پیشگیری از سنگ کلیه

پیشگیری از سنگ کلیه

پیشگیری از سنگ کلیه

در حال حاضر یکی از بیماری‌هایی که شمار مبتلایان به آن در ایران روبه‌ افزایش است، بیماری سنگ کلیه است؛ بنابراین کاملاً واضح است که پیشگیری از سنگ کلیه از اهمیت برخوردار است. وقوع این بیماری در افراد به دلایل مختلفی، رخ می‌دهد. از جمله دلایل رایج ابتلا به سنگ کلیه، می‌توان به وراثت، کم‌آبی و جمع‌شدن مواد معدنی چون نمک در کلیه، اشاره کرد. برای پیشگیری یا درمان این بیماری لازم است که افراد از مشاوره‌های پزشکان متخصص در این زمینه، کمک بگیرند.

 چگونه از سنگ کلیه جلوگیری کنیم؟

 اکثر پزشکان، معتقدند که دارو و درمان قطعی برای جلوگیری از سنگ کلیه وجود ندارد. البته متخصصان می‌گویند اگر افراد سبک زندگی خود را بهبود بخشند، می‌تواند تا حد زیادی از مبتلا شدن به این مریضی، جلوگیری کنند. از جمله مهم‌ترین عادات و سبک زندگی که رعایت آن‌ها از ابتلا به سنگ کلیه جلوگیری می‌کند، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

راه های پیشگیری از سنگ کلیه

  • نوشیدن آب کافی: نوشیدن آب کافی در روز می‌توان از غلیظ شدن ادرار و تشکیل سنگ در کلیه جلوگیری کند. میانگین آبی که افراد باید در طول روز بنوشند، شامل ۶ تا ۸ لیوان می‌شود.
  • رژیم غذایی مناسب: اگر ابتلا به سنگ کلیه در خانواده شما موروثی است، برای پیشگیری و درمان این بیماری بهتر است یک برنامه غذایی مناسب با مشورت پزشک داشته باشید. رژیم غذایی که در آن مصرف اسفناج، نمک، نوشابه و غذاهای دریایی کم باشد، رژیم خوبی برای جلوگیری از ابتلا به این بیماری است.
  • داشتن وزن متعادل: وزن زیاد یکی از عواملی است که می‌تواند به کلیه‌های افراد، آسیب بزند. البته باید این نکته را بدانید که کم‌کردن وزن به‌صورت غیراصولی و بدون کمک‌گرفتن از پزشک تغذیه، می‌تواند برای سلامتی شما، خطرات دیگری به همراه داشته باشد.
  • مصرف کافئین کم: مصرف بالای مواد کافئین‌دار مثل چای، نوشابه، شکلات و مواد دیگر در طول روز، از دیگر عواملی است که به تشکیل سنگ در کلیه، کمک می‌کند. حداکثر میزان مصرف موادی که دارای کافئین هستند، در طول روز برای بزرگسالان حدود ۴۰۰ میلی‌گرم است.
  • کاهش مصرف نمک: مصرف نمک زیاد می‌تواند یکی از علل کم‌آب‌شدن بدن و تشکیل سنگ در کلیه باشد. استاندارد مصرف نمک برای یک فرد بالغ در طول روز حدود ۲۳۰۰ میلی‌گرم است.

 جلوگیری از سنگ کلیه

برای پیشگیری از سنگ کلیه چه بخوریم؟

 افرادی که به دنبال پیشگیری سنگ کلیه هستند علاوه بر این که باید از خوردن برخی مواد غذایی خودداری کنند، می‌توانند، با مصرف یک‌سری مواد غذایی به عدم بروز این مریضی، کمک کنند. افراد در معرض ابتلا به این بیماری بهتر است این مواد غذایی را بیشتر، مصرف کنند:

  • خوردن مواد دارای کلسیم: خوردن به‌اندازه خوراکی‌هایی که کلسیم دارند مثل شیر، ماست، برخی غلات و مواد دیگر می‌توانند مانع از تشکیل سنگ در بدن افراد شود.
  • مصرف به‌اندازه ویتامین و مکمل: از جمله ویتامین و مکمل‌هایی که با مصرف آن‌ها، می‌توانید از سنگ کلیه جلوگیری کنید، می‌توان به ویتامین D روغن ماهی و ویتامین B۶ اشاره کرد.
  • مصرف بیشتر اسیدسیتریک: یکی از دلایل رایج تشکیل سنگ در کلیه، مصرف اسیدسیتریک پایین در میان مبتلایان، است. اسیدسیتریک در خوراکی‌هایی چون یک لیوان آب‌پرتقال، آب خربزه، آب انبه یا آب‌لیمو وجود دارد.

سخن پایانی

کلیه ها مانند یک فیلتر، مواد زائد را از خون جدا می کنند و ادرار را ایجاد می کنند. گاهی اوقات نمک و دیگر املاح در ادرار، به هم می چسبند و در کلیه تشکیل سنگهای کوچک می دهند. آنها می توانند به اندازه یک کریستال شکر یا یک توپ پینگ پنگ باشند؛ اما متوجه شدن حضور آن به ندرت اتفاق می افتد مگر آنکه موجب انسداد شوند. اگرچه سنگ کلیه یکی از بیمارهای دردناک و رایج در ایران است؛ اما افراد می‌توانند زیر نظر پزشک کلیه و متخصص تغذیه، با کمک تجهیزات پزشکی به‌روز، به‌راحتی مراحل پیشگیری و درمان سنگ کلیه را طی کنند.

نظر خود را بنویسید