با توجه به اینکه امروزه بسیاری از افراد از فشار خون بالا رنج می‌برند و فشار آن‌ها با افزایش سن بالا می‌رود، اندازه‌گیری فشار خون برای تشخیص بالینی، درمان و پیشگیری از بیماری‌ها حائز اهمیت است. با خرید دستگاه فشارسنج دیگر نیازی به مراجعه هر بار برای اندازه‌گیری فشار خون به بیمارستان یا پزشک نخواهید داشت و می‌توانید سلامت خود را در منزل کنترل و مدیریت کنید. در ادامه با ما همراه باشید تا انواع دستگاه فشارسنج را به شما معرفی کنیم.

انواع دستگاه‌ فشار سنج

اگرچه اساس عملکرد تمامی مدل‌های اندازه‌گیری فشار خون یکسان است، اما انواع متعددی از این محصول پر‌مصرف و ارزشمند در بازار عرضه می‌شود. در زیر چند نمونه از مدل‌های رایج دستگاه‌های فشار خون را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

 فشار سنج دیجیتال

فشارسنج دیجیتال یکی از محبوب‌ترین مدل‌های دستگاه‌های فشار خون است که مصرف‌کنندگان در خانه از آن استفاده می‌کنند. فشارسنج‌های دیجیتال را می‌توان به دو مدل فشارسنج مچی و فشارسنج بازویی طبقه‌بندی کرد.  نحوه کار هر دو نوع یکسان است و به این صورت است که شما آن را روی مچ دست یا بازوی خود می‌بندید، سپس لایه داخلی پر از هوا می‌شود و به مچ دست یا بازوی شما فشار می‌آورد. اگر این لایه تخلیه شود خون تغییر می‌کند که به دستگاه فشارسنج کمک می‌کند تا فشار خون و ضربان قلب شما را اندازه‌گیری کند.

فشار سنج عقربه ای

این نوع فشارسنج وسیله‌ای پرکاربرد و رایج برای اندازه‌گیری فشار خون است. فشارسنج عقربه‌ای دارای یک کیسه هوا است که پمپ آن را پر می‌کند تا رگ‌های خونی را با فشار دادن روی آن‌ها ببندد. در این دستگاه فنری، فشار هوا باعث حرکت دست روی صفحه می‌شود و در نتیجه فشار خون را نشان می‌دهد.

فشارسنج انگشتی

 نوع دیگری از فشارسنج که روی انگشت شما قرار می‌گیرد و میزان اکسیژن خون و ضربان قلب شما را برای محاسبه فشار خون اندازه‌گیری می‌کند. فشارسنج انگشتی بسیار کاربردی و قابل حمل بوده و در هر مکانی قابل استفاده است.

فشارسنج جیوه‌ای

این مدل رایج‌ترین نوع فشارسنج است و استانداردترین آن محسوب می‌شود. یکی از مزایای فشارسنج جیوه‌ای این است که می‌توانند مادام العمر کار کنند، استفاده آسانی دارند و نیازی به درجه‌بندی مجدد ندارند. با این حال، به دلیل محتوای سمی این فشارسنج‌ها یعنی جیوه استفاده از آن‌ها در برخی کشور‌ها ممنوع است.

خرید فشار سنج خانگی

بهتر است یک دستگاه فشار خون خانگی را با توجه به نیاز و شرایط خود انتخاب کنید. نکات این بخش از مقاله به شما کمک می‌کند تا بهترین دستگاه فشار سنج خانگی را انتخاب کنید.

  •  اگر اقدام به خرید فشار سنج خانگی بازویی با کاف اشتباه کنید، نتایج غیرقابل اعتماد خواهد بود. بزرگ‌تر یا کوچک‌تر بودن کاف فشارسنج از بازوی شما در نتایج سنجش فشار خون تاثیر دارد.
  •  هر دستگاه دارای ویژگی‌های منحصر به فردی است، قبل از خرید تصمیم بگیرید که کدام ویژگی‌ها را می‌خواهید.
  •  دستگاهی را انتخاب کنید که استفاده از آن آسان باشد. قبل از تکمیل خرید، بهتر است فروشنده دستگاه را برای شما آزمایش کند و نحوه استفاده از آن را توضیح دهد.
  • یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های یک فشارسنج ‌ایده‌آل، خدمات‌رسانی به مشتریان است. پس از خرید فشارسنج، ممکن است از دقت آن ناراضی باشید و یا با مشکلات دیگری در دستگاه مواجه شوید. در این موارد ارائه خدمات پس از فروش و گارانتی از طرف فروشگاه بسیار مؤثر است.

قیمت فشار سنج

دستگاه‌های فشارسنجی که برای مصارف خانگی به‌کار می‌روند، دارای قیمت مناسب ​​و مقرون‌به صرفه هستند. بسیاری از دستگاه‌های فشار خون گران قیمت موجود در بازار برای افراد حرفه‌ای طراحی شده‌اند و به ندرت در خانه استفاده می‌شوند.

 دستگاه‌های فشار خون بسته به مدل و امکاناتی که ارائه می‌دهند قیمت‌های متفاوتی دارند. شما می‌توانید با توجه به بودجه و مبلغی که در اختیار دارید، دستگاه مناسبی را پیدا کنید که متناسب با نیاز شما باشد. به‌طور کلی عوامل متعددی مانند نوع فشارسنج، برند و کشور سازنده، لوازم جانبی و گارانتی در قیمت فشارسنج از نوع طبی و خانگی موثر هستند و قیمت نهایی محصول را تعیین می‌کنند.