با کومدون یا جوش زیر پوستی چه کنیم

با کومدون یا جوش زیر پوستی چه کنیم

جوش زیر پوستی که کومدون نام دارند معمولا از بسته شدن دهانه خروجی غدد چربی ساز پوست ایجاد می شود. اگر تا به حال از ترس دیدن نقاط سیاه رنگ روی صورت تان جرات قرار گرفتن روبه روی آینه را نداشته اید باید بدانید که این نقاط سیاه رنگ یا همان جوش های سر سیاه جوش های زیر پوستی است که به عقیده متخصصان پوست کاملا قابل درمان است و در خیلی از موارد بعد از درمان ردی از خود به جا نمی گذارد.

اگه نکته ای بوده که از چشم ما جا مونده ممنون می شیم در قسمت کامنتهای در زیر این پست بهمون بگین تا به متن اضافه کنیم.


آکنه یا جوش جوانی از بیماری های شایع دوران جوانی و نوجوانی است . این بیماری موجب بروز شکل های مختلف ضایعات پوستی می شود. در درمان و تجویز دارو توجه به نوع ضایعات پوستی دارای اهمیت است.

به طور کلی ضایعات آکنه به دو دسته غیرالتهابی و التهابی تقسیم می شود:

اولین ضایعات ایجاد شده در آکنه ضایعات غیر التهابی کومدون نام دارد. از کومودون در سطح جامعه بیشتر با نام جوش زیر پوستی یاد می شود. کومودون ها یا سر سیاه هستند (باز) یا سرسفید (بسته). ضایعات التهابی آکنه قرمز رنگ و گاهی چرکی است. توصیه کلی در مورد آکنه دستکاری نکردن جوش است. دستکاری جوش ها به خصوص جوش های التهابی موجب بروز عوارضی مانند باقی ماندن جای جوش می شود. دستکاری غیر اصولی ضایعات غیرالتهابی (کومدون) مثلا کندن آنها نیز موجب بروز عوارض خواهد شد. وقتی موی چرب شده با پوست تماس پیدا می کند به ایجاد جوش زیرپوستی منجر خواهد شد.

ساختار جوش زیرپوستی - با کومدون یا جوش زیر پوستی چه کنیم

جوش های زیرپوستی از کجا می آیند؟

جوش های زیرپوستی که کومدون نام دارد معمولا از بسته شدن دهانه خروجی غدد چربی ساز پوست ایجاد می شود.ترشحات چربی وقتی نمی تواند از دهانه مسدود شده غدد چربی ساز خارج شود داخل این غدد مثل بادکنک تجمع پیدا می کند. در اثر این تجمع چربی در زیر پوست جوش های زیر پوستی ایجاد می شود. البته یکی از دلایل اصلی به وجود آمدن این جوشها هم زمینه ارث و ژنتیک است اما موارد دیگری نیز به شکل جانبی باعث انسداد غدد چربی ساز می شود مثل استفاده از لوازم آرایش یا استفاده از پماد روی پوست این موارد می تواند منجر به ایجاد یا بدتر شدن جوش شود. علاوه بر این نمونه دیگر در مورد کسانی است که عادت دارند موهایشان روغن یا ژل بزنند. وقتی این موی چرب شده با پوست پیشانی تماس پیدا می کند به ایجاد جوش زیر پوستی منجر خواهد شد.
فقط یک نوع جوش زیر پوستی داریم

جوش صورت آکنه - با کومدون یا جوش زیر پوستی چه کنیم
از نظر علمی ما جوش های زیرپوستی را همین کومدون می دانیم ولی مردم یک سری از جوش های التهابی عمیق را نیز جوش زیر پوستی می دانند. در مورد کومدون ها باید گفت که این جوش ها درد ندارد فقط ظاهر آنها به شکلی است که انگار روی صورت مبتلایان شن پاشیده باشند. برخی از این جوشهای زیر پوستی به دلیل اینکه منفذ ظریفی به خارج باز کرده است ممکن است به رنگ سیاه دیده شود که به آنها جوش سرسیاه نیز گفته می شود ولی بعضی از آنها که دهانه کاملا مسدود دارند و ترشحاتشان به بیرون نشت پیدا نمی کند جوش های سرسفید یا بسته جوش های بسته است.
برای مشاهده بهتر جوشهای سفید وقتی پوست را می کشیم تجمع چربی را به شکل ذرات ظریفی روی پوست می توانیم ببینیم. در مورد این جوشها یک نکته خوب این است که این جوشها چون التهاب ندارند بعد از تخلیه از خودشان جا نمی گذارد بنابراین ضرورتی برای درمان آنها وجود ندارد ولی اگر تعداشان خیلی زیاد باشد ممکن است پوست را تا حدی ناصاف و ناخوشایند نشان دهد. در این صورت قدم اول درمان استفاده از داروهای لایه برداری محسوب می شود که ممکن است این داروها بتوانند دهانه بسته شده‌ی غدد چربی را باز کنند. به دنبال تخلیه شدن ترشحات پوست صاف می شود. ولی اگر کرم های لایه بردار برای درمان کافی نبود می توان به شکل مکانیکی یا فیزیکی جوشها را تخلیه کرد.
البته این کار باید با وسیله انجام شود که حداقل عوارض و آسیب را برای پوست داشته باشد. بنابر این تخلیه جوشهای زیر پوستی با فشار دادن نیشگون گرفتن یا له کردن آنها کار درستی نیست چون ممکن است آسیبی به پوست واردکنده که جای آن بر پوست باقی بماند.این کار توسط پزشک یا پرستار با وسیله مناسبی به نام کومدون اکستراکتور انجام می شود. لیزر برای درمان جوشهای زیر پوستی هیچ کاربردی ندارند ولی در صورتی که این جوشها درمان شده و در صورت جا بیاندازد می تواند کمک کننده باشد.ساختار غدد چربی و جوش زیر پوستی - با کومدون یا جوش زیر پوستی چه کنیم

کدام گروه سنی بیشتر گرفتار جوش و آکنه هستند؟

در واقع جوش و آکنه در یک محدوده سنی مرتب تکرار می شود وقتی ما جوش ها را درمان کنیم این مساله نمی تواند جلوی عود مجدد آنها را بگیرد. به طوری که ممکن است به طور مکرر نیاز باشد که دارو استفاده شود تا این که سن جوش زدن بگذرد. محدوده سنی که بیشترین محدوده‌ی جوش زدن است در پسرها از دوران بلوغ شروع شده و تا پنج سال ممکن است ادامه پیدا کند ولی در برخی از افراد این زمان خیلی بیشتر طول می کشد. به طوری که می توان توقع داشت 95 درصد افراد زیر سی سالگی جوش هایشان کاملا درمان شده باشد ولی 5درصد حتی تا بالای این سن هم با این جوش ها درگیر باشند.
حتی در یک درصد موارد بعد از چهل سالگی هم ممکن است این جوشها ادامه پیدا کند. البت هه کسانیکه در سنین بالا جوش می زنند کمتر به جوش های زیر پوستی مبتلا می شوند و بیشتر درگیر جوشهای چرکی قرمز و التهابی هستند. علاوه بر این تاکنون در مطالعات مختلف تاثیر رژیم غذایی روی این جوشها به نتیجه ای نرسیده است و ما هم به این افراد توصیه خاصی نمی کنیم ولی اگر خود بیمار متوجه تاثیر غذای خاصی روی به وجود آمدن جوش ها می شود باید از خوردن آن خودداری کند.

نظر خود را بنویسید