مهم‌ترین توصیه‌های دندانپزشکان برای مراقبت از دندان

مراقبت از دندان

مهم‌ترین توصیه‌های دندانپزشکان برای مراقبت از دندان

لبخند یکی از مهم‌ترین تاثیر‌ها را روی افراد می‌گذارد. پس یک لبخند زیبا فقط با مراقبت از دندان و لثه  حاصل می‌شود. همچنین رسیدگی به دهان و نکات مراقبت از دندان نباید نادیده گرفته شود. حاصل یک دهان سلامت، دندان‌هایی سفیدتر، لثه‌هایی قوی و تنفسی تازه‌تر خواهد بود.

چگونه از دندان هایمان مراقبت کنیم؟

دندان ها نقش مهم و اساسی در سلامتی و زیبایی چهره ایفا می کنند. مراقبت درست و صحیح از این دندان ها، ضامن سلامتی آن ها و لبخندی زیبا در تمام طول زندگی خواهد بود. در ادامه به توصیه‌ های دندانپزشکی برای مراقبت از دندان پرداخته شده است. این توصیه‌ها و نکات مهم مراقبت از دندان بارها و بارها توسط پزشکان سراسر دنیا مطرح شده‌اند.

راه های مراقبت از دندان

۱. دندان خود را به صورت منظم و به درستی مسواک بزنید

همیشه از دوران کودکی به ما گفته شده است که روزی دو بار دندان خود را مسواک بزنیم. این توصیه های دندانپزشکی همچنان به بزرگسالان می‌شود. مسواک زدن و مراقبت از دندان مهم‌ترین موردی است که روی سلامت دهان شما اثر می‌گذارد. از خمیردندادن‌های حاوی فلوراید و ضد پوسیدگی استفاده کنید. پیشنهاد می‌شود شستن دندان‌ها یک بار در شب و یک بار در صبح پیش از خوردن صبحانه صورت گیرد.

اما تنها مسواک زدن به تنهایی کافی نیست. باید دقیقا درست مسواک بزنید و با حرکت نرم دایره‌ای دندان‌های خود را پاکسازی کنید. فراموش نکنید که همه بخش‌هایی که دسترسی به آنها سخت است را مسواک بزنید. دندان‌های عقبی و حتی بالایی از آنهایی هستند که دسترسی سخت‌تری دارند. فقط شستن دهان کفایت نمی‌کند. لازم است به خوبی زبان، لثه و گلوی خود را بشویید. همه این موارد سبب می‌شوند تا دهان شما همیشه بوی خوبی بدهد.

۲. از نخ‌دندان استفاده کنید

یکی از توصیه‌ های دندانپزشکی و نکات مراقبت از دندان استفاده از نخ‌دندان به حساب می‌آید. نخ کشیدن دندان‌ها یکی از ضروری‌ترین موارد مرتبط با مراقبت از دندان است که افراد آن را نادیده می‌گیرند. برای برخی چند دقیقه به این کار اختصاص دادن سخت است و برخی هم می‌ترسند.  نخ‌دندان کمک می‌کند تا بتوانید آنچه از غذا بین دندان‌ها مانده را پاکسازی کنید. فراموش نکنید که مسواک هیچ تاثیری روی آنها ندارد و همین موارد باعث پوسیدگی دندان شما می‌شوند.

۳. مرتب به دندانپزشک مراجعه کنید

به دندانپزشک مراجعه کنید و اگر لازم بود حتما جرم‌گیری انجام دهید. با این کار می‌توانند دندان‌های آسیب پذیر خود را زودتر شناسایی کنید. معمولا مواردی که بعدها جدی می‌شوند با تشخیص زودرس راحت‌تر درمان می‌شوند. پیشنهاد می‌شود هر شش ماه یک بار به دندانپزشک مراجعه کنید. همیشه باید در هر مطب دندان‌پزشکی به نظافت اهمیت داده شود. استفاده از ماسک پزشکی و در زمان جراحی از ماسک جراحی و همچنین استفاده از محصولاتی مانند گاز استریل از مواردی هستند که نظافت یک مطب یا کلینیک را نشان می‌دهند.

۴. شستشو دهان با مایع فلوراید

پیشنهاد می‌شود شستشوی دهان را به برنامه روزانه خود اضافه کنید. حتی شستشو با آب اثرگذار است. معمولا شستشو با مایع فلوراید دار بیشتر توصیه می‌شود. زیرا به مراقبت از دندان و قوی ماندن دندان‌ها کمک می‌کند. دو بار شستشوی دهان سبب می‌شود تا دهان شما کمتر بو بگیرد.

۵. بیشتر کلسیم بخورید

یکی دیگر از نکات مراقبت از دندان کلسیم است که سبب بهبود استخوان‌های شما و همچنین استحکام بیشتر دندان‌های شما می‌شود. افرادی که کمبود کلسیم دارند، معمولا با مشکلات مربوط با دندان و استخوان مواجه می‌شوند. زیرا در نبود کلسیم آنها حساس و سپس ضعیف می‌شوند. برای اینکه به این مشکلات دچار نشوید، کافیست از محصولات کلسیم‌دار بیشتر استفاده کنید. اگر به هر دلیلی نمی‌توانید، مکمل غذایی کلسیم‌دار تهیه و مصرف کنید.

۶. از تنباکو و سیگار استفاده نکنید

معمولا منع استفاده از تنباکو و سیگار به دلیل آسیب به ریه است. با این حال استفاده از دخانیت مستقیم روی سلامت دهان و دندان‌ها اثر می‌گذارد. اگر به صورت مداوم سیگار می‌کشید ممکن است لک روی دندان‌های شما پدید آید و همچنین تجربه تغییر رنگ دندان را داشته باشید.  اگر هنوز تاثیر سیگار را روی دندان‌های خود متوجه نشده‌اید، احتمالا زمان آن فقط فرا نرسیده. زیرا اکثر افرادی که سیگار می‌کشند یا این مورد درگیر هستند. به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم سیگار و دخانیات را ترک کنید.

۷. کمتر قهوه بنوشید

یکی دیگر از نکات مهم مراقبت از دندان استفاده نکردن زیاد از قهوه است چرا که زیاد قهوه نوشیدن اثرات متعددی روی افراد دارد. یکی از ساده‌ترین آنها تپش قلب به حساب‌ می‌آید. با این حال افرادی که زیاد قهوه می‌نوشند معمولا درگیر تغییر رنگ دندان‌های خود می‌شوند. متوقف کردن نوشیدن قهوه خیلی راحت نیست. پس پیشنهاد می‌کنیم فقط به آرامی میزان مصرف قهوه خود را کم کنید. کافیست میزان مصرف قهوه خود را به یک فنجان در روز کاهش دهید. این میزان قهوه به رنگ دندان‌های شما آسیب‌ وارد نمی‌کند.

۸. مسواک خود را به موقع تعویض کنید

معمولا پیشنهاد می‌شود پس از ۳ الی ۶ ماه سری مسواک خود را عوض کنید. زیرا در این بازه زمانی حتما نوک مسواک‌های شما کارایی خود را به دلیل اصطکاک زیاد از دست می‌دهند. همچنین از نظر بهداشتی باکتریایی بهتر است حتما این کار را انجام دهید. توجه کنید که همیشه پس از اتمام مسواک خود را به خوبی بشویید. سپس آن را در جایی خشک قرار دهید.

کلام پایانی در مورد مراقبت از دندان

مراقبت از دندان‌ها دقیقا مانند یک ماموریت سخت می‌ماند. سلامت و زیبایی آنها در گروی یکدیگر است. به همین دلیل همیشه پیشنهاد می‌شود تا جایی که می‌توان دندان‌های خود را سالم نگه دارید. کافیست همین ۸ مورد از توصیه های دندانپزشکی و نکات مراقبت از دندان را به درستی انجام دهید و کمتر نگران دندان‌های خود باشید. توجه داشته باشید که برای مراقبت از دندان‌ ها، خرید تجهیزات پزشکی مناسب می‌تواند به حفظ سلامت دندان‌ها و لثه‌ها کمک کند.

نظر خود را بنویسید