مراقبت‌های پس از تزریق فیلر و ژل

مراقبت‌های پس از تزریق فیلر

مراقبت‌های پس از تزریق فیلر و ژل

تزریق ژل، یکی از راهکارهای جوان سازی و زیبایی قسمت‌های مختلف صورت بدون عمل جراحی است. پس از تزریق، چندان نیاز به دوره نقاهت ندارید، اما مراقبت بعد از فیلر صورت باید انجام شود. یک‌سری نکات وجود دارند که باید آن‌ها را رعایت کنید تا دچار مشکلات پس از تزریق نشوید و عمل زیبایی شما با موفقیت به پایان برسد.

پس از تزریق فیلر با چه حالاتی مواجه می‌شوید؟

مشخصا پس از انجام هر کار زیبایی با عوارضی مواجه خواهید شد با این حال نیاز نیست نگران باشید. در ادامه به شما راهکارهایی را مطرح می‌کنیم که سبب می‌شوند تا عوارض تزریق فیلر کاهش پیدا کنند. همچنین بتوانید بهترین بازخورد را از تزریق فیلر دریافت کنید. لازم است حتما بدانید که این عوارض رایج هستند و لازم نیست نگران باشید. تمام این موارد پس از چند هفته فروکش می‌کنند. این بازه زمانی ممکن است تا یک ماه طول بکشد.

پس از تزریق فیلر صورت شما تمیز خواهد شد. از مراقبت‌های پس از تزریق فیلر زمانی است که باید پس از تزریق به پوست خود دست نزنید. نباید ۶ ساعت صورت خود را لمس کنید. پیشنهاد می‌شود پس از طی شدن این مدت زمان، صورت خود را با یک پاک کننده ملایم بشویید. البته شست‌وشو با آب هم کافی است.ه ما باشید تا شما را با بایدها و نبایدها پس از تزریق ژل، آشنا کنیم.  در تزریق فیلر این عوارض اولیه زیر وجود دارند.

 • تورم
 • کبودی
 • علائم سوراخ سوزن قرمز
 • حس عدم تقارن
 • حساسیت‌های سطحی
 • خارش در ناحیه

بعد از فیلر چه باید کرد؟

پس از تزریق ژل، باید مراقبت‌هایی را انجام دهید تا درد، تورم و کبودی شما تسکین پیدا کند. همچنین باید راهکارهایی را به عنوان نگهداری بعد از تزریق ژل بشناسید تا عمل زیبایی شما با مشکل عدم تقارن، روبه‌رو نشود. در صورتی که شما ندانید پس از تزریق ژل، باید چه کارهایی را انجام دهید، ممکن است مشکلات زیر برای شما به وجود بیاید.

 • التهاب و تورم

باید اقدامات لازم را برای کاهش تورم انجام دهید وگرنه ورم محل تزریق بیشتر می‌شود و دوره آن افزایش پیدا می‌کند.

 • متقارن نبودن نتیجه نهایی کار

اگر فعالیت‌های نادرستی را پس از تزریق، انجام دهید و همچنین نحوه خوابیدن شما مشکل داشته باشد، ژل جا به جا می‌شود.

 • کبود شدن

اگر داروهای مؤثر در انعقاد خون را نخورید و بعضی از فعالیت‌ها را انجام دهید، شاهد افزایش کبودی در محل تزریق خواهید بود.

 • قرمزی محل تزریق

اگر نگهداری بعد از تزریق فیلر صورت نگیرد، شاهد افزایش قرمزی محل تزریق خواهید بود. قرمزی صورت و محل تزریق، جز عوامل طبیعی است، اما در صورت رسیدگی نکردن، بیشتر می‌شود.

 • سوزش در محل تزریق

اگر اقدامات لازم مراقبت بعد از فیلر را انجام ندهید، شاهد سوزش در صورت خواهید بود و طول دوره درمان، افزایش پیدا می‌کند.

مراقبت‌ های بعد از تزریق فیلر

مطمئناً پس از انجام عمل زیبایی، دکتر، نکاتی را برای مراقبت پس از تزریق فیلر به شما گوش زد خواهد کرد. اما ممکن است شما این نکات را به خاطر نسپارید یا دکتر، گفتن نکات را فراموش کند. در ادامه مراقبت‌های لازم را برای شما بازگو کرده‌ایم و همچنین سؤالاتی که ممکن است در ذهن شما رخ بدهد را پاسخ داده‌ایم.

بعد از تزریق فیلر چه قرصی بخوریم؟

برای مراقبت بعد از تزریق ژل صورت  و درمان کبودی باید برخی از قرص‌ها را بخورید. معمولاً افراد کمی پس از تزریق ژل، دچار کبودی صورت می‌شوند. اما اگر شما خوش شانس نبودید و پس از تزریق، شاهد کبودی بودید، هیچ نگران نباشید.

کبودی پس از تزریق، یکی از اتفاقات رایج است. شما می‌توانید با خرید قرص‌های آرونیکا و کرم هیرودوئید از تجهیزات پزشکی زیبایی به درمان کبودی خود بپردازید. اگر می‌خواهید ناحیه کبود در صورتتان، کم‌تر به چشم بیاید می‌توانید از مواد آرایشی استفاده کنید. البته در نظر داشته باشید که مقدار کمی از مواد آرایشی را به کار ببرید و همچنین وسایل مورد استفاده، تمیز باشند.

یکی دیگر از قرص‌هایی که برای مراقبت بعد از تزریق فیلر صورت به مراجعه کنندگان توصیه می‌شود،  قرص آسیکلوویر است. این قرص، جز داروهای خانواده ضد ویروسی به حساب می‌آید و معمولاً برای درمان عفونت‌هایی که ناشی از ویروس هستند، تجویز می‌شود. آسیکلوویر بیشتر برای جلوگیری از بروز تب‌خال و کبودی تجویز می‌شود.

بعد از تزریق فیلر چه کاری ممنوع است؟

 • خوابیدن بر روی صورت ممنوع است

به مدت چند روز بر روی صورت خود نخوابید؛ زیرا خوابیدن بر روی صورت باعث فشار آمدن به تزریقات می‌شود. فشار وارده به تزریقات در نهایت بر روی نتیجه کلی عمل زیبایی بدون تأثیر می‌گذارد و ژل جا به جا می‌شود.

 • فعالیت‌های پر تحرک ممنوع است

ورزش نکردن و انجام ندادن کارهای پر تحرک، جز مراقبت ‌های بعد از تزریق فیلر به صورت محسوب می‌شوند. به مدت 24 ساعت پس از تزریق از هرگونه فعالیت سنگین ورزشی یا اقدامات پر تحرک، خودداری کنید.

 • سایر پروسه‌های لایه برداری ممنوع است

تا 2 هفته  پس از این که تزریق ژل را انجام دادید، نباید به سراغ دیگر پروسه‌های لایه برداری پوست مانند میکرودرم آبریژن بروید.

 • سیگار کشیدن ممنوع است

به طور کلی سیگار کشیدن و مصرف دخانیات، مضر است، اما اگر به این مواد اعتیاد دارید حداقل 1 الی 2 روز صبر کنید. پس از تزریق ژل فیلر باید خوردن مشروبات را نیز به مدت 1 تا 2 روز، کنار بگذارید.

 • استفاده از برخی محصولات آرایشی و پوستی ممنوع است

24 ساعت اولیه نگهداری بعد از فیلر صورت، اهمیت زیادی دارد. در این 24 ساعت، بهتر است از محصولات پوستی که ترکیبات فعال دارند، استفاده نکنید و همچنین مواد آرایشی بر پایه روغن را به کار نبرید.

آیا بعد از تزریق ژل لب باید آنتی بیوتیک خورد؟

طبق گفته‌های این سایت پزشکی معتبر خرید آنتی‌بیوتیک از داروخانه و تجهیزات پزشکی برای مراقبت بعد از ژل صورت، ضروری است. در واقع خوردن آنتی‌بیوتیک‌ها دلیل خاصی دارد و دلیل آن نیز وجود مشکل در بدن ما است. آنتی بوتیک‌ها، گاها باعث به وجود آمدن عوارض خاصی می‌شوند. اما خوردن آن‌ها برای جلوگیری کردن از عفونت پس از تزریقات، ضروری است.

در چند سال گذشته پرکننده‌هایی که بر پایه هیالورونیک اسید بوده‌اند، به عنوان پرکننده تقویتی صورت، محبوبیت زیادی پیدا کرده‌اند. این پرکننده‌ها به دلیل ویژگی‌هایی مانند غیر سمی بودن، اثر فوری، زیست سازگاری و مشخصات ایمنی دارای محبوبیت هستند. می‌توان گفت با وجود تمام این ویژگی‌ها باز هم باید به سراغ آنتی‌بیوتیک‌ها رفت؛ زیرا خطر عفونت پس از انجام تزریقات، بسیار بالا است.

پس از تزریق فیلر چگونه به تسکین درد و تورم و کبودی بپردازیم؟

 • تسکین درد

از مراقبت‌های پس از تزریق فیلر می‌توان به مواردی اشاره کرد که سبب تسکین درد می‌شوند. معمولا پس از تزریق فیلر دچار درد خفیف یا متوسط در ناحیه صورت می‌شوید. این درد در نواحی چانه و لب کمی بیشتر است. معمولا پزشک زیبایی شما مسکن‌های مناسبی برای تسکین درد شما تجویز می‌کند.

 • تسکین تورم

تورم از دیگر عوارضی است که پس از تزریق فیلر با آن مواجه می‌شوید. با کمپرس سرد می‌توانید به تسکین تورم کمک کنید. طی ۲۴ ساع پس از تزریق می‌توانید این کمپرس را در هر ساعت انجام دهید. در هر ساعت کافیست فقط ۱۰ دقیقه یخ را به صورت غیر مستقیم (درکیسه و یا در پارچه) به روی صورت خود بگذارید. اگر تورم شما فروکش نکرد حتما از پزشک زیبایی خود مشورت بگیرید.

 • تسکین کبودی

برای تسکین کبودی حتما از پزشک زیبایی خود مشورت بگیرید. به خصوص اگر از آسپیرین یا قرص روغن ماهی استفاده می‌کنید. زیرا در این صورت احتمال زیاد بیشتر کبودی را تجربه خواهید کرد. معمولا برای تسکین کبودی مربوط به تزریق فیلر از برودرم و هیرودوئید استفاده می‌شود.

سخن پایانی

در این مطلب به بررسی اقدامات مراقبت بعد از تزریق فیلر پرداختیم و بایدها و نبایدها را گفتیم. اگر به این مسائل دقت داشته باشید، دوره نقاهت به زودی سپری می‌شود و عمل زیبایی شما، نتیجه بسیار خوبی خواهد داشت. حتما توجه داشته باشید که مراقبت‌های پس از تزریق فیلر به این موارد محدود نمی‌شوند. حتما لازم است به مواردی برای حفظ آن توجه کنید. این موارد را قبلا در مجله پزشکی هاسپکسا آورده‌ایم تا بتوانید از فیلرهای خود مراقبت کنید و کمتر به تزریق دوباره نیاز پیدا کنید.

نظر خود را بنویسید