(Zenithmed): اکسیژن سازهای این برند طراحی سوییس و ساخت کشور چین هستند و در ظرفیت ها و مدل های مختلف با کیفیت بالا تولید می شوند. این دستگاه ها سبک و با قابلیت حمل آسان هستند و قیمت مناسبی نیز دارند.
  • چویس پلاس(Choice Plus): برند چویس پلاس چینی بوده و تولید کننده اکسیژن ساز تحت لیسانس آلمان است. دستگاه های این برند دارای  تاییدیه های ISO ،CE و CFDA هستند و از لحاظ کیفیت، مواد مورد استفاده در ساخت و عملکرد از جمله بهترین اکسیژن سازها هستند. مزیت محصولات این برند، تولید اکسیژن با خلوص بالا و نیز عدم تولید صدای زیاد می باشد.
  • اینوژن(Inogen): اکسیژن ساز اینوژن ساخت آمریکا است و یکی از مناسب ترین دستگاه ها به حساب می آید.
  • اکساز: اکساز یک برند ایرانی است که معتبر بوده و اکسیژن سازهایی استاندارد و مدرن تولید می کند. هم چنین قیمت آن کم و بسیار مناسب است.
  • فیلیپس(Philips): این برند آمریکایی بوده و اکسیژن سازهای تولید شده توسط آن با کیفیت و دارای کم ترین صدای ممکن هستند.
  • نایدک(Nidek): نایدک برندی آمریکایی است که دستگاه های ساخت آن بسیار با کیفیت، مقاوم و کم صدا هستند. علاوه بر این برای استفاده 24 ساعته بسیار مناسب می باشند.
  • دین مد(Dynmed): برند دین مد چینی است و اکسیژن سازهای آن صدای کمی دارند.
  • یوول(Yuwell): برند یوول چینی است و اکسیژن سازهایی با وزن کم و بدون صدا تولید می کند.
  • سوشیا: این برند ایرانی است و دستگاه های بسیار با کیفیتی تولید می کند. خلوص اکسیژن این دستگاه ها بیشتر از 96% است و صدای کمی دارد.
  • ای ام جی(EMG): این اکسیژن ساز ساخت تایوان است و علاوه بر کیفیت بالا دارای قیمت مناسبی نیز هست.

در مجموع می توان گفت بهترین دستگاه اکسیژن ساز، خلوص اکسیژن بالا و صدای بسیار کمی دارد به طوری که مزاحم استراحت بیمار و اطرافیان وی نمی شود. هم چنین ایمنی کافی دارد و در صورت بروز مشکلات مختلف با استفاده از آلارم، فرد را مطلع می کند. هم چنین گارانتی و خدمات پس از فروش مناسب دارد و برای بیمارانی که نیاز به نبولایزر دارند، خروجی نبولایزر در آن تعبیه شده است و بیمار می تواند داروهای قابل تنفس را از این طریق دریافت کند.

برای مشاوره و راهنمایی در زمینه خرید اکسیژن ساز می توانید از راهنمایی کارشناسان هاسپکسا کمک بگیرید.

قیمت دستگاه اکسیژن ساز

بر اساس مدل ها و برندهای متفاوت و همین طور انواع مختلف مثل ثابت یا پرتابل بودن دستگاه، قیمت های مختلفی دارند. از طرف دیگر نوسان بازار تجهیزات پزشکی می تواند روی قیمت ها تاثیر گذار باشد