عینک لیزر و اهمیت آن

عینک لیزر یکی از ابزارهای مورد نیاز در پزشکی، طب و زیبایی

عینک لیزر و اهمیت آن

عینک لیزر یک تجهیزات پزشکی به حساب می‌آید که در بسیاری از کلینیک‌های درمانی و زیبایی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در حقیقت در زمان استفاده از لیزر در راستای درمان، اشعه لیزر می‌تواند به چشم شما آسیب وارد کند. در این مقاله سعی کرده‌ایم بیشتر شما را با این عینک و مشخصات آن آشنا کنیم.

در قدم اول به شما می‌گوییم که دقیقا چرا باید از عینک محافظ لیزر در زمان درمان‌های لیزری استفاده کنید. توجه داشته باشید که می‌توانید در نظرات مجله هاسپکسا، آنچه در مورد عینک لیزر می‌دانید را با ما در میان بگذارید. 

چگونه عینک لیزر عمل می‌کند؟

یکی از سوالات متداولی که توسط عموم مطرح می‌شود این است که آیا واقعا این عینک‌های لیزر اثرگذار هستند یا خیر. این عینک در بسیاری از صنایع کاربرد دارد که از میان آنها می‌توان به مراکز درمانی و زیبایی، مراکز تحقیقاتی، عملیات‌های نظامی و غیره اشاره کرد. با توجه به کاربرد گسترده آن مشخصا افراد فعال در این صنایع از کارکرد این عینک‌ها آگاه هستند.

کاربرد عینک لیزر در پزشکی

کاربرد عینک لیزر در پزشکی

اگر بخواهیم پاسخ سریع و ساده‌ای بدهیم، عینک جلوی اشعه‌های حاصل از لیزر را می‌گیرد. اما در واقعیت اینجاست که عینک‌های محافظ چشم جلوی سه نوع اشعه مختلف را می‌گیرد که عبارتند از:

 • اشعه‌های مستقیم
 • اشعه‌های انعکاسی
 • پرتوهای پراکنده لیزر
 • دیگر تشعشعات حاصل از لیزر

همه این موارد سبب می‌شوند تا شبکیه چشم شما آسیب ببیند. آسیبی که ممکن است در کوتاه مدت پدیدار نشود و در سنین بالاتر با این آسیب مواجه شوید.

انواع عینک لیزر

هنگام انتخاب عینک لیزر، مهم است که نوع لیزری که از آن استفاده می کنید را در نظر بگیرید. در اینجا برخی از انواع رایج عینک لیزر آورده شده است:

 • عینک لیزر uv: این عینک ها برای محافظت از چشم ها در برابر اشعه فرابنفش تولید شده و استفاده می شوند.
 • عینک نوری: این عینک ها به طور خاص برای محافظت در برابر اشعه های قابل مشاهده مانند قرمز و سبز استفاده می شود.
 • عینک فلورسنت: این نوع عینک لیزر برای محافظت در برابر اشعه های لیزری فلورسنت استفاده می شود. این مدل برای برخی مکان ها مانند نمایشگاه ها، کفرانس ها استفاده می شود.
 • عینک co2: این عینک ها برای محافظت در برابر اشعه لیزر co2 استفاده می شود. این لیزر در برخی از فرآیندهای صنعتی و پزشکی مورد استفاده قرار می گیرد.

چرا موقع لیزر باید عینک زد؟

اشعه لیزر می تواند به چشم ها آسیب جدی مانند، سوختگی قرینه، آسیب به عدسی، آسیب به شبکیه شود که برای محافظت از چشم ها در برابر آسیب های ناشی از لیزر، باید از عینک های لیزر استفاده کرد. عینک های لیزر دارای فیلتر هایی هستند که از ورود اشعه لیزر به چشم ها جلوگیری می کند.

آسیب به شبکیه چه علائمی دارد؟

افرادی که به شبکیه چشم آنها آسیب وارد می‌شود چندین علامت را دارند که مهمترین آنها عبارتند از:

 • تاری دید که افراد در زمان دچار شدن به آن وضوح سابق چشم خود را تجربه نمی‌کنند.
 • دید دوگانه یکی از دیگر علائم آسیب به شبکیه است. البته افرادی که مبتلا به آب مروارید هستند دوگانگی دید را تجربه می‌کنند.
 • دید انحرافی علامت دیگری است که از آسیب به شبکیه خبر می‌دهد. معمولا افرادی که دید انحرافی دارند، لبه سطح صاف را موجی می‌بینند.

آسیب به شبکیه دارای درمان‌های گوناگونی است که متخصصان چشم پزشک می‌توانند بهترین منبع برای دریافت درمان‌های مورد نظر باشند.

در ادامه به صورت قدم به قدم تشریح کرده‌ایم که چگونه این عینک‌ها کار می‌کنند و از چشم‌های شما محافظت می‌کنند:

عملکرد عینک محافظ لیزر

 • عینک محافظ دارای لنزهای رنگی یا شفاف است که نور را فیلتر می‌کند. این لنزها طول موج‌های نورهای مرئی و نامرئی را مسدود می‌کنند و اجازه عبور آنها را نمی‌دهند.
 • عینک محافظ لیزر هم برای مراجعه‌کننده و هم معالجه‌گر لازم است. این عینک به شما این امکان را می‌دهد تا به اندازه کافی نور برای انجام کار خود داشته باشید.
 • هر عینک لیزر معمولا جلوی محدوده‌ای مشخص از طول موج را می‌گیرد. از این رو لازم است از اشعه‌های تولیدی دستگاه خود آگاه باشید و با توجه به آن عینک لیزر مورد نظر خود را تهیه کنید.
 • عینک‌های لیزر دیگری هم وجود دارند که برای انجام همسویی لیزر مورد استفاده قرار می‌گیرند و چشم بخشی از نور لیزر را با آن مشاهده می‌کند. لازم به ذکر است که این عینک نباید برای انجام اقدام پزشکی مورد نظر استفاده شود و فقط کاربردش برای فراهم کردن همسویی است.
 • عینک محافظ لیزر برای حتی خطرناک‌ترین لیزرها وجود دارد. ممکن است عینک شما رنگی یا شفاف باشد و بستگی به نوع لیزر شما رنگ شیشه عینک فرق می‌کند.
 • لنز عینک لیزر معمولا به مواد شیمیایی خاصی آغشته می‌شود تا بتواند جلوی اشعه‌ها را بگیرد.

در هر صنعتی که در آن با لیزر سروکار دارید، لازم است از عینک محافظ لیزر هم استفاده کنید تا چشمان شما آسیب نبیند. توجه داشته باشید که در هاسپکسا می‌توانید به  عینک‌ لیزر دسترسی پیدا کنید.

نظر خود را بنویسید