مزایای بخور سرد : از پوست تمیز تا تنفسی بهتر

دستگاه بخور سرد در حال مرطوب کردن یک محیط

مزایای بخور سرد : از پوست تمیز تا تنفسی بهتر

دستگاه بخور سرد وسیله‌ای است که می‌تواند مسائل مربوط به خشکی هوا را برطرف کند. زیرا این دستگاه فضای شما را مرطوب می‌سازد. سینوس‌های خشک، بینی خشک و خونی و حتی خشکی لب از مواردی هستند که به کمک دستگاه بخور برطرف می‌شوند. در ادامه بیشتر به مزایای استفاده از بخور سرد می‌پردازیم.

 

۱. جلوی پخش میکروب و جرم گرفته می‌شود

دستگاه بخور سرد با اضافه کردن رطوبت به هوا جلوی ابتلای به بسیاری از بیماری‌ها را می‌گیرد. در واقع تحقیقات نشان می‌دهند که برای مقابله و جلوگیری از ابتلا به سرماخوردگی، بخور گزینه مناسبی به حساب می‌آید.

 

تحقیقاتی در‌سال ۲۰۱۳ روی تاثیر رطوبت بر ابتلا و انتقال آنفولانزا صورت گرفته است. در این تحقیقات مشخص شده در فضاهایی  که رطوبت زیر ۲۳٪ است، احتمال ابتلا و انتقال آنفولانزا ۷۰ الی ۷۷ درصد افزایش پیدا می‌کند.

 

در واقع پیشنهاد می‌شود میزان رطوبت فضای داخلی بالای ۴۳٪ باشد. با این حال میزان واقعی رطوبت در فضاهای داخلی معمولا بسیار کمتر از این مقدار و بین ۱۴٪ الی ۲۲٪ است.

 

۲. جلوگیری از خشکی پوست با بخور سرد

هوای خشک باعث کاهش رطوبت پوست می‌شود. بنابراین حساسیت، تحریک‌پذیری و حتی خارش به سراغ پوست شما می‌آید. دستگاه بخور سرد با اضافه کردن رطوبت به هوا، سبب بهبود رطوبت پوست شما می‌شود. بنابراین با استفاده مرتب از بخور، پوستی تازه و شاداب خواهید داشت.

 

در یک تحقیقات محدود در بیمارستانی که داخل کشور ژاپن قرار دارد. با اضافه کردن دستگاه بخور به این بیمارستان، میزان رطوبت فضا از ۳۲/۸٪ به ۴۳/۹٪ افزایش پیدا کرد. در نهایت اکثر افرادی که درگیر خشکی پوست بودند، بهبود چشمگیری در برطرف شدن‌اش داشتند.

 

۳. آسم و علائم آلرژی را بهبود می‌بخشد

بخور سرد به نبافت‌های تسکین دهنده کمک می‌کند تا آسم و علائم آلرژی بهبود پیدا کنند. در واقع رطوبت حاصل از دستگاه بخور سرد سبب می‌شود تا مشکلات متعدد مربوط به دهان و بینی برطرف شود. 

 

علائم آلرژی که به کمک بخور سرد می‌توان آنها را بهبود بخشید عبارتند از:

 

  • گلو خشک یا وضعیتی که گلو خارش دارد
  • آبریزش بینی
  • سرفه ناشی از آلرژی
  • خونریزی بینی
  • گرفتگی سینوس‌ها

 

توجه کنید که استفاده بیش از حد از بخور سرد عوارضی در پی دارد. ممکن است بخور سبب ایجاد کنه، گرد و غبار و حتی کپک شود. پس سعی کنید رطوبت محیط را با بخور مدیریت کنید. پیشنهاد می‌شود سطح رطوبت در حدود ۵۰٪ باشد. پیشنهاد می‌شود برای پدید نیامدن چنین آلودگی‌هایی حتما دستگاه بخور خود را به صورت مرتب پاکسازی کنید.

 

۴. بهبود یا برطرف شدن گرفتگی بینی

دستگاه بخور سرد با افزودن رطوبت به هوا و بدن فردی که درگیر گرفتگی بینی است، سبب بهبود یا برطرف شدن این حالت می‌شود. رطوبت حاصل از بخار سبب می‌شود تا خلط خشک نشود و بتوان آن را از بدن خارج کرد.

 

خشک شدن خلط سبب ایجاد درد حین سرفه و تخلیه مخاط می‌شود. اگر خود را در معرض رطوبت قرار دهید، این خشکی برطرف می‌شود و می‌توانید راحت خلط را خارج کنید.

 

۵. بهبود خروپوف از مزایای بخور سرد

خروپوف یکی از ناخوش‌آیندترین حالاتی است که در خواب رخ می‌دهد؛ چه برای آقایون و چه برای خانم‌ها. از این رو همیشه راهی برای کاهش خروپوف می‌تواند روی کیفیت خواب فرد و همچنین اطرافیان آن فرد تاثیر بگذارد.

 

از عوامل دیگری که سبب افزایش خروپف می‌شود می‌توان به افزایش وزن، نوشیدن الکل و درگیری با مشکلات بینی اشاره کرد. تحقیقات نشان می‌دهد گه خروپوف بیشتر در مردان شایع است و در میان خانم‌ها درصد کمتری درگیری این مورد هستند.

 

کلام پایانی درباره مزایای بخور سرد

در این مقاله سعی کردیم بیشتر خواص پزشکی بخور سرد را مطرح کنیم. با این حال بخور به عنوان یک ابزار کمکی برای امور زیبایی پوست مورد استفاده قرار می‌گیرد و می‌تواند سبب حفظ شادابی و تازگی پوست شود.

 

نظر خود را بنویسید