انواع آنژیوکت و کاربرد آنها

انواع آنژیوکت

انواع آنژیوکت و کاربرد آنها

آنژیوکت یکی از محصولاتی پزشکی است که به دفعات در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد. کمتر کسی است که با این نام این محصول آشنا نباشد. با این حال افرادی که پرستار و پزشک هستند بیشتر با آنژیوکت سروکار دارند. آنژیوکت انواعی دارد و بر اساس رنگ دسته‌بندی می‌شود. هر رنگ برای کاربرد خاصی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

انواع آنژیوکت و کاربرد آن

آنژیوکت ها ابزاری ظریف و کاربردی در دنیای پزشکی هستند. در ادامه بیشتر با کاربرد آنژیوکت و انواع آنژیوکت ها آشنا می‌شوید. در نهایت سعی کرده‌ایم بیشتر به ساختار این محصول بپردازیم. هدف ما در مجله تجهیزات پزشکی هاسپکسا افزایش آگاهی شما و انتخاب محصولی است که برای شما کاربرد دارد. 

آنژیوکت چیست؟

آنژیوکت که با نام‌های آنژوکات و آی وی کانولا نامیده می‌شود، لوله‌ تو خالی باریکی است که برای رساندن مایعات از طریق رگ مورد استفاده قرار می‌گیرد. آنژیوکت مایعات حاوی دارو را به نقاط مختلف بدن منتقل می‌کند. بعضی از آنژیوکت‌ها چند کاربرد را به صورت همزمان ارائه می‌دهد. آنها می‌توانند به واسطه آن چند تزریق وریدی را انجام دهند. مایع درمانی و تزریق وریدی (از طریق ورید) به کمک آنژیوکت صورت می‌گیرد. معمولا بهترین انتخاب برای انجام چنین تزریق‌هایی آنژیوکت است.

آنژیوکت و انواع آن

انواع آنژیوکت

این محصول پزشکی در رنگ‌های مختلف تولید می‌شود. در واقع هر رنگی از انواع آنژیوکت کاربرد متفاوتی دارد که در ادامه بیشتر به توضیح هر کدام پرداخته‌ایم:

آنژیوکت خاکستری

یکی از انواع آنژیوکت، آنژیوکت ضخیم خاکستری رنگ است. سایز آن ۱۶ و قطر داخلی آن ۱/۳ میلی متر و قطر خارجی آن ۱/۷ میلی متر است. سوزن این آنژیوکت ۵۰ میلی متر است و به صورت عمقی در بدن قرار می‌گیرد. همین مورد باعث می‌شود تا بیمار یا فرد در حال درمان درد و فشار کمتری را روی دست و رگ خود حس کند. از این آنژیوکت برای تزریق‌های وریدی و محلول‌های چسبان استفاده می‌شود.

آنژیوکت نارنجی

این نوع از آنژیوکت یکی از انواع آنژیوکت ها است که دارای سایز ۱۴ است، قطر داخلی ۱/۷ و قطر داخلی ۲/۲ میلی‌متر را داراست. سوزن ۵۰ میلی متری این آنژیوکت به  صورتی است که روی دست و رگ بیمار سبب درد می‌شود. به همین دلیل برای کودکان از این آنژیوکت استفاده نمی‌شود. این نوع از آنژیوکت برای تزریق خون مناسب است. همواره هم برای بزرگسالان و تزریق وریدی مایعات قابل توجه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

آنژیوکت صورتی

این نوع از آنژیوکت را بیشتر در بیمارستان‌ها می‌بینید؛‌ زیرا در سرم‌تراپی از آن بیشتر استفاده می‌شود. زیرا حتی اگر رگ‌های شکننده و نازک داشته باشید می‌تواند از این آنژیوکت استفاده کرد. این نوع از در سایز ۲۰ ارائه می‌شود. قطر داخلی این مدل ۰٫۸ میلی‌متر و قطر خارجی آن ۱٫۱ میلی‌متر است. طول سوزن این مدل آنژیوکت ۳۳ میلی متر است.

آنژیوکت سبز

استفاده از این نوع آنژیوکت هم با درد همراه است. بنابراین از آن برای کودکان استفاده نمی‌شود. سایز آن ۱۸ است و قطر خارجی این مدل با ۱٫۳ میلی‌متر و قطر داخلی آن با ۱ میلی‌متر برابر است. از این نوع از آنژیوکت معمولا در اتاق عمل استفاده می‌شود. به واسطه آن می‌توان به راحتی به تزریق خون پرداخت.

آنژیوکت سفید

یکی دیگر از انواع آنژیوکت ها آنژیوکت سفید است که کاربرد آنژیوکت سفید مانند آنژیوکت سبز است. در میان انواع آنژیوکت، این دو مورد برای تزریق خون مورد استفاده قرار می‌گیرند. سایز آن ۱۷ است و اندازه سوزن آن با ۴۵ میلی متر برابر است. ین نوع آنژیوکت دارای قطر داخلی ۱/۱ میلی‌متر و قطر خارجی ۱/۵ میلی‌متر است.

آنژیوکت زرد

این آنژیوکت برای کودکان و نوجوانان مورد استفاده قرار می‌گیرد و در رگ‌های باریک‌تر وارد می‌شود. قطر خارجی این محصول پزشکی با ۰٫۷ میلی‌متر و قطر داخلی آن ۰٫۴ میلی‌متر برابر است. طول سوزن این مدل آنژیوکت برابر با ۱۹ میلی متر است. این نوع از آنژیوکت برای تزریق مایعات به بدن کودکان معمولا استفاده می‌شود. با این حال این محصول برای تزریق خون مناسب نیست.

آنژیوکت آبی

این نوع از آنژیوکت به دلیل قطر کم سوزن بیشتر برای نوجوانان بالغ و افراد بزرگسال مورد استفاده قرار می‌گیرد. قطر خارجی این مدل برابر با ۰٫۹ میلی‌متر و قطر داخلی ۰٫۶ میلی‌متر است. طول سوزن آن ۲۲ تا ۲۵ میلی متر است. معمولا از این نوع آنژیوکت برای تزریق خون استفاده نمی‌شود و جریان متوسطی برای تزریق‌های وریدی فراهم می‌کند.

آنژیوکت بنفش

کوچکترین آنژیوکتی که تولید می‌شود، آنژیوکت بنفش است. این نوع از آنژیوکت برای کودکان تازه متولد شده مورد استفاده قرار می‌گیرد. طول سوزن آن ۱۹ میلی متر است و به همین دلیل راحت برای نوزاد مورد استفاده قرار می‌گیرد. این آنژیوکت دارای قطر خارجی ۰٫۵ میلی‌ متر و قطر داخلی ۰٫۲ میلی‌ متر است. 

سایز آنژیوکت

آنژیوکت و انواع آن در اندازه های مختلفی تولید می شوند که با رنگ های مختلفی مشخص می شوند. اندازه ی انژکویت ها بر اساس قطر داخلی سوزن آنژیوکت تعیین می شود. توجه داشته باشید که هرچقدر عدد گیج سوزن بالاتر باشد، قطر سوزن آنژیوکت کوچکتر است.

  • آنژیوکت نارنجی(شماره 14)
  • آنژیوکت خاکستری (شماره 16)
  • آنژیوکت سبز( شماره 18)
  • آنژیوکت صورتی ( شماره 20)
  • آنژیوکت آبی (شماره 22)
  • آنژیوکت زرد (شماره 24)
  • آنژیوکت بنفش (شماره 26)

عوارض آنژیوکت

آنژیوکت و انواع آن می تواند عوارضی داشته باشد که این عوارض ها می توانند خفیف و جدی باشند و عوامل مختلفی مانند نوع آنژیوکت، محل قرار گیری، مهارت فردی که آنژیوکت را قرار می دهد و وضعیت سلامتی بیمار بستگی دارد. می توان گفت عوارض انواع آنژیوکت شامل، درد، قرمزی، تورم، کبودی، عفونت و حتی آمبولی هوا و حساسیت می باشد

کلام آخر

همیشه پیش از تهیه انواع آنژیوکت به نوع و کاربرد آنژیوکت مورد نیاز توجه کنید. زیرا ممکن است با توجه به توضیحاتی که پیشتر ارائه دادیم، آنژیوکت تهیه شده بلا استفاده باشد. در بهترین سایت خرید تجهیزات پزشکی می‌توانید به انواع آنژیوکت دسترسی پیدا کنید.

نظر خود را بنویسید