بهترین دستگاه فشار خون خانگی و دیجیتالی

بهترین فشارسنج دیجیتالی

بهترین دستگاه فشار خون خانگی و دیجیتالی

انتخاب بهترین فشارسنج دیجیتالی برای خانه، کار راحتی نیست و باید انواع مختلف فشارسنج را بشناسید. هر فرد در خانه خود، باید یک دستگاه فشارخون مناسب داشته باشد. طبق توصیه پزشکان، افرادی که سابقه فشارخون ارثی و ژنتیکی دارند، وجود یک فشارسنج در منزل آن‌ها و بررسی فشارخونشان به صورت دوره‌ای، ضروری است.

بهترین نوع دستگاه فشارخون خانگی

برای این که بهترین نوع فشارسنج را بشناسید، ابتدا باید آشنایی کامل با انواع آن داشته باشید و سپس شرایط و بودجه خود را در نظر بگیرید. فشارسنج‌ها، هرکدام دارای دقت متفاوتی هستند، اما برای انتخاب مدل خانگی، نحوه کار با محصول از دقت آن، اهمیت بیشتری دارد. در واقع، کار با هر محصولی راحت نیست و اکثرا پرستاران و پزشکان می‌توانند با هر مدلی به صورت دقیق فشار خون را اندازه‌گیری کنند.

انواع فشار سنج ها

با پیشرفت جامعه به خصوص در زمینه پزشکی باعث شده تا انواع فشار سنج ها برای اندازه‌گیری فشار خون روانه بازار شوند. لازم به ذکر است که انتخاب نوع مناسب فشارسنج به عوامل مختلفی مانند نیاز و شرایط فرد، دقت مورد نظر، بودجه و سهولت استفاده بستگی دارد. در ادامه، چهار مدل فشارسنج عقربه‌ای، دیجیتالی، جیوه‌ای و انگشتی را به شما معرفی می‌کنیم.

فشارسنج‌های عقربه‌ای

یکی از انواع فشار سنج‌های پزشکی که به وفور در بیمارستان‌ها و کلینیک‌های پزشکی، آن را دیده‌اید، معمولا فشارسنج عقربه‌ای است. در این دستگاه‌های اندازه‌گیری فشارخون از هیچ نوع مایعی استفاده نمی‌شود. در مدل عقربه‌ای، گوشی پزشکی به کاف متصل است و در نهایت کاف به یک عدد سنج که فشارخون را نشان می‌دهد، وصل می‌شود. به دلیل این که روش کار با این دستگاه، کاملاً شبیه به مدل جیوه‌ای است، می‌توان گفت بهترین جایگزین برای فشارسنج جیوه‌ای به حساب می‌آید.

این نوع فشارسنج‌ها، خود به دو مدل کف دستی و جیبی تقسیم می‌شوند که نحوه استفاده از هرکدام متفاوت است. کار با این دستگاه، ساده نیست و احتمال دارد این سؤال در ذهنتان به وجود بیاید که چگونه فشار خون را اندازه گیری کنیم؟ توصیه می‌شود اگر پرستار یا پزشکی در خانه دارید به سراغ فشارسنج‌های عقربه‌ای بروید؛ زیرا خواندن فشارخون دقیق و اندازه گیری آن با این فشارسنج‌ها، کار آسانی نیست. مزیت فوق‌العاده این محصولات، اندازه کوچک و مقرون به‌صرفه‌بودن آن‌ها است.

چگونگی استفاده از فشار سنج عقربه‌ای

  1. ابتدا کاف را به دور بازو ببندید و سری پزشکی را بر روی شریان بازویی و در زیر لبه کاف قرار دهید.
  2. فشار را افزایش دهید و تا جایی که نبض را احساس می‌کنید، این کار را ادامه دهید.
  3. از آنجایی که دیگر نبض را حس نکردید، 30 میلی متر جیوه، فشار را بیشتر کنید.
  4. به آرامی فشار را کم کنید، اولین صدایی که شنیدید نشان‌دهنده فشار سیستولیک است.

فشارسنج جیوه‌ای

فشارسنج جیوه‌ای، مدلی از دستگاه‌های اندازه‌گیری فشارخون است که در بیشتر کشورها از آن استفاده نمی‌کنند. در واقع به دلیل وجود جیوه که ماده‌ای خطرناک است، استفاده از این محصول را ممنوع کرده‌اند. می‌توان گفت فشارسنج‌های جیوه‌ای، گزینه خوبی برای به‌کارگیری در منزل نیستند. این دستگاه‌ها، دقت بسیار خوبی دارند، اما از طرفی بسیار حساس بوده و با کوچک‌ترین ضربه، ممکن است مخزن جیوه‌ای از بین برود و فشارسنج از کار بیفتد.

چگونگی استفاده از فشار سنج جیوه‌ای

  1. ابتدا پیچ مربوط به مخزن جیوه را باز کنید تا لوله از جیوه پر شود.
  2. دستگاه را به صورت عمودی قرار داده و سعی کنید ضربه‌ای به آن وارد نشود؛ زیرا این دستگاه‌ها، بسیار حساس هستند.
  3. کاف را به دور بازو ببندید و فشار را با باد کردن، بیشتر کنید.
  4. فشار خون شما، عددی است که در مانومتر همسطح جیوه باشد.

فشارسنج انگشتی

مدل انگشتی را می‌توان بهترین دستگاه فشار سنج خانگی دانست که قابل حمل است؛ زیرا بسیار کوچک بوده و وزن سبکی دارد. این دستگاه، دارای صفحه نمایشی دیجیتال بوده که به واسطه کاف پیچیده شده دور انگشت، فشار خون را نشان می‌دهد. این دستگاه، دقت قابل قبولی در نمایش فشار دیاستولی و سیستولی دارد.

فشارسنج دیجیتالی

اگر به دنبال خرید فشارسنج خانگی مناسب هستید، می‌توان گفت بهترین گزینه فشارسنج‌های دیجیتالی هستند. این دستگاه مانند مدل عقربه‌ای و جیوه‌ای دارای یک کافی بادی است و فشارخون خود را می‌توانید بر روی صفحه نمایش آن‌ها، مشاهده کنید. پیشرفته‌ترین دستگاه‌های فشارسنج امروزی، مدل دیجیتالی هستند که با استفاده از سنسورهای الکتریکی به راحتی فشارخون شما را اندازه‌گیری می‌کنند.

فشارسنج دیجیتالی با توجه به نوسانات شریان‌ها که به صورت خودکار اندازه‌گیری می‌شوند، فشار خون شما را بر روی صفحه دیجیتالی، اعلام می‌کنند. کار با فشارسنج دیجیتالی، بسیار ساده بوده؛ به همین دلیل آن را یک گزینه مناسب برای استفاده در خانه می‌دانند. مدل‌های دیجیتالی، خود به دو نوع بازویی و مچی تقسیم می‌شوند که به بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت.

  • فشارسنج دیجیتالی بازویی

دقت  نوع بازویی از نوع مچی به مراتب بالاتر است و می‌توان گفت؛ بهترین دستگاه فشار خون خانگی به حساب می‌آید. کار با این محصول، ممکن است کمی دشوار به نظر برسد و شما باید آستین‌های خود را کامل بالا بزنید تا از آن استفاده کنید. فشارسنج‌های بازویی باید در قسمتی بالاتر از آرنج، قرار بگیرند و در هنگام اندازه‌گیری فشارخون، باید دست‌ها صاف باشند و مچ‌ها بسته نباشند. جهت قرارگیری کاف بر روی بازو، از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است؛ بنابراین دقت کنید که کاف را از جهت صحیح بر روی بازو خود می‌بندید. به طور کلی بستن این نوع فشارسنج بر روی بازو، کار راحتی نیست و مدل مچی، راحت‌تر بسته می‌شود.

  • فشارسنج‌های دیجیتالی مچی

کار کردن با این مدل، بسیار راحت‌تر بوده، اما دقت آن در مقایسه با نوع بازویی، پایین‌تر است. شما می‌توانید با مراجعه به تجهیزات پزشکی و مشاهده هر دو نوع به راحتی تصمیم خود را برای انتخاب یکی از آن‌ها بگیرید. برای استفاده از این مدل، دیگر نیازی نیست که آستین خود را کاملاً بالا بزنید و کافی است فشارسنج را روی مچ خود ببندید. این دستگاه، نسبت به موقعیت بدنی حساس بوده و برای بالا بردن دقت اندازه‌گیری باید دست‌ها و مچ خود را در سطح قلب قرار دهید.

بهترین دستگاه فشار خون دیجیتالی

بهترین مارک فشارسنج دیجیتالی

برای انتخاب بهترین فشار سنج خانگی باید بهترین مارک‌ها را بشناسید. مارک‌های زیادی در سراسر جهان وجود دارند که به تولید لوازم پزشکی مانند فشارسنج‌های دیجیتالی می‌پردازند. برندهای مشهور سازنده فشارسنج، اکثرا آلمانی هستند.

بهترین مارک فشارسنج بازویی دیجیتالی

فشارسنج‌های بیورر

برند beurer، یک شرکت مشهور آلمانی به حساب می‌آید که در سال 1919، تأسیس شده است. این شرکت به عنوان یکی از پیش‌گامان صنعت سلامتی و بهداشت، شناخته می‌شود. یکی از بهترین مدل‌های این برند، فشارسنج دیجیتالی BM47  است که صفحه نمایش بسیار بزرگ و منحصر به فردی دارد.

این دستگاه، 120 عدد حافظه داخلی دارد؛ به همین دلیل می‌تواند 4 نفر را ساپورت کند. کاف این دستگاه می‌تواند فشارخون بازوهایی با عرض 22 تا 32 سانتی‌متر را اندازه بگیرد.

فشارسنج‌های گلامور

گلامور، یکی دیگر از برندهای مشهور آلمانی در ساخت فشارسنج است. این شرکت از سال 2003 کار خود را آغاز کرده و توانسته یکی از سه برند مطرح در جهان باشد. یکی از بهترین مدل‌های فشارسنج بازویی گلامور، مدل TMB-1112 است. این دستگاه با توجه به قیمتی که دارد، یکی از مناسب‌ترین دستگاه‌ها به حساب می‌آید. گلامور مدل TMB-1112 می‌تواند میزان نبض شما را از 40 تا 199 ضربه در هر دقیقه، اندازه‌گیری کند. فشارخون در این دستگاه از 30 الی 250 میلی‌متر جیوه، نشان داده می‌شود.

بهترین مارک فشارسنج مچی دیجیتالی

فشارسنج‌های مچی بیورر

بهترین دستگاه فشار خون دیجیتالی از نوع مچی، مدل BC08 است. این مدل به دلیل سبکی و راحتی در حمل و نقل آن و همچنین قیمت مناسب، یک گزینه ایده‌آل به حساب می‌آید. کافی است، این فشارسنج را بر روی مچ خود ببندید تا اطلاعاتی مانند نبض، فشارخون و ساعت و تاریخ را مشاهده کنید. این دستگاه دارای 50 جایگاه ذخیره‌سازی بوده و برای دو کاربر مناسب است. منبع تغذیه BC08، دو عدد باتری قلمی بوده که مدت زمان زیادی نیروی آن را تأمین می‌کنند.

فشارسنج فرش لایف

یکی از بهترین مدل‌های فشارسنج مچی که دقت بسیار بالایی دارد و از مارک فرش لایف است،  فشارسنج Fresh Life T4 نام دارد. این دستگاه، مناسب افراد سالخورده است؛ زیرا قابل حمل بوده و کار با آن بسیار آسان است. این مدل از قابلیت خاموشی خودکار بهره می‌برد که باعث صرفه‌جویی در انرژی می‌شود. 

بهترین دستگاه فشار خون دیجیتالی از نظر قیمت

اگر می‌خواهید یک فشارسنج دیجیتالی مناسب بخرید باید هزینه بیشتری کنید. البته با قیمت‌های ارزان‌تر هم می‌توانید به سراغ فشارسنج بروید. فشارسنج دیجیتال برند امرون، مقرون به‌صرفه‌ترین دستگاه فشارخون در بین برندهای معروف است. درواقع این مدل فشار سنج ها، علاوه بر قیمت ارزان و مقرون به صرفه، کیفیت فوق‌العاده‌ای نیز دارد و دقت آن، بسیار بالا است که چند نمونه از فشار سنج های امرون (OMRON) را معرفی می کنیم که می توانید از سایت هاسپکسا تهیه کنید.

فشار سنج های بازویی امرون

فشار سنج های مچی امرون

کدام فشار سنج را بخریم؟

با توجه به انواع فشار سنج‌های پزشکی می‌توان گفت بهترین مورد برای استفاده در منزل، دستگاه‌های دیجیتالی هستند.کار با این دستگاه‌ها، بسیار راحت بوده و نیاز به یادگیری  آموزش‌های اولیه برای کار با این محصولات نیست. در بین مدل‌های دیجیتالي، بهتر است به سراغ مدل‌های مچی بروید چون سهولت کار با آن‌ها بیشتر است، اما دقت آن‌ها نیز کمی پایین‌تر است. در انتخاب مارک فشار سنج، شرکت بیورر انواع و اقسام دستگاه‌های فشار سنج از نوع دیجیتالی را روانه بازار می‌کند و شما می‌توانید از محصولات برند مشهور مانند امرون (OMRON) ،خرید خود را انجام دهید.

سخن پایانی

در این مقاله، انواع فشار سنج‌ های پزشکی را معرفی کردیم تا بتوانید بهترین فشار سنج را برای منزل خود انتخاب کنید. در بین دستگاه‌های مختلف اندازه‌گیری فشارخون، نوع دیجیتالی به دلیل سهولت در استفاده، گزینه‌های بهتری هستند. در بین فشارسنج‌های دیجیتالی، اگر دقت برایتان مهم‌تر است، به سراغ مدل بازویی بروید. در صورتی که سهولت و جابه‌جایی برایتان اهمیت دارد به سراغ مدل مچی بروید.

نظر خود را بنویسید