فرق پنس و پنست

فرق پنس و پنست

فرق پنس و پنست

در تمامی مراحل جراحی، پزشکان نیازمند ابزارهای مخصوص جراحی هستند. از ابزارهای کوچک، اما کاربردی و مهم در جراحی، پنس و پنست هستند. این ابزارها نقش حیاتی و ظریفی دارند که برای اهداف خاصی مورد استفاده قرار می‌گیرند. برخی از مردم فکر می‌کنند که پنس همان پنست است، اما این دو ابزار با یکدیگر متفاوت هستند. در این مقاله فرق پنس با پنست و کاربردهای آن‌ها را بررسی خواهیم کرد.

تفاوت پنس با پنست

پنس و پنست هر دو ابزارهای جراحی دستی هستند که برای اجسام کوچک و گرفتن استفاده می‌شوند. این دو ابزار جراحی از نظر اندازه، دسته و نوک با یکدیگر متفاوت هستند و هر کدام ویژگی‌های مختص به خود را دارند که در ادامه آنها را بررسی می‌کنیم.

تفاوت ظاهری پنس و پنست

به طور کلی، پنست از پنس کوچک‌تر و سبک‌تر است. پنست دارای طراحی قیچی مانند است که دو تیغه و دسته دارد که میتوان آن را قفل کرد. برخلاف پنست، پنس مکانیسم شبیه به قیچی ندارد و مانند یک انبر ساده است. معمولا دو سر نازک و نوک‌تیز دارد که دقیق‌تر عمل کند و در این دو سر در انتها به یکدیگر می‌رسند. تفاوت پنس با پنست در نوک آن‌ها نیز مشاهده می‌شود. نوک پنس و پنست با توجه به کاربرد آن، در انواع مختلفی وجود دارد. به طور کلی نوک پنس تیز و کوچک‌تر است. در مقابل، پنست نوک برجسته‌تری برای گرفتن بافت‌ها دارد.

تفاوت عملکردی پنس با پنست

عملکرد پنس طوری است نگهداری محکم بافت‌ها را هنگام جراحی فراهم می‌کند. پنس در مقایسه با پنست، محکم‌تر می‌تواند بافت‌ها را نگه دارد. این ابزار برای بافت‌های ضخیم‌تر نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نگه‌داشتن پنست در دست با پنس متفاوت است. برای نگه داشتن بافت‌ها، باید پنس را میان انگشت شست و سبابه بگیرید و فشار دهید، زیرا ظاهر آن با پنست متفاوت است و قفل ندارد. این ابزار برای کارهای ظریف‌تری استفاده می‌شود و برای اعمالی مانند گرفتن، نگه داشتن و دستکاری بافت‌ها کاربردی است.

تفاوت کاربردی پنس و پنست

پنس و پنست از ابزارهای جراحی هستند و در محیط‌های پزشکی استفاده می‌شوند. فرق بین پنس و پنست در کاربرد آن‌ها نیز مورد توجه است. پنس به عنوان موچین نیز شناخته می‌شود و در خانه‌ها نیز یافت می‌شود. این ابزار برخلاف پنست که مختص به پزشکی است، در سایر کارها برای درست کردن قفل طلا، برداشتن فلز و سایر کارها استفاده می‌شود.

فرق بین پنس و پنست

پنس چیست؟

پنس یک ابزار پزشکی و جراحی است که در آزمایشگاه‌ها نیز استفاده می‌شود. این ابزار برای گرفتن بافت‌ها و اشیا کوچک کاربرد دارد. پزشکان برای دسترسی راحت‌تر به بافت‌ها هنگام خرید ابزار جراحی پنس نیز تهیه می‌کنند. پنس دارای دندانه‌های شیاردار است که برای محکم گرفتن کاربرد دارد. نوک پنس در انواع منحنی، نوک تیز، مربع و یا زاویه‌دار در دسترس است. فاقد قفل است و انواع مختلفی دارد. متریال آن از فولاد ضد زنگ، پلاستیک و یا موارد دیگر وجود دارد.

  • کارهای پزشکی و جابه‌جایی
  • استفاده در آزمایشگاه‌ها
  • استفاده در کارهای روزمره

فرق پنس با پنست

پنست چیست؟

پنست یک ابزار قیچی مانند است که دو حلقه در انتها دارد. این حلقه‌ها محل قرارگیری انگشتان و حرکت ابزار هستند. این وسیله در پزشکی کاربرد بسیاری دارد. نوک پنست پهن‌تر از پنس است و در انواع مختلفی وجود دارد. جنس آن فولاد ضد زنگ با دوام بسیار بالایی است که قابلیت استریل را دارد.

  • بخیه زدن و دوختن بافت‌ها
  • تشریح و جداسازی بافت‌ها در حین جراحی
  • بستن عروق خونی و کنترل خون‌ریزی‌
  • گرفتن و برداشت بافت‌ها

انواع پنست

  • پنست هموستاتیک از انواع پنست‌هایی است که عروق خونی را می‌بندد و خون‌ریزی‌ را کنترل می‌کند. پنست کلی و پنست موسکیتو از نوع هموستاتیک هستند.
  • پنست بافتی برای بافت‌ها و کارهای ظریف‌ استفاده می‌شود. این پنست معمولا صاف است و یا دندانه‌های کمی دارد تا به بافت‌ها آسیبی نرسد. از انواع پنست بافتی، پنست ادسون، پنست الیس و بیوسپی هستند.

خرید پنس و پنست

برای خرید و تهیه پنس و پنست، باید به نیاز خود توجه کنید. پنست و پنس هر دو ابزار جراحی و پزشکی هستند که در تمامی مراکز درمانی و سلامت یافت می‌شوند. این دو در طراحی ظاهری و کاربرد تفاوت چشم‌گیری با یکدیگر دارند. برای خرید تجهیزات پزشکی با انواع مختلفی از آن‌ها روبه‌رو می‌شوید که با درک و مطالعه تفاوت آن‌ها، می‌توانید تصمیم بگیرید که کدام ابزار را تهیه کنید.

پنست معمولا برای مقاصد پزشکی و آزمایشگاهی مورد استفاده قرار می‌گیرد. پنس یک ابزار همه‌کاره است و نوک ظریف‌تر و تیزتری دارد که فراتر از کاربردهای پزشکی استفاده می‌شود. فروشگاه اینترنتی هاسپکسا عرضه‌کننده انواع تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی است و می‌توانید خرید امنی را در آن تجربه کنید.

کلام پایانی

به طور کلی، تجهیزات و ابزارهای پزشکی در عملکردهای متفاوتی ساخته شده‌اند. در این مقاله ما تفاوت پنس با پنست را بررسی کردیم. این دو ابزار گرچه در نگاه اول شبیه به هم هستند، اما در کاربرد و ظاهر با یکدیگر تفاوت دارند. پیش از خرید این لوازم می‌توانید اطلاعات آن‌ها را به طور کامل مطالعه کنید تا بهترین ابزار را خریداری نمایید.

نظر خود را بنویسید