اقداماتی که باید قبل و بعد از حجامت انجام دهید

اقدامات قبل و بعد حجامت

اقداماتی که باید قبل و بعد از حجامت انجام دهید

حجامت یکی از درمان‌های بسیار موثر سنتی مرسوم چینی است. این روش درمانی موثر بعدها در آسیا و خاورمیانه و سپس در اروپا و آمریکا مورد توجه قرار گرفت. در یکی از مطالب مجله هاپکسا به معرفی لیوان حجامت پرداختیم و اطلاعاتی در مورد این درمان به اشتراک گذاشتیم. در ادامه به اقدامات قبل و بعد از حجامت انجام دهید نیز اشاره کرده‌ایم. هدف اصلی در این مطلب این است که شما بتوانید بدون دغدغه‌ای اضافه حجامت را انجام دهید:

اقدامات قبل و بعد از حجامت

حجامت به عنوان یک روش درمانی برای طیف وسیعی از بیماری ها، از جمله سردرد، میگرن، افسرگی، اضطراب، آسم، فشار خون بالا و بیماری های پوستی استفاده می شود. خرید تجهیزات پزشکی مناسب از جمله لیوان حجامت از مراکز معتبر، از اقدامات مهم قبل از حجامت است که باید به آن توجه کرد. اقدامات قبل و بعد از حجامت از اهمیت ویژه ای برخوردار است. توجه داشته باشید که انجام صحیح این اقدامات می تواند به کاهش عوارض جانبی و بهبود نتایج حجامت کمک کند.

اقدامات قبل از حجامت

همون طور که در اول این مقاله هم عنوان کردیم، اقدامات قبل و بعد از حجامت ضروری است. در ادامه به مواردی پرداخته‌ایم که باید قبل از حجامت انجام دهید:

قبل از حجامت دوش بگیرید و لباس تمیز بپوشید

قبل از انجام حجامت حتما دوش بگیرید و لباسی تمیز و شسته شده بپوشید. زیرا این مورد کمک می‌کند تا احتمال درگیری با هر نوع عفونتی کاهش پیدا کند.

۳ ساعت قبل از حجامت چیزی نخورید

قبل از حجامت ۳ ساعت چیزی نخورید. فراموش نکنید که لازم نیست یک روز روزه بگیرید. اگر در طول این سه ساعت تشنه شدید حتما مقدار کمی آب بنوشید.

روز قبل را با آب سپری کنید

سعی کنید در روز قبل از انجام حجامت آب بیشتری بنوشید. نوشیدن آب سبب آبرسانی به بدن شما می‌شود و در کیفیت انجام حجامت تاثیر می‌گذارد.

(این نکته برای آقایان است) موی بدن را بتراشید

قبل از انجام حجامت حتما بخشی از پوست که درمان روی آن انجام می‌شود را عاری از مو کنید. اگر علاقه‌ای به تراشیدن مو‌های آن بخش ندارید، می‌توانید با درجه یک موها را کوتاه کنید.

قبل و بعد حجامت

اقدامات بعد از حجامت

در ادامه راهنمای اقداماتی که باید قبل و بعد حجامت انجام دهید به اقدامات مربوط به بعد از انجام حجامت پرداخته‌ایم.

دوش نگیرید

بعد از حجامت تا ۴ ساعت دوش نگیرید. همچنین از فعالیت‌های شدید و باعث تعریق می‌شوند خودداری کنید. این موارد سبب می‌شوند تا هم سریع‌تر بریدگی‌های مربوط به حجامت بهبود یابند. همچنین باعث می‌شود تا عفونتی به بدن شما راه پیدا نکند.

گوشت قرمز نخورید

خوردن گوشت قرمز بعد از انجام حجامت ممنوع است. با این حال پیشنهاد می‌شود در روزی که انجام می‌دهید، مرغ، ماهی و سبزیجات تازه کنار آب مصرف کنید.

وسایل استفاده شده حجامت را دور بیاندازید

از نظر بهداشتی توصیه می‌شود تا حتما لیوان حجامت استفاده شده و ستی که مورد استفاده قرار می‌گیرد را دور بیاندازد. همچنین پیشنهاد می‌شود تا حتما لیوان‌های حجامت خود را برای دفعه بعدی حجامت تغییر دهید. اگر قصد دارید از کیت خود و همچنین لیوان حجامت دوباره استفاده کنیم، پیشنهاد می‌شود تا حتما مطمئن شوید که فرد دیگری از آنها استفاده نکرده است. 

اگر قصد نگهداری کیت و لیوان‌ها را برای استفاده دوباره دارید حتما آنها را پس از استفاده بشویید. پیشنهاد می‌شود این شستشو با ضدعفونی‌کننده‌هایی مانند دتول انجام شود.

از مرطوب کننده‌ها استفاده کنید

در راستای بهبود پوست خود از مرطوب‌کننده‌ها استفاده کنید. این مرطوب‌کننده می‌تواند یک نوع روغنی طبیعی مانند روغن سیاه دانه، روغن زیتون یا دیگر مرطوب‌کننده‌ها باشد.

نواحی انجام حجامت را رها کنید

نواحی فنجانی را مالش یا خراش ندهید.

جمع‌بندی

در این مقاله به بررسی قبل و بعد حجامت پرداختیم. توجه داشته باشید که اگر از داروهای رقیق‌کننده خون مانند آسپرین، وارفارین و غیره استفاده می‌کنید، نمی‌توانید حجامت کنید زیرا بسته شدن و درمان بریدگی‌های شما بیشتر طول می‌کشد و در نتیجه خطر عفونت را افزایش می‌دهد. شما باید با پزشک خود صحبت کنید تا به شما توصیه کند که چه مدت باید مصرف داروهای رقیق کننده خون را متوقف کنید و یک نامه تاییدیه برای شما ارائه دهد که تایید کند انجام حجامت برای شما بی‌خطر است.

 

نظر خود را بنویسید