راهنمای استفاده از دستکش پزشکی

فردی در حال دست کردن دستکش پزشکی آبی رنگ.

راهنمای استفاده از دستکش پزشکی

همان طور که قبلا در مجله هاسپکسا عنوان کردیم، دستکش پزشکی لاتکس انواعی مختلفی دارد. در این مقاله سعی کرده‌ایم با توجه به بروزترین اطلاعات و منابع، آگاهی بیشتری در مورد این دستکش‌ها ایجاد کنیم. در اینجا سعی کرده‌ایم به سوالات شما پاسخ دهیم. توجه داشته باشید که در نظرات می‌توانید سوالات خود را مطرح کنید و منتظر پاسخ ما بمانید.

 

معمولا پزشک‌ها از چه دستکش‌ پزکشی‌ ای استفاده می‌کنند؟

 

پزشکان و پرستاران معمولا برای حفظ سلامتی خود از دستکش‌های یک بار مصرف استفاده می‌کنند. معمولا این دستکش‌های پزشکی از جنس لاتکس یا نیتریل هستند که عمدتا غیر استریل‌اند.

 

دستکش‌های لاتکس از گذشته مورد استفاده پزشکان قرار می‌گرفتند. با این حال به دلیل مقاومت بیشتر جنسل نیتریل ، در حال حاضر این نوع از دستکش در سراسر دنیا بیشتر مورد توجه قرار گرفته است.

 

دستکش پزشکی جراحی چه فرقی با دستکش معاینه دارد؟

 

فرق عمده دستکش جراحی استریل بودن آن است. زیرا حساسیت در انجام عمل نسبت به جراحی بسیار بیشتر است. همچنین سروکار داشتن با بخش‌های باز و بریده شده بدن، دلیل دیگری است که از این دستکش‌ها استفاده می‌شود.

 

معمولا دستکش‌های جراحی که مورد استفاده قرار می‌گیرند، به صورت جداگانه بسته‌بندی شده‌اند. این دستکش‌ها در بسته‌های ۵۰ و ۱۰۰ تایی ارائه می‌شوند. لازم به ذکر است که نوعی از این دستکش‌ها مشکی رنگ هستند که بیشتر مورد توجه جراحان قرار می‌گیرند.

 

نیتریل یا وینیل؟ مسئاله این است.

 

معمولا دستکش‌های نیتریل از وینیل در امور پزشکی مناسب‌تر هستند. زیرا مقاومت بیشتری دارند و کمتر ممکن است که پودر شوند. همچنین احتمال ایجاد شکاف در دستکش‌های نیتریل کمتر است. به همین دلیل قطعا دستکش پزشکی نیتریل گزینه مناسب‌تری است.

 

دستکش‌های نیتریل در چه حد محافظ هستند

 

دستکش نیتریل به دلیل مقاومت بالاتر، در برابر بسیاری از خطرات حافظ جان جراحان است. این دستکش‌های می‌توانند از شما در برابر باکتری‌ها، ویروس‌ها، میکروارگانیسم ها، خطرات زیستی، کثیفی و مواد شیمیایی محافظت کنند.

 

چرا پزشک‌ها بیشتر دستکش پزشکی آبی به دست می‌کنند؟

 

رنگ آبی کمک می‌کند که متوجه شوند تا دستکش پزشکی آنها فاقد استفاده نیست. رنگ آبی کمک می‌کند تا به راحتی سوراخ شدن یا پارگی را تشخیص و به سرعت دستکش خود را عوض کنید. با این حال باید توجه داشت که لازم است پس از هر بار معاینه، دستکش عوض شود.

 

توان تشخیص آلودگی مورد دیگری است که به کمک دستکش آبی امکان‌پذیر می‌شود. تمام این موارد در مورد دستکش سفید صدق می‌کند. از این جهت هر دو این دستکش‌ها بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرند.

 

آیا همه کشورها دارای استاندارد مشخصی در مورد دستکش لاتکس هستند؟

 

استانداردهای بسیاری وجود دارد که در تولید دستکش پزشکی نیتریل و دستکش پزشکی لاتکس مورد توجه قرار می‌گیرد. با این حال در کشورهایی مانند استرالیا سخت‌گیری‌های بیشتری در این باره وجود دارد.

 

دستکش شیمی‌درمانی کدام هستند؟

 

دستکش شیمی‌درمانی کاملا با دیگر دستکش‌های لاتکس و دستکش‌های نیتریل فرق دارد. این دستکش‌ها که استاندارد ASTM D6978 را دارا هستند، از نفوذ مواد شیمیایی جلوگیری می‌کنند. از این رو فقط دستکش‌های پزشکی که این گواهی را دارند در محیط‌هایی که شیمی‌درمانی انجام می‌شود مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

در این مقاله سعی کردیم تا سوالات شما در مورد دستکش‌های لاتکس، وینیل و دیگر تولیدات شناخته شده مطرح کنیم. با این حال اگر سوالی برای شما باقی مانده، آن را با ما در میان بگذارید.

 

نظر خود را بنویسید