مزایای بخور سرد : از پوست تمیز تا تنفسی بهتر

فواید بخور سرد

مزایای بخور سرد : از پوست تمیز تا تنفسی بهتر

دستگاه بخور سرد وسیله‌ای است که می‌تواند مسائل مربوط به خشکی هوا را برطرف کند. زیرا این دستگاه فضای شما را مرطوب می‌سازد. سینوس‌های خشک، بینی خشک و خونی و حتی خشکی لب از مواردی هستند که به کمک دستگاه بخور برطرف می‌شوند. در ادامه بیشتر به مزایای استفاده از بخور سرد می‌پردازیم.

فواید بخور سرد چیست؟

وجود بخور سرد در منزل بسیار مفید است چرا که عملکرد دستگاه بخور سرد به این شکل است که با تبدیل قطرات آب به ذرات ریز و پخش آن در هوا، باعث افزایش سطح رطوبت محیط شده و با چسبیدن به ذرات ریز سمی و آلودگی ها موجب پاکسازی محیط می شوند. استفاده از بخور سرد به عنوان یک روش درمانی ساده و موثر، فواید بسیاری برای سلامتی به ارمغان می‌آورد و به عنوان یک راهکار مکمل در کنار تجهیزات پزشکی در درمان بیماری‌های تنفسی و پوستی نقش موثری ایفا می‌کند.

مزایای استفاده از بخور سرد

مزایای بخور سرد زیاد است چرا که با ایجاد رطوبت مورد نیاز باعث جلوگیری از پخش میکروب، جلوگیری از خشکی پوست، بهبود آسم، بهبود گرفتگی بینی و حتی بهبود خروپف می شود. در ادامه به فواید بخور سرد به شکل مفصل خواهیم پرداخت.

فواید بخور سرد برای جلوی پخش میکروب

دستگاه بخور سرد با اضافه کردن رطوبت به هوا جلوی ابتلای به بسیاری از بیماری‌ها را می‌گیرد. در واقع تحقیقات نشان می‌دهند که برای مقابله و جلوگیری از ابتلا به سرماخوردگی، بخور گزینه مناسبی به حساب می‌آید. تحقیقاتی در‌سال ۲۰۱۳ روی تاثیر رطوبت بر ابتلا و انتقال آنفولانزا صورت گرفته است. در این تحقیقات مشخص شده در فضاهایی  که رطوبت زیر ۲۳٪ است، احتمال ابتلا و انتقال آنفولانزا ۷۰ الی ۷۷ درصد افزایش پیدا می‌کند.

در واقع پیشنهاد می‌شود میزان رطوبت فضای داخلی بالای ۴۳٪ باشد. با این حال میزان واقعی رطوبت در فضاهای داخلی معمولا بسیار کمتر از این مقدار و بین ۱۴٪ الی ۲۲٪ است.

فواید بخور سرد برای سرما خوردگی

درمان سرماخوردگی به عنوان مهمترین فواید بخور سرد و مزایای بخور سرد است. چرا که استفاده از می تواند بخور هم سرماخوردگی را درمان می کند هم از آن پیشگیری می کند. توجه داشته باشید که با استفاده از دستگاه بخور سرد و مرطوب کردن محیط می تواند سرعت انتقال و حرکت ویروس ها و باکتری ها ی مختلف را کاهش دهد.

فواید بخور سرد برای پوست

یکی از مزایای بخور سرد جلوگیری از خشکی پوست است. هوای خشک باعث کاهش رطوبت پوست می‌شود. بنابراین حساسیت، تحریک‌پذیری و حتی خارش به سراغ پوست شما می‌آید. دستگاه بخور سرد با اضافه کردن رطوبت به هوا، سبب بهبود رطوبت پوست شما می‌شود. بنابراین با استفاده مرتب از بخور، پوستی تازه و شاداب خواهید داشت.

در یک تحقیقات محدود در بیمارستانی که داخل کشور ژاپن قرار دارد. با اضافه کردن دستگاه بخور به این بیمارستان، میزان رطوبت فضا از ۳۲/۸٪ به ۴۳/۹٪ افزایش پیدا کرد. در نهایت اکثر افرادی که درگیر خشکی پوست بودند، بهبود چشمگیری در برطرف شدن‌ داشتند.

فواید بخور سرد برای آسم و علائم آلرژی

بخور سرد به بافت‌های تسکین دهنده کمک می‌کند تا آسم و علائم آلرژی بهبود پیدا کنند. در واقع رطوبت حاصل از دستگاه بخور سرد سبب می‌شود تا مشکلات متعدد مربوط به دهان و بینی برطرف شود. 

علائم آلرژی که به کمک بخور سرد می‌توان آنها را بهبود بخشید عبارتند از:

  • گلو خشک یا وضعیتی که گلو خارش دارد
  • آبریزش بینی
  • سرفه ناشی از آلرژی
  • خونریزی بینی
  • گرفتگی سینوس‌ها

توجه کنید که استفاده بیش از حد از بخور سرد عوارضی در پی دارد. ممکن است بخور سبب ایجاد کنه، گرد و غبار و حتی کپک شود. پس سعی کنید رطوبت محیط را با بخور مدیریت کنید. پیشنهاد می‌شود سطح رطوبت در حدود ۵۰٪ باشد. پیشنهاد می‌شود برای پدید نیامدن چنین آلودگی‌هایی حتما دستگاه بخور خود را به صورت مرتب پاکسازی کنید.

فواید بخور سرد برای آبریزش بینی

دستگاه بخور سرد با افزودن رطوبت به هوا و بدن فردی که درگیر آبریزش و گرفتگی بینی است، سبب بهبود یا برطرف شدن این حالت می‌شود. برطرف کردن گرفتگی بینی یکی دیگر از فواید استفاده از دستگاه بخور سرد است که رطوبت حاصل از بخار سبب می‌شود تا خلط خشک نشود و بتوان آن را از بدن خارج کرد. خشک شدن خلط سبب ایجاد درد حین سرفه و تخلیه مخاط می‌شود. اگر خود را در معرض رطوبت قرار دهید، این خشکی برطرف می‌شود و می‌توانید راحت خلط را خارج کنید.

فواید بخور سرد برای بهبود خروپف

خروپوف یکی از ناخوش‌آیندترین حالاتی است که در خواب رخ می‌دهد؛ چه برای آقایون و چه برای خانم‌ها. که یکی از فواید بخور سرد بهبود خروپف است. از این رو همیشه راهی برای کاهش خروپوف می‌تواند روی کیفیت خواب فرد و همچنین اطرافیان آن فرد تاثیر بگذارد. از عوامل دیگری که سبب افزایش خروپف می‌شود می‌توان به افزایش وزن، نوشیدن الکل و درگیری با مشکلات بینی اشاره کرد. تحقیقات نشان می‌دهد گه خروپوف بیشتر در مردان شایع است و در میان خانم‌ها درصد کمتری درگیری این مورد هستند.

کلام پایانی

در این مقاله سعی کردیم به مزایای بخور سرد، فواید استفاده از دستگاه بخور سرد بپردازیم و بیشتر خواص پزشکی بخور سرد را مطرح کنیم. با این حال بخور به عنوان یک ابزار کمکی برای امور زیبایی پوست مورد استفاده قرار می‌گیرد و می‌تواند سبب حفظ شادابی و تازگی پوست شود.

نظر خود را بنویسید