تاریخچه پیداش فشارسنج عقربه‌ای

مخترع فشارسنج عقربه ای

تاریخچه پیداش فشارسنج عقربه‌ای

شاید برایتان سوال ایجاد شده باشد که این دستگاه پزشکی اولین بار توسط چه کسی اختراع شد و مخترع دستگاه فشار خون کیست؟ کدام دانشمندان در طول تاریخ جهت ارتقای دستگاه فشارسنج عقربه‌ای نقش داشته‌اند؟ در ادامه همراه ما باشید تا ضمن بررسی تاریخچه اختراع فشارسنج و مخترع فشار سنج عقربه ای، به سوالات شما پاسخ دهیم.

تاریخچه اختراع فشارسنج عقربه‌ای در طول تاریخ پزشکی

طبیعتا به عنوان یک پزشک یا دانشجوی پزشکی از این موضوع مطلع هستید. اما اغلب مردم هم با دستگاه فشارشنج عقربه‌ای در طول دوران زندگی خود به طور مکرر روبرو شده‌اند. بنابراین جالب است که بدانیم این دستگاه در طول تاریخ، چه مسیری را پیموده است که امروز همچنان استفاده از آن رواج دارد.

ابتدا باید با تاریخچه اختراع این دستگاه آشنا شویم. طراحی و اختراع فشارسنج عقربه‌ای از قرن ۱۷ میلادی شروع شده است و دانشمندان مختلفی، این دستگاه هوشمند را از لحاظ عملکردی ارتقا داده‌اند.

مخترع فشار سنج عقربه ای

حتما با دستگاه فشارسنج عقربه‌ای به خوبی آشنا هستید، با اختراع این دستگاه امکان فوق‌العاده‌ای برای پزشکان فراهم شد. کادر درمانی می‌توانند با استفاده از این دستگاه، با یک معیار مشخصی فشارخون بیماران خود را اندازه‌گیری کنند. در ادامه برجسته‌ترین دانشمندان و مخترع دستگاه فشار خون که در اختراع و تکامل فشارسنج عقربه‌ای نقش داشته‌اند را معرفی می‌کنیم.

استفان هیلز

استفان هیلز روحانی اهل کشور انگلیس، اولین فردی بود که پیشنهاد اندازه‌گیری فشارخون در انسان را ارائه داد. این روحانی با در نظر گرفتن اسب به‌ عنوان نمونه، طرح خود را در سال ۱۷۳۳ بیان کرد.

ژان لئونارد ماری پوازوی و کارل لودویگ

در طول قرن ۱۹ میلادی ژان لئونارد ماری پوازوی و کارل لودویگ، دو دانشمندی بودند که با طراحی فشارسنج عقربه‌ای مبتنی بر جیوه توانستند فشارخون سیستولیک را اندازه‌گیری کنند. این دستگاه اولیه با ساختار بسیار تهاجمی طراحی شده بود؛ بنابراین جهت استفاده در بخش‌های بستری و پایش دائمی و منظم فشارخون کاربرد نداشت.

درواقع جهت اندازه‌گیری فشارخون با این دستگاه، نیاز بود که چند لوله به صورت تهاجمی در شریان‌های بیمار قرار بگیرد؛ بنابراین با گذر زمان دانشمندان اروپایی  تلاش کردند که فشارسنج عقربه‌ای غیرتهاجمی را طراحی کنند.

اتین ژول ماری و پیر پوتین

در نیمه دوم قرن ۱۹ میلادی دو دانشمند به نام‌های اتین ژول ماری و پیر پوتین با ارائه ایده‌های خلاقانه، یک دستگاه فشارسنج عقربه‌ای غیرتهاجمی برای اندازه‌گیری فشارخون بیماران بستری طراحی کردند.

مخترع فشار سنج های عقربه ای

ساموئل زیگفرید نیکلای کوروتکف

در سال ۱۸۸۱ یک دانشمند اتریشی به نام ساموئل زیگفرید نیکلای کوروتکف اولین دستگاه فشارسنج عقربه‌ای هوشمند را طراحی کرد. این دستگاه از یک بخش لاستیکی و پر از آب و یک بخش جیوه‌ای که قسمت لاستیکی را جهت اندازه‌گیری بهتر و دقیق‌تر فشارخون محدود می‌کرد، طراحی شد.

البته این دستگاه اولیه  در سال ۱۸۹۶ مورد چندین اصلاحات ساختاری قرار گرفت. اضافه شدن دستبندی که به بازو متصل‌ می‌شد، مهم‌ترین بخش این اصلاحات بود. در واقع این دستبند با فشار آوردن به بازو در اندازه‌گیری میزان فشارخون نقش مهمی داشت.

جراح روس نیکلای کوروتکف

در سال ۱۹۰۵ میلادی نیکلای کوروتکف که یک جراح اهل کشور روسیه بود با ارائه تکنیک‌های جدید در مورد دستگاه فشارسنج عقربه‌ای، توانست میزان فشارخون دیاستولیک را اندازه‌گیری کند.  درواقع این دانشمند تفاوت میان فشارخون سیستولیک و دیاستولیک را با طراحی فشارسنج عقربه‌ای هوشمندتر اثبات کرد.

این کشف نیکلای کوروتکف باعث تولید فشارسنج‌های مدرن شد. درواقع هنگامی که فشاری ایجاد می‌شود، دستگاه فشارسنج عقربه‌ای با ایجاد یا قطع صدا در شریان مربوطه، فشار خون را اندازه‌گیری می‌کند. صداهای سیستولیک و دیاستولیک به دست آمده از این روش به عنوان صداهای معیار در نظر گرفته می‌شوند و به صداهای  نیکلای کوروتکف معروف هستند.

دستگاه فشارسنج عقربه‌ای یکی از پرکاربردی‌‌ترین تجهیزات پزشکی است که جهت اندازه‌گیری فشارخون سیستولیک و دیاستولیک استفاده می‌شود. این دستگاه در سال ۱۸۸۱ برای اولین بار اختراع شد و با ارائه ایده‌های خلاقانه دانشمندان در نوع عملکرد و شکل ظاهری ارتقا یافت. امروزه این محصول دارای تنوع بسیاری است و با برند‌های متفاوتی تولید می‌شود. اما اغلب شکل و ظاهری یکسان دارند.

نظر خود را بنویسید