با کومدون یا جوش زیر پوستی چه کنیم؟

جوش زیر پوستی

با کومدون یا جوش زیر پوستی چه کنیم؟

جوش زیر پوستی که کومدون پوست نام دارند معمولا از بسته شدن دهانه خروجی غدد چربی ساز پوست ایجاد می شود. اگر تا به حال از ترس دیدن نقاط سیاه رنگ روی صورت تان جرات قرار گرفتن روبه روی آینه را نداشته اید باید بدانید که این نقاط سیاه رنگ یا همان جوش های سر سیاه جوش های زیر پوستی است که به عقیده متخصصان پوست کاملا قابل درمان است و در خیلی از موارد بعد از درمان ردی از خود به جا نمی گذارد. با سایت تجهیزات پزشکی هاسپکسا همراه باشید تا علت ایجاد کومدون، انواع کومدون و درمان کومدون زیر پوستی را مورد بررسی قرار دهیم.


آکنه یا جوش جوانی از بیماری های شایع دوران جوانی و نوجوانی است. این بیماری موجب بروز شکل های مختلف ضایعات پوستی می شود. در درمان و تجویز دارو توجه به نوع ضایعات پوستی دارای اهمیت است.

به طور کلی ضایعات آکنه به دو دسته غیرالتهابی و التهابی تقسیم می شود:

اولین ضایعات ایجاد شده در آکنه ضایعات غیر التهابی کومدون نام دارد. از کومدون پوست در سطح جامعه بیشتر با نام جوش زیر پوستی یاد می شود. کومدون ها یا سر سیاه هستند (باز) یا سرسفید (جوش سر بسته). ضایعات التهابی آکنه قرمز رنگ و گاهی چرکی است. توصیه کلی در مورد آکنه دستکاری نکردن جوش است. دستکاری جوش ها به خصوص جوش های التهابی موجب بروز عوارضی مانند باقی ماندن جای جوش می شود.

دستکاری غیر اصولی ضایعات غیرالتهابی (کومدون) مثلا کندن آنها نیز موجب بروز عوارض خواهد شد. وقتی موی چرب شده با پوست تماس پیدا می کند به ایجاد جوش زیرپوستی منجر خواهد شد.

ساختار جوش زیرپوستی

علت ایجاد کومدون

جوش های زیرپوستی که جوش کومدون نام دارد معمولا از بسته شدن دهانه خروجی غدد چربی ساز پوست ایجاد می شود.ترشحات چربی وقتی نمی تواند از دهانه مسدود شده غدد چربی ساز خارج شود داخل این غدد مثل بادکنک تجمع پیدا می کند. در اثر این تجمع چربی در زیر پوست جوش های زیر پوستی ایجاد می شود.

البته یکی از دلایل اصلی به وجود آمدن این جوش ها هم زمینه ارث و ژنتیک است اما موارد دیگری نیز به شکل جانبی باعث انسداد غدد چربی ساز می شود مثل استفاده از لوازم آرایش یا استفاده از پماد روی پوست این موارد می تواند منجر به ایجاد یا بدتر شدن جوش شود. علاوه بر این نمونه دیگر در مورد کسانی است که عادت دارند موهایشان روغن یا ژل بزنند. وقتی این موی چرب شده با پوست پیشانی تماس پیدا می کند به ایجاد جوش زیر پوستی منجر خواهد شد.
فقط یک نوع جوش زیر پوستی داریم

مناطق پوستی در کومدونانواع کومدون

از نظر علمی ما جوش های زیرپوستی را همین کومدون می دانیم ولی مردم یک سری از جوش های التهابی عمیق را نیز جوش زیر پوستی می دانند. در مورد کومدون های زیر پوستی باید گفت که این جوش ها درد ندارد فقط ظاهر آنها به شکلی است که انگار روی صورت مبتلایان شن پاشیده باشند.

برخی از این جوش های زیر پوستی به دلیل اینکه منفذ ظریفی به خارج باز کرده است ممکن است به رنگ سیاه دیده شود که به آنها جوش سرسیاه نیز گفته می شود ولی بعضی از کومدون های زیر پوستی که دهانه کاملا مسدود دارند و ترشحاتشان به بیرون نشت پیدا نمی کند جوش کومدون از نوع سرسفید یا کومدون بسته  است.
برای مشاهده بهتر جوش های کومدون سفید وقتی پوست را می کشیم تجمع چربی را به شکل ذرات ظریفی روی پوست می توانیم ببینیم. در مورد این جوش های کومدون یک نکته خوب این است که این جوش ها چون التهاب ندارند بعد از تخلیه از خودشان جا نمی گذارد بنابراین ضرورتی برای درمان آنها وجود ندارد ولی اگر تعداشان خیلی زیاد باشد ممکن است پوست را تا حدی ناصاف و ناخوشایند نشان دهد.

درمان کومدون زیر پوستی

قدم اول درمان کومدون های زیر پوستی استفاده از داروهای لایه برداری محسوب می شود که ممکن است این داروها بتوانند دهانه بسته شده‌ی غدد چربی را باز کنند. به دنبال تخلیه شدن ترشحات پوست صاف می شود. ولی اگر کرم های لایه بردار برای درمان کافی نبود می توان به شکل مکانیکی یا فیزیکی جوشها را تخلیه کرد.
البته این کار باید با وسیله انجام شود که حداقل عوارض و آسیب را برای پوست داشته باشد. بنابراین تخلیه جوش زیر پوستی با فشار دادن نیشگون گرفتن یا له کردن آنها کار درستی نیست چون ممکن است آسیبی به پوست واردکنده که جای آن بر پوست باقی بماند.این کار توسط پزشک یا پرستار با وسیله مناسبی به نام کومدون اکستراکتور انجام می شود. لیزر برای درمان کومدون های زیر پوستی هیچ کاربردی ندارند ولی در صورتی که این جوش ها درمان شده و در صورت جا بیاندازد می تواند کمک کننده باشد.ساختار غدد چربی و جوش زیر پوستی

کدام گروه سنی بیشتر گرفتار جوش و آکنه هستند؟

در واقع کومدون پوست و آکنه در یک محدوده سنی مرتب تکرار می شود وقتی ما جوش ها را درمان کنیم این مساله نمی تواند جلوی عود مجدد آنها را بگیرد. به طوری که ممکن است به طور مکرر نیاز باشد که دارو استفاده شود تا این که سن جوش زدن بگذرد.

محدوده سنی که بیشترین محدوده‌ی جوش زدن است در پسرها از دوران بلوغ شروع شده و تا پنج سال ممکن است ادامه پیدا کند ولی در برخی از افراد این زمان خیلی بیشتر طول می کشد. به طوری که می توان توقع داشت 95 درصد افراد زیر سی سالگی جوش هایشان کاملا درمان شده باشد ولی 5درصد حتی تا بالای این سن هم با این جوش ها درگیر باشند.
حتی در یک درصد موارد بعد از چهل سالگی هم ممکن است این کومدون های زیر پوستی ادامه پیدا کند. البته هه کسانی که در سنین بالا جوش می زنند کمتر به جوش زیر پوستی مبتلا می شوند و بیشتر درگیر جوش های چرکی قرمز و التهابی هستند. علاوه بر این تاکنون در مطالعات مختلف تاثیر رژیم غذایی روی این کومدون پوست به نتیجه ای نرسیده است و ما هم به این افراد توصیه خاصی نمی کنیم ولی اگر خود بیمار متوجه تاثیر غذای خاصی روی به وجود آمدن جوش ها می شود باید از خوردن آن خودداری کند.

نظرات (0)

محمدرضا درفش

این جوش ها با راکوتان درمان میشن؟
اگه آره چه مدت باید مصرف بشه؟

نظر خود را بنویسید