راهنمای خرید شنت مغزی برای بیماران هیدروسفال

شنت مغزی

راهنمای خرید شنت مغزی برای بیماران هیدروسفال

استفاده از شنت مغزی در درمان هیدروسفالی Hydrocephaly در پزشکی دارای سابقه بیش از 50 ساله می باشد. کارکرد اصلی مایع مغزی نخاعی نقشی حیاتی در سیستم خودتنظیم مغز در جریان خون مغزی را در بدن ایفا می کند. استفاده از دستگاه شنت مغزی که طی یه عمل جراحی تحت بیهوشی عمومی در مغز جایگذاری می شود باعث انتقال مایع مغزی نخاعی به دیگر بخش های بدن (عموما شکم) که قابلیت جذب را دارا می باشند می شود.

با مقاله راهنمای خرید شنت مغزی برای بیماران هیدروسفال همراه هاسپکسا باشید.

رویکرد اصلی ما ارائه مقاله جامعی برای بررسی و انتخاب بهترین شنت مغزی برای بیمار شما می باشد. امیدوارم از مطالعه این مقاله لذت ببرید.

مقدمه

استفاده از شنت مغری مناسب این امکان را به بیمار می دهد تا زندگی بهتری داشته باشد و این آرامش را به خانواده وی برگرداننده که جایگذاری و استفاده از شانت یک روش درمانی متداول و مرسوم برای درمان بیماران هیدروسفال می باشد. اگر بیماری هیدروسفالی به موقع درمان شود، مشکل جدی را برای انسان ایجاد نمی‌کند، در غیر این صورت به بافت مغزی آسیب وارد کرده و منجر به اختلالات روانی یا فیزیولوژیکی می‌شود. یکی از راه‌های درمان این بیماری، خارج کردن مایع اضافی از مغز است که این کار با قرار دادن دستگاه شانت در زیر پوست سر می باشد.

دستگاه شنت مغزی چگونه کار می کند ؟

یک شنت حاوی دو لوله پلاستیکی و یک شیر یک طرفه است. دریچه تنظیم کننده، مقدار، جهت جریان و فشار مایع مغزی نخاعی را در خارج از بطن های مغزی تنظیم می کند. همان طور که فشار مایع مغزی نخاعی در داخل مغز افزایش می یابد، دریچه یک طرفه باز می شود و مایع مغزی نخاعی اضافی به حفره پایین می رود.

سوپاپ های استفاده شده در دستگاه شنت مغری باعث ثابت نگه داشتن این مایع براساس تنظیمات فشار از پیش تعیین شده می شود. این امر باعث می شود تنظیم جریان این مایع در بدن توسط کادردرمانی متخصص که بیمار تحت مراقبت آنها قرار دارد به ساده ترین شیوه قابل انجام باشد.

استفاده از شنت مغری این امکان را به پزشک می دهد تا بتواند در صورت صلاحدید و نیاز مایع مغزی نخاعی را با هدف انجام مطالعات آزمایشگاهی، نمونه برداری کند.

معمولا استفاده از شانت مغزی بنابر صلاحدید پزشک جراح و مطابق با پروتکل درمانی انتخاب می شود.

یه سوالی که ممکن ذهن بیمار یا خانواده وی را درگیر کند این است که آیا شنت مغزی دائمی است؟ یا نه؟

مدت زمان استفاده از شنت مغزی نیز با توجه به شرایط جسمی بیمار متغییر خواهد و مدت زمان مشخصی در طول دوره درمانی برای تمامی افراد نخواهد داشت. اکثر بیمارانی که شانت را تعبیه کرده‌اند، روز بعد از جراحی به خانه می‌روند، اما جراح شما تصمیم می‌گیرد که چه زمانی برای ترخیص آماده باشید.

شنت مغزی چگونه جایگذاری می شود؟

جراحی کارگذاری شانت مغزی با استفاده از بیهوشی عمومی در اتاق عمل و توسط جراح مغز و اعصاب جایگذاری می شود. بهترین مکان قرارگیری این ایمپلنت معمولا زیرپوست و در پشت گوش می باشد.

شنت مغزی

انواع شنت مغزی

شنت VentriculoPeritoneal (VP Shunt)

مایع مغزی نخاعی را از بطن های مغزی به حفره شکمی منتقل می کند. نام دیگر این شانت بطنی-صفاقی می باشدکه CSF را از ناحیه ونتریکولار یا بطن مغزی به ناحیه صفاقی (پریتونال) منتقل می نمایند

شنت VentriculoAtrial (VA Shunt)

مایع مغزی نخاعی را از بطن های مغز به قلب منتقل می کند.

شنت Lumboperitoneal

مایع مغزی نخاعی را از قسمت پشتی به حفره شکمی منتقل می کند.

شنت قابل برنامه ریزی

دارای دریچه‌های ویژه‌ای هستند که می‌توان آنها را تنظیم کرد تا مایع کمتر یا بیشتر تخلیه شود. دارای قابلیت تنظیم جهت افزایش و یا کاهش فشار داخل جمجمه می باشد. این نوع شانتها قابلیت CT و MRI را نیز دارند ولی در اثر MRI ممکن است تنظیمات آن عوض شود که با مراجعه به پزشک دوباره تنظیمات قبلی بر روی آن اعمال می گردد.

شنت فشار ثابت

از ساده ترین مدل های شانت به نوع فشار ثابت آن می توان اشاره کرد. این شانت‌ها دارای دریچه‌هایی هستند که با نرخ تنظیم شده، کم، متوسط ​​یا زیاد تخلیه می‌شوند.

 


شانت مغزی

آیا شنت مغزی دائمی است؟

شنت مغزی می تواند دائمی یا موقت باشد، به نوع بیماری و شرایط بیمار بستگی دارد.

شنت دائمی:

 • در موارد هیدروسفالی شدید یا انسداد مزمن مسیر مایع مغزی-نخاعی استفاده می شود.
 • معمولاً در کودکان برای هیدروسفالی مادرزادی یا اکتسابی به کار می رود.
 • می تواند برای سال ها یا حتی تا آخر عمر بیمار کار کند.
 • با این حال، ممکن است نیاز به تنظیمات یا تعویض در طول زمان داشته باشد.

شنت موقت:

 • در موارد هیدروسفالی حاد یا برای تخلیه موقت مایع مغزی-نخاعی قبل از عمل جراحی دائمی استفاده می شود.
 • معمولاً برای مدت کوتاهی (چند روز یا چند هفته) استفاده می شود.
 • پس از رفع مشکل، شنت برداشته می شود.

بهترین نوع شنت مغزی

بهترین نوع شنت مغزی به عوامل متعددی بستگی دارد و  توجه داشته باشید که هیچ نوع واحدی برای همه افراد مناسب نیست.

 • نوع بیماری: شنت های مختلف برای هیدروسفالی، ترومای مغزی، تومور مغزی و سایر شرایط استفاده می شوند.
 • سن بیمار: شنت های مخصوص کودکان و بزرگسالان وجود دارد.
 • شرایط سلامتی بیمار: برخی از شنت ها برای بیمارانی که مشکلات سلامتی خاصی دارند مناسب تر هستند.
 • سابقه عمل جراحی: نوع شنت ممکن است به سابقه عمل جراحی بیمار در مغز یا ستون فقرات بستگی داشته باشد.
 • نظر پزشک: جراح مغز و اعصاب یا متخصص مغز و اعصاب با در نظر گرفتن تمام این عوامل، بهترین نوع شنت را برای بیمار انتخاب می کند.

نکات طلایی خرید شنت مغزی

برای تهیه بهترین برندهای شانت مغزی می تونید با کارشناسان فروش هاسپکسا در تماس باشید تا شما در انتخاب آسوده تر راهنمایی کنند. از معروفترین برند مورد استفاده در بین جراحان “شنت مغری مدترونیک ” ساخت کشور آمریکا می باشد. در چند سال اخیر واردات این محصول به کشور با توجه به نیاز مبرم بیماران با ایراداتی همراه بوده است. منطبق بودن برند و نوع شنت مغزی با برند درخواستی پزشک معالج از مهم ترین نکاتی هست که درهنگام خرید شنت مغزی بایستی به آنها توجه داشته باشید.

توجه داشته باشید تهیه این محصول رو برای ساعت نزدیک به اتاق عمل بیمارتان نگذارید چرا که گاها تهیه این محصول بسیار سخت خواهد بود.

لیست واردکنندگان شانت مغزی

لیست زیر بخشی از واردکنندگان شنت مغزی از برترین برندهای حال حاضر موجود در بازار تجهیزات پزشکی ایران می باشند.

لیست شرکتهای واردکننده شانت مغزی

خلاصه و جمع بندی

امیدواریم توانسته باشیم مطالب ارزنده و کاربردی را برایتان تهیه کرده باشیم. صمیمانه آماده شنیدن نظرات و تجربیات تان درباره  هستیم. به منظور جمع آوری و تدوین مطالب ارائه شده زحمات زیادی کشیده شده است ممنون می شیم در صورت استفاده از مطالب نسبت به لینک به اصل مطلب همکاری داشته باشید.


منابع اطلاعاتی بیشترمنابع بیشتر مطالعه برای شما:

نظر خود را بنویسید