نکات تشخیص اصل بودن بوتاکس BOTOX

تشخیص اصل بودن بوتاکس

نکات تشخیص اصل بودن بوتاکس BOTOX

استفاده از مواد زیبایی اصلی همیشه یکی از دغدغه های اصلی پزشکان و کلینیک های زیبایی بوده است به گونه ای که برای تهیه برندهای معتبر افراد مجبور به تحمل هزینه های بیشتر می شوند. در مقاله زیر سعی شده است به مهم ترین نکاتی که برای تهیه و تشخیص بوتاکس اصل و نسخه های غیر اصل آن وجود دارد که فروشندگان به آنها اشاره نمی کنند اشاره کنیم و امیدوارم با رعایت کردن این نکات اساسی به هیچ وجه با موارد غیر اصل بوتاکس برخورد نداشته باشید.

به جرات می توان گفت شما با خواندن این مقاله نیاز به هیچ مطلبی دیگه ای برای تشخیص بوتاکس اصل از تقلبی نخواهید داشت. با این حال اگه نکته هست که توی متن از چشم جا مونده صمیمانه آماده شنیدن آن در قسمت کامنتها در زیر این پست هستیم.


تشخیص بوتاکس اصل از تقلبی

با گران شدن محصولات زیبایی از قبیل بوتاکس دیسپورت که از معروفترین برندهای بوتاکس موجود در بازار ایران می باشد افرادی سعی می کنند با دادن تخفیف های غیر معقول از این مساله سوءاستفاده کرده و سعی در فروش محصولات خود که بیشتر از محصولات ساخت کشور چین هست نمایند. با این حال این معضلی است نه تنها بازار پوست مو و زیبایی ایران را تهدید می کند بلکه کشورهای یپشرفته در دنیا نیز مانند آمریکا به این معضل دچار هستند به طوریکه سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) در اعلامیه های متوالی خطر این تهدید را به بیماران و هم چنین کلینیک های زیبایی آمریکا گوش زد می کند که ورود بوتاکس غیر اصل بیشتر از مرزهای مکزیک صورت می گیرد.

گاهی اوقات اجتناب از ایجاد چین و چروک امری بسیار مشکل و هزینه بر خواهد بود دو عامل ايجاد چين و چروك افزايش سن و عوامل محيطي مانند آفتاب و استفاده نامناسب از عضلات صورت برای افراد به امری بسیار روزمره تبدیل شده است. منشاء چين و چروك مي‌تواند در اپيدرم، هيپودرم، عضلات هدف باشد. توجه کنید که چین ها محو یا برطرف نمی شوند بلکه با حرکت های صورت ایجاد نخواهند شد . به عبارت بهتر چین هایی که بدنبال وضعیت خاص روحی مثل خنده، گریه، هیجان، اخم، و … واضح می شوند ، دیگر ایجاد نمی شوند.

در واقع بوتاکس نوعی پروتئین است که با مهار انتقال عصبی عضلانی در محل تزریق، به پزشک امکان می دهد تا از انقباضات عضلانی نامطلوب (انقباضات و تنش هایی که باعث بروز چین و چروک می شوند) جلوگیری کند. همچنین بوتاکس قادر است انتقال پیام عصبی به غدد عرق را نیز متوقف نموده و جلوی ترشح بیش ازحد غدد عرق را بگیرد.

بوتاکس : یک نوع سم طبیعی در یک باکتری به نام کلستریدیوم بوتولینوم (CLOSTRIDIUM BOTULINUM) وجود دارد که همه راجع به آن شنیده ایم . معروفترین و خطرناکترین سم دنیا که گاه درقوطی کنسرو پیدا شده وبعضی به دلیل نجوشاندن کنسرو با این سم مسموم می شوند.!!!

بوتاکس باعث مخفی شدن چین و چروک شده و آنرا درمان نمی کند. در واقع بوتاکس نوعی پروتئین است که با مهار انتقال عصبی عضلانی در محل تزریق، به پزشک امکان می دهد تا از انقباضات عضلانی نامطلوب (انقباضات و تنش هایی که باعث بروز چین و چروک می شوند) جلوگیری کند. همچنین بوتاکس قادر است انتقال پیام عصبی به غدد عرق را نیز متوقف نموده و جلوی ترشح بیش ازحد غدد عرق را بگیرد.
تزریق بوتاکس در موارد زیبایی محدودیت سنی ندارد و بسته به محل مناسب تزریق و چین و چروک های صورت این کار انجام می شود و باید گفت بهترین محل برای تزریق بوتاکس خطوط اخمی در پیشانی و خطوط پنجه کلاغی که از کنار چشم به سمت بیرون است می باشد.


حتما بهتون یپشنهاد می کنم برای کامل شدن اطلاعاتتون به مقاله “مقایسه سه پرچم دار جوانسازی پوست” نیز سر بزنید.


یکی دیگر از تصورات شایع اینست که با تزریق بوتاکس احساساتمان را از دست می دهیم؟ مگر احساس آدم در چهره اش شکل می گیرد؟ چهره آنرا فقط نمایش می دهد. درست است که بروز و نمایش احساسات درچهره می باشد ولی این مورد با ازدست دادن احساسات تفاوت دارد.

پس بوتاکس جوانسازی نمی کند و عمق یک چروک عمیق را پر نمی کند.

علائم بوتاکس تقلبی

  • آسیب به عضلات محل تزریق
  • ایجاد مشکل در بلع
  • افتادگی دائمی پلک
  • ایجاد مشکل در عضله گردن و تضعیف آن
  • مشکل بینایی و ایجاد تاری در دید
  • سستی بدن و احساس ضعف عضلانی
  • ایجاد مشکل در عضلات جوشی و مشکل در جویدن

تشخیص بوتاکس اصل از تقلبی

قبل از بوتاکس چه نکاتی را توجه کنیم؟

1. همواره برای تزریق بوتاکس از مراکز درمانی و کلینیک های معتبر استفاده کنید. (اجتناب از تزریق این محصولات توسط پزشکانی که تخصص جراحی زیبایی ندارد)

2. قبل از تزریق از پزشک خود بخواهید که شیشه بوتاکس تزریقی را به شما نشان دهد و از تهیه شدن آن از منابع معتبر اطلاع کسب کنید. شاید به خودتون بگید که امکانش نیست و یا اینکه خجالت می کشین از انجام این کار ولی همواره این شما هستید که باید مراقب خود باشید و این وظیفه پزشک معالج است که شما را از روند درمانی مطلع سازد پس این خواسته بسیار منطقی و حق شماست.این درخواست حق شماست و طبق قانون هرپزشکی وظیفه داره که نوع و جلد و تاریخ مصرف بوتاکس رو به شما نشون بده…درمورد زنجیره ی سرد حتی پزشک ها هم اطمینانی ندارند. فقط وقتی نتایج بوتاکس مناسب باشند میشه فهمید که بوتاکس تزریق شده خوب بوده ولی درمورد بوتاکس تزریق نشده نمیشه مطمئن شد.بهتره که درمورد حداقل دوام بوتاکس تزریقی با پزشک خود مذاکره کنید.

3. بوتاکس های اصل ( دیسپورت و نورونوكس ) در ایران از طریق مجاری قانونی و مشخص و مورد تایید وزارت بهداشت وارد می شود و لذا فروش آن در داروخانه ها بلا مانع است ولی بوتاکس های تقلبی قاچاق بوده و مورد تایید هیچ ارگانی نیستند لذا داروخانه ها هم مجاز به فروش آنها نبوده و معمولا” درداروخانه یافت نشده بلکه مخفیانه به برخی پزشکان یا آرایشگران فروخته می شوند. حال این حرف ها چه ربطی به مصرف کننده دارد ؟ از پزشک خود بخواهید که بوتاکس را نسخه کند تا خودتان آن را تهیه نمایید ، پزشکی که بوتاکس تقلبی مصرف می کند از این کار سرباز می زند و برای این کار خود بهانه های مختلفی می آورد مثلا” می گوید «این دارو کمیاب است و من خود به سختی آن را فراهم کرده ام» ، یا «این دارو در ایران نیست و خود شخصا” آن را از کانادا وارد کرده ام» ، یا « این دارو مخصوص من از دوبی وارد شده و در داروخانه ها پیدا نمی شود » ، و دهها بهانه مشابه . به یاد داشته باشید خطرپزشک ناشی به هیچ وجه کمتر از داروی تقلبی نیست و درواقع مهارت پزشک است که در کنار داروی اصل، سلامت و رضایت افراد را تامین می کند.

از آنجائیکه بوتاکس ها نسبت به زنجیره دمایی سرد نگهداری حساس می باشند پس حتما از پزشکتان بخواهید تا ویال را در مقابل شما باز کند.

4. بوتاکس های اصل دارای هولوگرام بر روی ویال (شیشه) می باشد که آن را از محصولات غیر اصل متمایز می کند. (به تصویر زیر توجه کنید). پس خود بیماران باید به فکر خود بوده و قبل از اقدام به تزریق ، تحقیق کافی به عمل آورند تا دچار عوارض بوتاکس های تقلبی نشوند.

5. برچسب اصالت را فراموش نکنید.قبل از خرید و مصرف بوتاکس حتما به داشتن برچسب اصالت که بر روی ویال و در بعضی از موارد بر روی بسته بندی آن قرار می گیرد توجه داشته که نمونه های اصلی و تقلبی بر چسب برای محصولات دارویی در شکل زیر برای شما قرار داده شده است.

توجه نمایید که بهترین راه تشخیص بوتاکس اصل از تقلبی ،دیدن قوطی، بروشورو برچسب های وزارت بهداشت و شماره سریال آنها بوده که در بوتاکس های تقلبی چنین چیزهایی وجود نداشته وفقط یک شیشه حاوی برچسب می باشند. به عبارتی بوتاکس خوب دارای شناسنامه و اطلاعات لازم بوده و بوتاکس تقلبی فاقد اینهاست.

چرا بوتاکس های تقلبی خطرناک هستند؟

علت خطرناک بودن بوتاکس هاى تقلبی (چینى)، وجود ناخالصى در آنهاست، از آنجا که فرآیند تولید و خالص سازى بوتاکس بسیار پرهزینه و زمانبر است و همین باعث گرانى آن مى‌شود، براى تولید انبوه بوتاکس ارزان، این مرحله مهم ، نادیده گرفته مى‌شود. ناخالصى هاى موجود در بوتاکس هاى چینی، بعد از ورود به بدن انسان، با پروتئین هاى موجود در بافتهاى مختلف، ترکیب شده و مولکول جدیدى را ایجاد مى‌کند که براى سیستم دفاعى بدن ناشناخته است و در نتیجه سیستم ایمنى براى از بین بردن آن، فعال شده و ممکنست باعث حساسیت و التهاب موضعی وگاهی بیمارى های خودایمنى (اتوایمون-Autoimmune)شود. برخی عوارضی که داروی تقلبی یا عدم مهارت پزشک ، احتمال آنها را افزایش می دهد عبارتند از : واکنش های حساسیتی ، انحراف چشم و دوبینی ، افتادگی پلک ، افتادگی ابرو ، ابروی شیطانی ، …

خبر بد اینکه، گاهى فاصله بین بروز این عوارض (علائم بیمارى خودایمنى) از تزریق بوتاکس آنقدر طولانی باشد که بیمار متوجه ارتباط بوتاکس و بیمارى اش نمى‌شود و حتى اگر متوجه شود، امکان اثبات این ارتباط وجود نخواهد داشت.

دکتر محمد رضوانی ، متخصص پوست و مو در مورد تزریق بوتاکس می گوید:

« بوتاکس بهترین روش برای حذف خطوط (چین و چروک پوست) ناشی از انقباض عضلات صورت است که به پر رونق ترین عمل زیبایی صورت تبدیل شده است و درصد ایمنی بالایی دارد و در صورتی که توسط متخصصین انجام بگیرد درصد عوارض ناخواسته آن پایین می آید.

تشخیص اصل بودن بوتاکس

لیست محصولات بوتاکس دارای تائیده سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) موجود در ایران

لازم به ذکر است که در حال حاضر، هیچ بوتاکس کانادایى و آمریکایى و … در کشور وجود ندارد و تنها بوتاکس هاى وارداتی مجاز:

۱-دیسپورت dysport ساخت انگلستان

۲نورونوکس neuronox ساخت کره

۳-زئومین xeomine ساخت آلمان

مدت اثرگذاری بوتاکس اصل در مقابل بوتاکس تقلبی

تفاوت مهم بعدی، از بین رفتن تأثیر درمانی بوتاکس های تقلبی قبل از ۴ ماه است. بوتاکس اصل معمولاً ۸-۴ ماه و بطور متوسط ۶ ماه دوام دارد.

طریقه نگهداری بوتاکس botox

شرایط نگه داری بوتاکس تاثیر بسیار قابل توجه و غیر قابل انکاری بر تاثیرگذاری و اثربخشی همه جانبه بوتاکس خواهد داشت پس در صورتیکه برایتان مقدور است از نحوه نگه داری وزنجیره سرد (cold chill) بوتاکس اطمینان حاصل نمایید در زیر به مهم ترین نکات دمایی نگه داری بوتاکس اشاره شده است.

– ويال 500 واحدی ديسپورت در يخچال 8-2 درجه نگهداري می‌شود پس از رقيق كردن نيز در يخچال نگهداری می‌شود.

– ويال botox (آلرگان) و ساير بوتاكس‌ها قبل از تزريق در فريزر 5- درجه و پس از رقيق كردن در يخچال نگهداری می شود.

– جهت رقيق نمودن از نرمال سالين استفاده می شود.

منابع بیشتر مطالعاتی برای شما:

منابع اطلاعاتی بیشتر

dr-andalibi.com

dbreath.com

نظر خود را بنویسید