انواع آنژیوکت ، وسیله‌ای پزشکی و پرکاربرد برای تزریق

از انواع آنژیوکت که به رنگ نارنجی است.

انواع آنژیوکت ، وسیله‌ای پزشکی و پرکاربرد برای تزریق

آنژیوکت یکی از محصولاتی پزشکی است که به دفعات در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد. کمتر کسی است که با این نام این محصول آشنا نباشد. با این حال افرادی که پرستار و پزشک هستند بیشتر با آنژیوکت سروکار دارند. آنژیوکت انواعی دارد و بر اساس رنگ دسته‌بندی می‌شود. هر رنگ برای کاربرد خاصی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

در ادامه بیشتر با کاربرد آنژیوکت و انواع آن آشنا می‌شوید. در نهایت سعی کرده‌ایم بیشتر به ساختار این محصول بپردازیم. هدف ما در مجله تجهیزات پزشکی هاسپکسا افزایش آگاهی شما و انتخاب محصولی است که برای شما کاربرد دارد. 

 

آنژیوکت چیست و چه کاربردهایی دارد؟

آنژیوکت که با نام‌های آنژوکات و آی وی کانولا نامیده می‌شود، لوله‌ تو خالی باریکی است که برای رساندن مایعات از طریق رگ مورد استفاده قرار می‌گیرد. آنژیوکت مایعات حاوی دارو را به نقاط مختلف بدن منتقل می‌کند. بعضی از آنژیوکت‌ها چند کاربرد را به صورت همزمان ارائه می‌دهد. آنها می‌توانند به واسطه آن چند تزریق وریدی را انجام دهند.

 

مایع درمانی و تزریق وریدی (از طریق ورید) به کمک آنژیوکت صورت می‌گیرد.  معمولا بهترین انتخاب برای انجام چنین تزریق‌هایی آنژیوکت است.

 

انواع آنژیوکت : 

این محصول پزشکی در رنگ‌های مختلف تولید می‌شود. در واقع هر رنگی از آنژیوکت کاربرد متفاوتی دارد که در ادامه بیشتر به توضیح هر کدام پرداخته‌ایم:

 

آنژیوکت خاکستری:

یکی از انواع آنژیوکت، آنژیوکت ضخیم خاکستری رنگ است. سایز آن ۱۶ و قطر داخلی آن ۱/۳ میلی متر و قطر خارجی آن ۱/۷ میلی متر است. سوزن این آنژیوکت ۵۰ میلی متر است و به صورت عمقی در بدن قرار می‌گیرد. همین مورد باعث می‌شود تا بیمار یا فرد در حال درمان درد و فشار کمتری را روی دست و رگ خود حس کند. 

 

از این آنژیوکت برای تزریق‌های وریدی و محلول‌های چسبان استفاده می‌شود.

 

آنژیوکت نارنجی:

این نوع از آنژیوکت که سایزش ۱۴ است، قطر داخلی ۱/۷ و قطر داخلی ۲/۲ میلی‌متر را داراست. سوزن ۵۰ میلی متری این آنژیوکت به  صورتی است که روی دست و رگ بیمار سبب درد می‌شود. به همین دلیل برای کودکان از این آنژیوکت استفاده نمی‌شود.

 

این نوع از آنژیوکت برای تزریق خون مناسب است. همواره هم برای بزرگسالان و تزریق وریدی مایعات قابل توجه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

آنژیوکت صورتی:

این نوع از آنژیوکت را بیشتر در بیمارستان‌ها می‌بینید؛‌ زیرا در سرم‌تراپی از آن بیشتر استفاده می‌شود. زیرا حتی اگر رگ‌های شکننده و نازک داشته باشید می‌تواند از این آنژیوکت استفاده کرد. این نوع از در سایز ۲۰ ارائه می‌شود. قطر داخلی این مدل ۰٫۸ میلی‌متر و قطر خارجی آن ۱٫۱ میلی‌متر است. طول سوزن این مدل آنژیوکت ۳۳ میلی متر است.

 

آنژیوکت سبز:

استفاده از این نوع آنژیوکت هم با درد همراه است. بنابراین از آن برای کودکان استفاده نمی‌شود. سایز آن ۱۸ است و قطر خارجی این مدل با ۱٫۳ میلی‌متر و قطر داخلی آن با ۱ میلی‌متر برابر است. از این نوع از آنژیوکت معمولا در اتاق عمل استفاده می‌شود. به واسطه آن می‌توان به راحتی به تزریق خون پرداخت.

 

آنژیوکت سفید:

کاربرد آنژیوکت سفید مانند آنژیوکت سبز است. در میان انواع آنژیوکت، این دو مورد برای تزریق خون مورد استفاده قرار می‌گیرند. سایز آن ۱۷ است و اندازه سوزن آن با ۴۵ میلی متر برابر است. ین نوع آنژیوکت دارای قطر داخلی ۱/۱ میلی‌متر و قطر خارجی ۱/۵ میلی‌متر است.

 

آنژیوکت زرد:

این آنژیوکت برای کودکان و نوجوانان مورد استفاده قرار می‌گیرد و در رگ‌های باریک‌تر وارد می‌شود. قطر خارجی این محصول پزشکی با ۰٫۷ میلی‌متر و قطر داخلی آن ۰٫۴ میلی‌متر برابر است. طول سوزن این مدل آنژیوکت برابر با ۱۹ میلی متر است.

 

این نوع از آنژیوکت برای تزریق مایعات به بدن کودکان معمولا استفاده می‌شود. با این حال این محصول برای تزریق خون مناسب نیست.

 

آنژیوکت آبی:

این نوع از آنژیوکت به دلیل قطر کم سوزن بیشتر برای نوجوانان بالغ و افراد بزرگسال مورد استفاده قرار می‌گیرد. قطر خارجی این مدل برابر با ۰٫۹ میلی‌متر و قطر داخلی ۰٫۶ میلی‌متر است. طول سوزن آن ۲۲ تا ۲۵ میلی متر است. معمولا از این نوع آنژیوکت برای تزریق خون استفاده نمی‌شود و جریان متوسطی برای تزریق‌های وریدی فراهم می‌کند.

 

آنژیوکت بنفش:

کوچکترین آنژیوکتی که تولید می‌شود، آنژیوکت بنفش است. این نوع از آنژیوکت برای کودکان تازه متولد شده مورد استفاده قرار می‌گیرد. طول سوزن آن ۱۹ میلی متر است و به همین دلیل راحت برای نوزاد مورد استفاده قرار می‌گیرد. این آنژیوکت دارای قطر 

خارجی ۰٫۵ میلی‌ متر و قطر داخلی ۰٫۲ میلی‌ متر است. 

 

کلام آخر در مورد تهیه آنژیوکت:

همیشه پیش از تهیه انواع آنژیوکت به نوع و کاربرد آنژیوکت مورد نیاز توجه کنید. زیرا ممکن است با توجه به توضیحاتی که پیشتر ارائه دادیم، آنژیوکت تهیه شده بلا استفاده باشد. در فروشگاه تجهیزات پزشکی هاسپکسا می‌توانید به انواع آنژیوکت دسترسی پیدا کنید.

 

نظر خود را بنویسید