آشنایی انواع فشارسنج‌ های پزشکی

انواع مختلف فشارسنج

آشنایی انواع فشارسنج‌ های پزشکی

در حال حاضر وجود فشار سنج در هر خانه‌ای ضروری است؛ زیرا سبک زندگی امروزی به گونه‌ای پیش می‌رود که اکثر افراد به فشار خون، دیابت و… مبتلا هستند. اما قبل از خرید این وسیله پزشکی باید با انواع فشارسنج آشنا شوید. شناخت مدل‌های مختلف فشار سنج، قیمت و ویژگی آن‌ها و تفاوت بین مدل‌ها قبل از رفتن به خرید، ضروری است.

انواع مختلف فشار سنج

پیشرفت جامعه بشری به خصوص در زمینه پزشکی باعث شده تا محصولات بسیاری برای اندازه‌گیری فشار خون روانه بازار شوند. سه مدل جیوه‌ای، عقربه‌ای و دیجیتالی، مشهورترین نوع فشار سنج‌ها هستند که در ادامه به بررسی آن‌ها از نظر راحتی کار، قیمت و دقت خواهیم پرداخت.

فشار سنج جیوه ‌ای

 یکی از متداول‌ترین گزینه‌ها که بیش‌تر افراد از آن استفاده می‌کنند، فشار سنج جیوه‌ای است. توصیه می‌شود در هنگام استفاده از این محصول، آن را در حالت کاملاً صاف و به شکل عمودی قرار دهید تا دقت اندازه‌گیری بیشتر شود. این محصول دارای کاف بادی از نوع دستی است که اتصال آن با واحدهای اندازه‌گیری به واسطه لوله جیوه‌ای انجام می‌شود.

می‌توان گفت مدل جیوه‌ای بیشترین حساسیت را در بین انواع فشارسنج دارد. در واقع از این محصول باید به خوبی مراقبت کنید تا مخزن جیوه‌ای آن شکسته نشود. با خرابی مخزن جیوه دیگر فشار سنج جیوه‌ای کاربردی ندارد و به نوعی بلااستفاده خواهد بود. کار با این محصول، بسیار راحت است و در مکان‌های زیادی از آن استفاده می‌شود. کشورهایی وجود دارند که علی‌رغم امکانات فشارسنج جیوه‌ای به دلیل سمی بودن جیوه از این دستگاه استفاده نمی‌کنند.

انواع مختلف فشارسنج های پزشکی

فشار سنج عقربه ‌ای

فشار سنج عقربه‌ای، محصولی است که مطمئناً همه شما تابه‌حال یک بار آن را در خانه آشنایان یا در مطب دکتر دیده‌اید. در این دستگاه گوشی پزشکی به کاف وصل بوده و کاف به یک عدد سنج متصل است. می‌توان گفت بهترین جایگزین برای مدل جیوه‌ای، مدل عقربه‌ای بوده؛ زیرا روش کار با آن بسیار شبیه به حالت جیوه‌ای است. از آن فشار سنج عقربه‌ای می‌توان به نوع جیبی و کف دستی اشاره کرد

 خواندن اعداد فشار خون در این دستگاه کار ساده‌ای نیست و نیاز به تمرین دارد و باید به سراغ پزشک یا پرستار بروید. اگر دستگاهی می‌خواهید که علاوه بر قیمت مناسب، اندازه کوچکی داشته باشد برای خرید فشارسنج به سراغ مدل عقربه‌ای بروید.

فشار سنج دیجیتال

در این محصول نیز مانند انواع فشارسنج شاهد کاف بادی هستیم. جدیدترین تکنولوژی در زمینه ساخت فشار سنج مربوط به این دستگاه‌های دیجیتالی می‌شود که کار با آن‌ها نیز بسیار راحت است. این محصولات از سنسور فشار الکتریکی بهره می‌برند و با اعداد دیجیتالی روی نمایشگر به شما فشار خونتان را اعلام می‌کنند.

بهترین گزینه برای منزل که می‌توانید  آن را از تجهیزات پزشکی بخرید، مدل دیجیتالی است. مطمئناً در منزل همه افراد، خبری از پرستار و پزشک نیست؛ بنابراین باید به سراغ گزینه‌هایی رفت که کار با آن‌ها راحت باشد. در این مدل از فشارسنج به صورت خودکار نوسانات شریان‌ها اندازه گیری می‌شوند.

سخن پایانی

در این مطلب به بررسی انواع فشارسنج پرداختیم و مدل‌های مختلف را از لحاظ نحوه عملکرد و راحتی کار با آن‌ها بررسی کردیم. اگر به دنبال گزینه‌ای دقیق هستید به سراغ دما سنج جیوه‌ای بروید، اما در صورتی که گزینه‌ای مقرون به صرفه مد نظر شما است، بهترین گزینه فشار سنج عقربه‌ای خواهد بود. اگر می‌خواهید کار با فشارسنج راحت باشد و بدون کوچک‌ترین درد سری فشار خون خود را بگیرید به سراغ مدل دیجیتالی بروید.

نظر خود را بنویسید