شاخص توده بدنی (BMI) چیست؟

شاخص توده بدنی

شاخص توده بدنی (BMI) چیست؟

شاخص توده بدنی یک معیار مهم سلامت به حساب می‌آید. با کمک این شاخص و بر اساس قد و وزن شما بررسی می‌شود که آیا در وزن درستی برای سلامت خود قرار دارید یا خیر. در حقیقت شاخص توده بدنی یک مرجع برای تایید سلامتی است.

شاخص توده بدنی چیست؟

شاخص توده بدنی یا شاخص bmi، سنجی آماری برای مقایسه وزن و قد یک فرد است. در واقع این سنجش میزان چاقی را اندازه گیری نمی کند بلکه ابزاری مناسب است تا سلامت وزن افراد با با توجه به قد تخمین زده شود.

واحد شاخص توده بدنی مختص خودش است. واحد درنظر گرفته شده برای آن برابر با کیلوگرم بر متر مربع به حساب می‌آید. در واقعا این شاخص با تقسیم وزن فرد بر مجذور قد او محاسبه می‌شود. همان طور که مشخص است وزن باید بر حسب کیلوگرم و قد بر حسب متر وارد شود. وقتی که می‌گوییم میزان این شاخص برای فردی برابر با ۲۵ است یعنی ۲۵ کیلوگرم بر متر مربع خواهد بود.

محدوه شاخص توده بدنی

برای بزرگسالان یک مرجع برای شاخص توده بدنی یا شاخص bmi وجود دارد. در حالت کلی این شاخص برای بزرگسال باید از ۱۸.۵ تا ۲۴.۸ کیلوگرم بر متر مربع باشد.

برای کودکان و نوجوانان که سنی بین ۲ تا ۱۸ سال دارند یک محدوده مرجع مشخصی وجود ندارد. از این رو با توجه به شرایط فرد این شاخص محاسبه می‌شود. در این افراد محاسبه این شاخص به سن، جنسیت و همچنین قد و وزن او بستگی دارد.

در ادامه به چند محدوده اشاره کرده‌ایم:

اگر شاخص توده بدن شما زیر ۱۸.۵ است یعنی شما در محدوده افراد کم وزن قرار دارید.

بین ۱۸.۵ تا ۲۴.۹ نشان می‌دهد که شما در محدوده وزن سلامت هستید.

از ۲۵ تا ۲۹.۹ شما در محدوده‌ای قرار دارید که اضافه وزن را تجربه می‌‌کنید.

اگر شاخص توده بدن شما بالای ۳۰ باشد یعنی شما درگیر چاقی هستید.


توجه داشته باشید که برای محاسبه شاخص توده بدن خود می‌توانید از ماشین حساب وزن سالم بهره ببرید.

شاخص bmi

محاسبه شاخص توده بدنی

در ماشین حساب وزن سالم لازم است اطلاعاتی را وارد کنید تا بتوانید میزان شاخص توده چربی بدون خود را متوجه شوید.  در ادامه به صورت مرحله به مرحله روند استفاده از این ماشین حساب پرداخته شده است:

  • در قدم اول بزرگسال یا کودک بودن فرد را انتخاب کنید (فرق اصلی این بخش در وارد کردن سن دقیق افراد کودک سال است؛ همچنین موضوع نژاد برای کودکان مطرح نیست).
  • سپس لازم است واحد‌های اندازه را به کیلوگرم و سانتی‌متر تغییر دهید.
  • قد را وارد کنید.
  • سپس وزن را وارد کنید.
  • سن را مشخص کنید.
  • جنسیت را انتخاب کنید.
  • نژاد خود را وارد کنید (معمولا ایرانی‌ها خاورمیانه‌ای به حساب می‌آیند).

میزان دقت شاخص توده بدنی

شاخص توده بدنی یا شاخص bmi تغییرات طبیعی بدن را در محاسبات خود لحاظ می‌کند. در نهایت شما یک عدد در دست خود دارید که وضعیت سلامت وزن شما را تخمین میزند. ممکن است در کنار این شاخص از پارامترهای دیگر سلامتی وزن هم استفاده شود. دلیل این عمل در واقع نتیجه‌گیری صحیح در مورد وضعیت بدن و وزن فرد است.

عضله متراکم‌تر از چربی است. به همین دلیل افرادی بسیاری که ورزشکار حرفه‌ای هستند، با توجه به شاخص توده بدنی سنگین وزن و چاق هستند. در حالی که عضلات آنها سبب این اتفاق می‌شود. بوکسورهای سنگین وزن و کشتی‌گیران بسیاری هستند که شاخص توده چربی آنها بالا است؛ در حالی که آنها کاملا سلامت هستند.

گروه قومی و ژن شما می‌تواند روی شاخص توده بدنی تاثیر بگذارد. مثلا در افراد جنوب آسیا دیابت شایع‌تر است؛ در حالی که شاخص BMI مربوط به این افراد در حدود ۲۳ قرار دارد. حالتی که کاملا سلامت به حساب می‌آید.

اگر باردار هستید نباید از شاخص توده چربی بهره ببرید. در این صورت لازم است از دکتر خود در مورد وضعیت سلامت وزن خود مشورت بگیرید.

نظر خود را بنویسید