تکنیک مزوتراپی و آنچه باید در مورد این روش درمانی بدانید

یک فرد که سورنگ مزوتراپی در سر آن قرار گرفته است و تکنیک مزوتراپی روی آن پیاده‌سازی می‌شود.

تکنیک مزوتراپی و آنچه باید در مورد این روش درمانی بدانید

تکنیک مزوتراپی یکی از روش‌های درمانی است که از فرانسه سرچشمه می‌گیرد. دهه‌ها است که این روش مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته است. در این تکنیک با تزریق ویتامین‌ها، آنزیم‌ها، هورمون‌ها، عصاره‌های گیاهی، جوان‌سازی و سفت شدن پوست صورت می‌گیرد. در نهایت حذف چربی‌های اضافی در این راهکار اثر چشمگیری روی درمان نهایی دارد.

 

پزشکی در فرانسه به نام میشل پیستور برای اولین تکنیک مزوتراپی را به کار برد. او در آغاز از این روش برای تسکین درد بهره می‌برد. این راهکار توسط پیستور در سال ۱۹۵۸ به بهره‌برداری رسید. سپس در ایالات متحده آمریکا و بعد در سراسر دنیا این راهکار مورد توجه قرار گرفت.

 

مزوتراپی برای موارد بسیاری مورد تجویز و استفاده قرار می‌گیرد که عبارتند از:

 

 • حذف چربی در نواحی مانند معده، ران، باسن، باسن، پاها، بازوها و صورت

 • کاهش سلولیت در بانوان

 • از بین بردن چین و چروک و خطوط صورت و پوست

 • سفت کردن پوست شل

 • تنظیم دوباره پوست بدن

 • روشن کردن پوست که رنگدانه‌های آن دچار تغییر رنگ شده‌اند

 • درمان آلوپسی که سبب ریزش مو می‌شود

 

سرسوزن‌ مزوتراپی نقش بسیار اساسی‌ای را در این درمان ایفا می‌کند. سرسوزن مزوتراپی بسیار ظریف است. تزریق موادی که پیشتر گفتیم در لایه میانی پوست که مزودرم نامیده می‌شود صورت می‌گیرد. تکنیک مزوتراپی مشکلات اساسی مانند گردش خون و التهاب را از بین می‌برد.

 

فرمول مشخصی برای درمان از طریق تکنیک مزوتراپی وجود ندارد. هر پزشک با توجه به نیاز‌های شناسایی شده، فرمول درمان را مشخص می‌کند. این راهکارها و فرمول‌های ممکن است شامل مواردی باشند که در ادامه به برخی از آنها اشاره کرده‌ایم:

 

 • داروهای تجویزی مانند گشادکننده عروق و آنتی بیوتیک ها

 • هورمون هایی مانند کلسی تونین و تیروکسین

 • آنزیم هایی مانند کلاژناز و هیالورونیداز

 • عصاره های گیاهی

 • ویتامین ها و مواد معدنی

 

هزینه‌های مربوط به تکنیک مزوتراپی به چه صورتی است؟

 

هر جلسه درمان مزوتراپی در جهان هزینه‌ای برابر با ۲۵۰ تا ۶۰۰ دارد. با این حال در ایران هزینه کمتری نسبت به این مقدار بابت این درمان دریافت می‌شود. معمولا بیمه هزینه درمان‌های مزوتراپی را تحت پوشش قرار نمی‌دهد. به دلیل اینکه تکنیک مزوتراپی یک راهکار درمانی و زیبایی به حساب می‌آید.

 

چه کاری باید پیش از مزوتراپی انجام دهم؟

 

حتما پیش از انجام مزوتراپی از دکتر خود در مورد مواردی که باید انجام دهید سوال کنید. زیرا ممکن است منع در مصرف بعضی از داروها وجود داشته باشد. مثلا پیش از بعضی از درمان‌های مزوتراپی لازم است مصرف آسپرین (بروفن) و داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی متوقف شود. این توقف مصرف برای یک هفته خواهد بود. این داروهای می‌توانند خطر خونریزی و همچنین ایجاد کبودی در طول مزوتراپی را افزایش دهند.

 

در طول هر جلسه مزوتراپی چه اتفاقاتی رخ می‌‌دهد؟

 

در طول هر جلسه ممکن است از داروی بی‌حسی برای شما استفاده شود تا کمتر درد تزریق را احساس کنید. با استفاده از سرسوزن مزوتراپی که یک سرسوزن کوتاه است تزریقات صورت می‌گیرد. ممکن است سرسوزن مزوتراپی به یک تفنگ تزریق متصل شود. این دستگاه تزریق کمک می‌کند تا تزریق حجم بیشتری از مواد صورت گیرد.

 

با توجه به نوع درمان و تشخیص دکتر معالج ممکن است تزریق در ۱ تا ۴ میلیمتری پوست شما تزریق صورت گیرد. بعضی از تزریق‌ها با زاویه صورت می‌گیرد و ممکن است حتی دست فرد تزریق کننده جابه‌جا شود. ممکن است در بعضی از تزریق‌ها فقط یک قطره به پوست شما وارد شود.

 

معمولا تکنیک مزوتراپی در چند جلسه به نتیجه مطلوب می‌رسد. معمولا بین ۳ تا ۱۵ جلسه تزریقات صورت می‌گیرند. هر تزریق به فاصله ۷ تا ۱۰ روز صورت می‌گیرد. اگر بازخورد تزریق‌ها مطلوب باشد، مدت زمان درمان طولانی‌تر می‌شود و هر جلسه دو هفته یک بار یا یک ماه یک بار صورت می‌گیرد.

 

چقدر تکنیک مزوتراپی موثر است؟

 

به سختی می‌توان به صورت قطعی در مورد تکنیک مزوتراپی نظر داد. زیرا تجویز هر دکتری با دیگری متفاوت است. ولی تحقیقاتی صورت گرفته است که از موثر بودن این تکنیک خبر می‌دهد.

 

طول زمان ریکاوری در مزوتراپی چقدر است؟

 

خیلی نمی‌توان زمان مشخصی برای ریکاروی درمان مزوتراپی مشخص کرد. زیرا تکنیک مزوتراپی یک درمان غیرتهاجمی است. بنابراین در زمان کمی بهبود و ریکاوری صورت می‌گیرد. بعضی از درمان‌ها اصلا نیاز به استراحت ندارند و در بعضی از مواقع به دلیل ایجاد تورم، لازم است یک روز استراحت برای فرد بیمار درنظر گرفته شود.

 

آیا مزوتراپی برای درمان ریزش مو اثرگذار است؟

 

از تکنیک مزوتراپی نه تنها در درمان چین و چروک و از بین بردن چربی‌های ناخواسته، بلکه برای درمان ریزش مو بهره گرفته می‌شود. البته این ریزش مو ناشی از عارضه آلوپسی است.  معمولا در درمان ریزش مو بواسطه مزوتراپی از عصاره‌های گیاهی طبیعی، ویتامین‌ها یا داروهایی مانند فیناستراید و ماینوکسیدیل استفاده می‌شود. این مواد به صورت تزریقی به پوست سر وارد می‌شوند.

 

افرادی که مزوتراپی را برای ریزش مو انجام داده‌اند، عنوان کرده‌اند که:

 

 • این روش عدم تعادل هورمونی را اصلاح می‌کند.
 • مواد مغذی به پوست می‌رسد.
 • گردش خون بهبود پیدا می‌کند.

 

آیا مزوتراپی جایگزین لیپوساکشن است؟

 

مزوتراپی می تواند به عنوان جایگزین بدون جراحی لیپوساکشن مطرح شود. زیرا در بسیاری از درمان‌ها موفقیت در کاهش چربی‌ها صورت گرفته است.

 

لیپوساکشن در حقیقت یک روش جراحی محور است که در آن به صورت دائم چربی‌های ناخواسته از بدن حذف می‌شوند. معمولا لیپوساکشن در نواحی شکم، ران‌ها و کمر صورت می‌گیرد. جراحان زیبایی این روش را با وارد کردن یک لوله پلاستیکی نازک از طریق برش‌های کوچک در پوست و سپس ساکشن چربی با استفاده از خلاء جراحی انجام می‌دهند. لیپوساکشن زمانی انجام می‌شود که تحت بیهوشی هستید.

 

زمان بهبودی لیپوساکشن خیلی طولانی‌تر از تکنیک مزوتراپی است. بعضی اوقات پس از لیپوساکشن لازم است ۶ هفته استراحت کنید و در مزوتراپی فقط کافیست یک روز استراحت کنید. لیپوساکشن خطرات بیشتری نسبت به مزوتراپی دارد. ممکن است عروق عصبی شما آسیب ببیند. همچنین عفونت و سوختگی از دیگر آسیب‌هایی است که در اثر لیپوساکشن رخ می‌دهد.

 

از نظر هزینه‌ای لیپوساکشن بسیار هزینه‌بر تر است و دلیلش این است که شما تحت یک عمل جراحی قرار می‌گیرید. با این حال بعضی معتقدند که اثر لیپوساکشن مشهود‌تر از مزوتراپی است.

 

جمع‌بندی

در نهایت مزوتراپی یکی از روش‌هایی است که باید دکتر معالج حتما در این روش خبره باشد. با این حال در بسیاری از افرادی که تحت درمان تکنیک مزوتراپی بوده‌اند، رشد دوباره مو مشهود بوده است. 

 

نظر خود را بنویسید