تفاوت پانسمان و بانداژ

تفاوت پانسمان و بانداژ

تفاوت پانسمان و بانداژ

اغلب افراد تفاوتی میان پانسمان و بانداژ قائل نیستند و تصور می‎کنند که هردو این مفاهیم به یک معنی است؛ در حالی که پانسمان به معنای پوشاندن زخم با موادی است که خواص ضد عفونی کننده و جذب کننده دارند، در حالیکه که بانداژ عملی است که برای حفظ و ثابت کردن پانسمان بر روی زخم انجام می‎شود. همچنین بانداژ می‎تواند با هدف حمایت از بافت آسیب دیده، کنترل خونریزی و یا حتی کاهش تورم ایجاد شود. در صورتی که فشار بیشتری توسط بانداژ ایجاد شود که باعث کنترل خونریزی شود به آن پانسمان فشاری می‌‎گویند.

ما معتقد هستیم که شناخت از تفاوت تجهیزات پزشکی و درمانی می‌تواند به شما کمک کند تا در فرایند درمان با مشکل اتلاف هزینه و زمان خود روبرو نشوید. به همین علت ما در این مقاله به بررسی جزئی‌تر تفاوت پانسمان و بانداژ پرداخته‌ایم.

تفاوت پانسمان و بانداژ چیست؟

پانسمان و بانداژ هر دو برای کمک به بهبود زخم استفاده می‌شوند، با این حال تفاوت‌های کلیدی بین آنها وجود دارد؛ که از نگاه کاربردی آنها را بررسی کرده‌ایم.

 • پانسمان مناسب پوشش دهی ضماد زخم، گاز استریل، بانداژ آغشته به دارو و هیدروژل است. در حالی که بانداژ مناسب باند کشی، بانداژ گچی، بانداژ مثلثی و بانداژ نواری است.
 •  از پانسمان برای زخم‌ها، بریدگی‌ها، سوختگی‌ها، خراشیدگی‌ها و سایر نقاطی که نیاز به محافظت و مراقبت در برابر آلودگی، آب و …دارند، استفاده می‌شود. در حالی که از بانداژ، علاوه بر نگه داشتن پانسمان در جای خود، برای پیچ خوردگی‌ها، رگ به رگ شدن‌ها، شکستگی‌ها، گرفتگی عضلات و شرایطی که نیاز به فشرده سازی یا بی حرکت کردن یک ناحیه دارند، استفاده می شود.
 • پانسمان را به طور مستقیم روی زخم قرار داده می‌شود و سپس با بانداژ یا نوار چسب در جای خود محکم می‌شود، اما بانداژ به دور ناحیه آسیب دیده پیچیده می‌شود و با گیره یا نوار چسب محکم می‌شود.
 •  بانداژ باید به گونه‌ای پیچیده شود که خیلی سفت یا خیلی شل نباشد، اما پانسمان باید کاملا فیکس ناحیه زخم یا آسیب‌دیدگی را بپوشاند.
 • نیازی به تعویض بانداژ به صورت روزانه نیست، اما پانسمان باید به صورت روزانه تعویض شود و در صورت نیاز بهبود زخم بررسی شود.

فرق پانسمان و بانداژ

پانسمان چیست؟

پانسمان به پوششی گفته می‎شود که روی سطح زخم قرار می‌گیرد تا از عفونت پیشگیری کند. پانسمان نوعی درمان سریع برای محافظت و التیام زخم، در حین خونریزی یا حتی خراشیدگی پوستی بر روی بدن فرد آسیب دیده اعمال می‌شود. پانسمان انواع مختلفی دارد که هر کدام کاربرد خاص خود را دارند.  

 • پانسمان‌های استریل: این نوع پانسمان‌ها برای پوشاندن زخم‌های باز استفاده می‌شوند و برای جلوگیری از عفونت، استریل می‌شوند.
 • پانسمان‌های جاذب: این نوع پانسمان‌ها برای جذب مایعات مانند خون یا چرک زخم استفاده می‌شوند.
 • پانسمان‌های فشاری: این نوع پانسمان‌ها برای کاهش فشار و تورم استفاده می شوند.
 • پانسمان‌های ضد آب: این نوع پانسمان‌ها برای محافظت از زخم‌ها در برابر آب استفاده می‌شوند، مانند زخم ناشی از بخیه.

بانداژ چیست؟

بانداژ نوعی نوار پارچه‌ای است که اغلب از جنس یک نوع تور کشی تولید می‌شود. این نوارها در طول و عرض‌های متفاوتی تولید می‌شوند و به باند یا باندپیچی نیز معروف هستند. 

از بانداژ برای پانسمان زخم‌ها و آسیب‌ها و همچنین برای محکم نگه داشتن اندام‌ها و مفاصل استفاده می‌شود. بانداژها انواع مختلفی دارند که هر کدام کاربرد و ویژگی خود را دارند.

 • بانداژهای نخی: این نوع بانداژ از جنس پنبه هستند و برای پانسمان زخم‌های جزئی و خراشیدگی‌ها استفاده می‌شوند.
 • بانداژهای کشی: این نوع بانداژها از جنس مواد کشسانی مانند الاستیک یا نایلون تولید می‌شوند و برای پانسمان پیچ خوردگی‌ها، رگ‌به‌رگ شدن‌ها و تورم استفاده می‌شوند.
 • بانداژهای گچی: این نوع بانداژها از جنس گچ است و برای بی‌حرکت کردن استخوان‌ها و مفاصل شکسته یا آسیب‌دیده استفاده می‌شوند.
 • بانداژهای فشاری: این نوع بانداژها برای کاهش تورم و ایجاد فشار در یک ناحیه خاص استفاده می‌شوند.

باند پانسمان چه تفاوتی با بانداژ دارد؟

باند پانسمان همانند بانداژ، یکی از لوازم پزشکی مصرفی است. نوارهای پارچه‌ای از جنس تور محسوب می‌شوند، اما با بانداژ تفاوت های ظریفی دارند.  همه باندهای پانسمان، بانداژ هستند، اما همه بانداژها، باند پانسمان نیستند. برای درک این تفاوت‌ها اجازه بدهید کمی بیشتر توضیح دهیم:

 • بانداژ:

نوار بلندی از پارچه یا مواد مشابه آن است و کاربردهای مختلفی از جمله پانسمان، فشرده‌سازی و بی‌حرکت کردن اندام‌ها و مفاصل دارد. از انواع آن باید به باند کشی، گچی، مثلثی و نواری اشاره کنیم.

 • باند پانسمان:

نوع خاصی از بانداژ است که به طور خاص برای استفاده در پانسمان زخم‌ و آسیب‌دیدگی‌ها طراحی شده است. اغلب زمانی که نیاز به برای محکم نگه داشتن پانسمان در جای خود، اعمال فشار روی قسمت آسیب‌دیده و بی‌حرکت کردن اندام یا مفصل آسیب‌دیده استفاده می‌شود. باند پانسمان به طور معمول از مواد جاذب مانند گاز یا پنبه ساخته می‌شود.

برای درک بهتر تفاوت بین بانداژ و باند پانسمان به این مثال‌ها توجه کنید:

 • از بانداژ کشی می‌توان برای پیچ‌خوردگی مچ پا، رگ‌به‌رگ شدن زانو یا فشرده‌سازی عضله یا پارگی و آسیب‌ دیدگی آن، استفاده کرد.
 • در حالی که از باند پانسمان برای پوشاندن و محافظت از زخم روی مچ پا، زانو یا عضله آسیب‌دیده استفاده می‌شود.
 • از بانداژ گچی برای بی‌حرکت کردن استخوان شکسته استفاده می‌شود. 
 • اما از باند پانسمان برای پوشاندن و محافظت از زخم روی استخوان شکسته استفاده می‌شود.
 • از بانداژ مثلثی برای آویزان کردن بازو یا پای آسیب‌دیده یا فیکس کردن پانسمان در محل استفاده می‌شود.
 • در حالی که از باند پانسمان برای پوشاندن و محافظت از زخم روی بازو یا پای آسیب‌دیده استفاده می‌شود.

تفاوت بانداژ و پانسمان

نکات مهم برای خرید پانسمان و بانداژ

هنگام خرید پانسمان باید دقت کنید که این محصولات لازم است از هر گونه ناخالصی به دور باشند و روش استریلیزاسیون (اشعه گاما در انرژی اتمی) و PH گاز استریل در تولید آنها رعایت شده باشد.

داشتن مجوزهای سازمان استاندارد، پروانه ساخت وزارت بهداشت و ایزوهای دریافت شده بر روی بسته‌بندی‌های این محصولات، اهمیت دارد و نشان از کیفیت مورد تایید آنها است.

انواع پانسمان، بانداژ و باند پانسمان‌ها از جمله لوازم حساس درمان هستند و لازم است به برند یا شرکت تولید کننده آن توجه شود. همچنین اهمیت دارد که از فروشگاه‌های تجهیزات پزشکی معتبر آنها را تهیه کنید.

آنچه در آخر موجب خواهد شد محصولی پاکیزه و کاربردی در اختیار مصرف کنندگان قرار گیرد، بسته بندی این محصولات بر اساس استانداردهای جهانی و با استفاده از تجهیزات خاص این دسته از کالاهاست. انواع گازهای جراحی، باند‌ها و پانسمان‌ها به دلیل تماس مستقیم با زخم بدن لازم است فاقد هر گونه مواد زائد معدنی و عالی باشند.

سخن پایانی

وقتی قسمتی از بدن شما در اثر سانحه یا جراحی دچار آسیب و بریدگی می‌شود، مراقبت و پانسمان محل زخم در طول جراحی و آسیب دیدگی و پس از آن اهمیت ویژه‌ای پیدا می‌کند. در این مقاله تلاش کردیم ضمن معرفی انواع پانسمان و بانداژ، شما را با تفاوت پانسمان و بانداژ آشنا کنیم. آگاهی از تفاوت بانداژ با پانسمان به شما این امکان را می‌دهد که بهترین و مرتبط‌ترین را با توجه به نیاز خود انتخاب کنید و بابت شباهت آنها، پول و هزینه خود را هدر ندهید.

نظر خود را بنویسید