5 نکته فوق العاده بهینه سازی سگمنتیشن تصاویر پزشکی در نرم افزار میمیکس MIMICS

سگمنتیشن نرم افزار میمیکس

5 نکته فوق العاده بهینه سازی سگمنتیشن تصاویر پزشکی در نرم افزار میمیکس MIMICS

سگمنتیشن تصاویر پزشکی در نرم افزار میمیکس یکی از مسائل مهم در زمینه بررسی تصاویر پزشکی به صورت سه بعدی می باشد. در پست امروز ما می خواهیم به شما پنج نکته سریع برای بهبود بخشیدن به روند تقسیم بندی تصاویر پزشکی برای مدل سازی بافتهای بیولوژیکی خود با نرم افزار میمیکس (Materialise Mimics) را آموزش دهیم. سگمنتیشن یا تقسیم بندی یکی از مراحل بسیار مهم برای ایجاد یک مدل نزدیک به واقعیت می باشد و می تواند نتایج کار شما را به طور چشم گیری افزایش دهد.

همیشه کمبود زمان برای انجام به موقع پروژه ها و یا کمبود بودجه باعث خواهد شد قسمتی از کار مدل سازی شما به دقت بالایی انجام نگیرد که این خود باعث خواهد شد که نتایج قابل استنادی از مدل سازی بیولوژیکی حاصل نشود با این حال هیچ وقت کیفیت کار شما نبایستی فدای زمان و هزینه های مورد نیاز انجام پروژه گردد. با سفت شدن جای پای پرینترهای سه بعدی سازی تصاویر پزشکی و قابلیت های خارق العاده آن ها دور از دید نخواهد بود که استفاده از این پرینترهای و برنامه های مدل سازی برای طراحی پروتزهای شخصی سازی شده و بافتها در ایران نیز جایگاه خود را پیدا کنند همانطور در صنعت دندانپزشکی نیز شاهد نمونه های آن هستیم که این فرصت بسیار مناسبی را در اختیار افراد و شرکت های مهندسی پزشکی که بر این حوزه تمرکز دارند به همراه خواهد داشت.

چه راهکارهایی برای سگمنتیشن بهتر تصاویر پزشکی در نرم افزار میمیکس وجود دارد؟

سگمنتیشن تصاویر پزشکی در نرم افزار میمیکس

1.استفاده از تصاویر با کیفیت پزشکی

برای شروع کار خود سعی کنید از یک پروتکل های مناسب برای تصاویر که مورد تائید رادیولوژیست می باشد استفاده کنید. استفاده از تصاویر بی کیفیت نه تنها باعث از بین رفتن زمان شما می گردد بلکه نتایج حاصل شده از مدل سازی شما را بی ارزش خواهد نمود. تصاویری که از ضخامت اسلایسی متناسبی بهره مند باشند کار مدل سازی بافت های بیولوژیکی را برای شما بسیار ساده تر خواهد کرد. هنگام تقسیم بندی اسلایس ها (Segmentation) به شکل 3 بعدی و به صورت همزمان بسیار مفید خواهد بود و به شما بازخوردهای بسیار خوبی به هنگامی که بر روی اسلایس های دوبعدی کار می کنید ارائه خواهد کرد. برای انجام این کار راههای مختلفی وجود دارد به طور سنتی شما با استفاده از ماسکها (Masks) می توانید سه بعدی سازی تصاویر پزشکی خود را ایجاد کنید.
تجسم خطوط بر روی برش ها و استفاده از این اطلاعات برای دیدن اینکه چگونه مدل شما در حال تقسیم بندی شدن است نیز می تواند به شما کمک کند. یکی دیگر از این گزینه ها استفاده از ابزار پیش نمایش 3D است که در Mimics معرفی شده است. به نوار ابزار ویرایش رفته و دکمه پیش نمایش 3D را در نمای 3D تغییر دهید. این قابلیت این امکان را به شما می دهد تا بازخورد فوری از آنچه که در حال تغییر در دیدگاه های 2 بعدی است داشته باشید و قابلیت دیگری که به میمیکس در نسخه های جدیدتر اضافه شده ای است که شما می توانید مدل های 3D را به طور مستقیم در نمای 3D ویرایش کنید.

2.استفاده از نسخه های جدیدتر نرم افزار میمکس MIMICS

نسخه های جدید نرم افزارهای مدل سازی معمولا دارای امکانات جدیدتر در حوزه‌ی گرافیکی و رابط های کاربری (UI) است. پس یکی از مهم ترین توصیه ها استفاده از به روزترین نسخه نرم افزار میمیکس می باشد. پس همین الان آخرین نسخه سازگار با سیتسم عاملتون رو دانلود کنید و به مدل سازی بافت های بیولوژیکی تان جان دوباره نمی دهید؟

3.استفاده از نسخه های اصلی نرم افزار میمیکس

شاید با خودتان بگویید که نسخه های اصلی این نرم افزار سالیانه چند ده هزار دلار هزینه خواهند داشت حال آنکه در نسخه های پریمیم دسترسی شما به پایگاههای داده های بسیار بزرگتر برای تحیلل های دقیقتر و کلی مزایای عالی گنجانده شده است ولی در هر صورت این نقطه نظر شما است که از کدام نسخه مبتنی بر اهمیت نتایج پروژه تان استفاده کنید. نسخه پایه Mimics حاوی مجموعه ای از ابزارهای جدید است که تقسیم بندی سریع تر و آسان تر را انجام می دهد. گزینه ویرایش خطوط و ابزار تقسیم را برای ویرایش ماسکهای خود در چند کلیک امتحان کنید. آماده باشید از آنچه که ابزارهای جدید می تواند به شما ارائه دهد شگفت زده خواهید شد.

4.خودتون رو به زحمت بندازید!!

نرم افزار میمیکس MIMCIS دارای گزینه و آپشن های بسیاری است، بسیاری از دکمه هایی که شما احتمالا هرگز کلیک نکرده اید، ویژگی هایی که شما هرگز فرصت استفاده از آنها را به خودتان نداده اید، پارامترهایی که شما جرأت لمس کردن آنهارا به خود نداده اید ولی بیشتر از اینکه فکر کیند به شما در مدل سازی تان کمک خواهند کرد.

5.شرکت در دوره های آنلاین!!
آیا می دانستید که تیم سازنده‌ی نرم افزار میمکس MIMICS جلسات شخصی سازی شده ای برای افزایش سرعت روند سگمنتیشن کردن کاربرانش به صورت آنلاین برگزار می کند؟؟ مزایای استفاده از این دوره ها بسیار زیاد است ولی از مهمترین قسمت این دوره ها پرسش و پاسخ آنلاین از افرادی است که سابقه و رزومه بسیار مناسبی در مدل سازی بافتهای بیولوژیکی داشته اند. سگمنتیشن نرم افزار میمیکس نیازمند آشنایی با آناتومی دقیق بدن و تجربه فرد نیز دارد. پس اگه در اول راه کار با نرم افزار میمیکس هستید یادگیری دقیق آناتومی بدن انسان رو هم در برامه یادگیری تون بزارید.

تجهیزات پزشکی هاسپکسا صمیمانه آماده شنیدن نظرات و تجریبات شما درباره ” سگمنتیشن نرم افزار میمیکس” است.

نظر خود را بنویسید