سلامتی پوست و ۵ راهکار برای دستیابی به آن

یک خانم حین شستن پوست خود برای حفظ سلامت پوست اش.

سلامتی پوست و ۵ راهکار برای دستیابی به آن

سلامتی پوست می‌تواند بدون هزینه‌های زیاد مراقبت‌های شدید حاصل شود. راهکارهای بسیاری برای این مورد وجود دارد. کافیست یک سری فرآیندها و راهکارهای ساده را درنظر بگیرد. به خوبی مراقبت کردن از پوست و سبک زندگی خوب بی‌شک دو انتخاب مهمی هستند که روی سلامت پوست شما اثر می‌گذارند. این راهکارهای ساده هم سلامت پوست شما را تضمین می‌کنند و در نهایت روند طبیعی پیری پوست شما در زمان طولانی‌تر صورت می‌گیرد.

 

در ادامه با این ۵ راهکار سلامتی پوست بیشتر آشنا می‌شوید. این راهکارها ساده‌تر از آنی هستند که بخواهید از زیر انجام آنها در بروید.

 

۱. پوستی سالم با محافظت‌اش در برابر آفتاب

 

محافظت از پوست در برابر آفتاب یک راهکار کلیدی رسیدن به پوستی سالم است. آفتاب مستقیم سبب می‌شود پوست شما چروک بیفتد و نقاطی پیر شوند و در نهایت مشکلات پوستی برای شما ایجاد شود. بیماری‌هایی مانند سرطان پوست از مواردی است که آفتاب در آن نقش دارد.

 

با سه راهکار می‌توانید به خوبی از پوست خود محافظت کنید:

 

از ضد آفتاب استفاده کنید: هر روز از یک ضد آفتاب استفاده کنید که حداقل SPF آن برابر با ۱۵ باشد. هر دو ساعت ضد آفتاب را دوباره استفاده کنید و به آرامی سطحی از آن را روی پوست خود قرار دهید. اگر شنا می‌کنید لازم است دفعات استفاده از ضد آفتاب بیشتر باشد.

سایه را پیدا کنید: از ساعت ۱۰ صبح تا ۴ بعد از ظهر از آفتاب دوری کنید. در حقیقت کافیست از جایی که سایه است نیز حرکت کنید. در این بازه زمانی قوی‌ترین اشعه‌های نور تابیده می‌شود و سلامت پوست شما را به خطر می‌اندازند.

با پوشیدنی‌ها از خود محافظت کنید: سعی کنید در زمانی که آفتاب وجود دارد، لباسی آستین بلند به تن کنید. شلوار بلند در کنار یک کلاه از پوست شما بیشتر دربرابر آفتاب محافظت می‌‌کنند. مدتی است لباس‌های ضد آفتاب هم بسیار محبوب شده‌اند و می‌توانید از این لباس‌ها هم بهره ببرید. این لباس‌های جلوی اشعه‌های مضر خورشید را می‌گیرند.

 

۲. سیگار نکشید

 

سیگار باعث می‌شود پوست شما پیرتر به نظر بیاید. سیگار باعث می‌شود روی پوست شما چروک پدید بیاید. سیگار کشیدن رگ‌های خونی را باریک‌تر می‌کند. در نتیجه جریان خون کاهش پیدا می‌کند و پوست رنگ پریده‌تر می‌شود. اکسیژن و مواد مغذی پوست اهمیت چشمگیری دارند. سیگار باعث می‌شود این دو پارامتر مهم کاهش چشمگیری داشته باشند.

 

کلاژن و الاستین دو ماده مهم دیگر هستند که سیگار سبب کاهش آن دو می‌شود. این دو فیبر به پوست شما استحکام و خاصیت ارتجاعی می‌بخشند. همان حرکت لب و جمع شدن چشم‌ها حین ورود دود به چشم باعث می‌شوند تا چروک‌هایی در این نواحی ایجاد شوند.

 

سیگار احتمال سرطان پوست را افزایش می‌دهد. اگر سیگار می‌کشید، کافیست به خاطر پوست خود سیگار را ترک کنید. پس از پزشک خود راهکارهایی برای ترک سیگار دریافت کنید و سلامت پوست خود را تضمین کنید.

 

۳. با پوست خود خوب برخورد کنید

 

روزانه به فکر پاکسازی و شستشوی پوست خود باشید. چند راهکار ساده در ادامه عنوان می‌کنیم که با رعایت آن می‌توانید به خوبی از پوست خود مراقبت کنید:

  • در زمان محدود‌تری حمام کنید؛ زیرا آب داغ و حمام طولانی چربی مفید پوست را از بین می‌برد. پس حتما به جای آب داغ از آب گرم حین حمام بهره ببرید تا به سلامت پوست شما آسیب وارد نشود.

  • صابون‌های قوی را فراموش کنید؛‌ این صابون‌های چربی پوست شما را از بین می‌برند. در عوض از پاک‌کننده‌های ملایم بهره ببرید.

  • با دقت پوست خود را اصلاح کنید؛ می‌توانید قبل از اصلاح از لوسین یا ژل اصلاح استفاده کنید. از تیغی تمیز استفاده کنید. در نهایت توجه کنید که باید در جهت رشد مو اصلاح کنید و نه در جهت خلاف رشد آن.

  • به آرامی پوست خود را خشک کنید؛ با پوست خود دوست باشید و به آرامی آن را خشک کنید. به شکلی پوست را خشک کنید که کمی رطوبت روی آن بماند.

  • پوست خشک را مرطوب کنید؛ اگر پوست شما خشک یا مختلط است حتما آن را مرطوب کنید. همین کار ساده پوست شما را سالم نگه می‌دارد.

 

۴. رژیم خود را سالم نگه دارید

 

با یک رژیم غذا سالم ظاهر خوبی به پوست خود دهید و سلامت پوست خود را تضمین کنید. کافیست مقدار قابل توجهی میوه، سبزیجات، غلات کامل و پروتئین بدون چربی را در رژیم خود قرار دهید. تحقیقات نشان می‌دهد که استفاده از روغن ماهی یا مکمل‌های روغن ماهی و استفاده کم از روغن‌های ناسالم به سلامت پوست شما کمک می‌کنند. همچنین پیشنهاد می‌شود کمتر از کربوهیدرات‌های فرآوری شده استفاده کنید. همه این موارد سبب می‌شوند تا پوست شما سالم بماند. نوشیدن آب زیاد سبب می‌شود تا پوست شما مرطوب بماند.

 

۵. استرس خود را مدیریت کنید

 

استرس باعث می‌شود تا به پوست شما آسیب وارد شود. مهمترین آسیب استرس می‌تواند ایجاد آکنه و جوش باشد. پس کافیست استرس خود را مدیریت کنید. به اندازه کافی بخوابید، ذهن خود را سالم نگه دارید، کمتر مسئولیت سنگین قبول کنید و در نهایت سعی کنید از زمان خود لذت ببرید. با رعایت این موارد شاهد نتایج چشمگیری خواهید بود.

 

اگر شما هم راهکارهایی برای مراقبت پوست دارید که کم هزینه باشند، آنها را با ما در میان بگذارید. توجه کنید که در صورت آسیب دیدن پوست راهکارهای بسیاری برای مراقبت از آن وجود دارد.

 

نظر خود را بنویسید