دستگاه بخور سرد چیست؟

دستگاه بخور سرد

دستگاه بخور سرد چیست؟

اگر بخواهیم یک تعریف ساده‌ای در مورد دستگاه بخور سرد ارائه دهیم، باید بگوییم که این دستگاه در زمینه رفع اختلالات تنفسی، می‌تواند به شما کمک کند. ممکن است در فصول پاییز و زمستان دچار تنگی نفس بشوید. حتی برحسب سرمایی که در این فصول وجود دارد، سرما خوردگی به سراغ شما بیاید. به همین خاطر در طول یک شبانه روز، دستگاه بخور سرد می‌تواند با مرطوب کردن هوای منزلتان، اختلال تنفسی شما را برطرف کند. ولی اگر می‌خواهید نسبت به دستگاه بخور سرد اطلاعات کامل‌تری را کسب کنید و حتی فواید و شرایط استفاده از این دستگاه را بدانید، بهتر است در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

بخور سرد چیست؟

همانطور که در متن بالا تعریفی درباره دستگاه بخور سرد برای شما ارائه دادیم، بهتر است بدانید این دستگاه برای رفع بسیاری از بیماری‌هایی که در اثر خشکی هوا به وجود می‌آیند، بسیار موثر است. امروزه احتمال دارد در اثر خشکی هوا، گلو شما ملتهب شود و یا حتی ترک‌هایی بر روی سطح پوست شما بوجود بیاید. استفاده از دستگاه بخور سرد در منزل باعث می‌شود تا رطوبت مشخصی در فضا بوجود آید و از بروز بیماری‌ها و همچنین آسیب‌های جسمی جلوگیری کند.

این دستگاه براساس دمای نزدیک به دمای محیط اتاق، فعالیت پخش بخار را انجام می‌دهد. چون غایت اصلی دستگاه بخور، ایجاد یک رطوبت مشخص و معین برحسب دمای معتدل اتاق است. فناوری که در بستر تولید این دستگاه مورد استفاده قرار می‌گیرد باعث شده تا دستگاه بخور با دو فرایند تبخیر والتراسونیک روانه بازار فروش بشود.

دستگاه‌های مجهز به فرایند تبخیر، دارای یک بخش فیلترِ فیتیله‌ای مانند هستند. این دستگاه‌ها به وسیله این ویژگی، یک مقدار مشخصی از آب را جذب می‌کنند و بعد از عبور دادن از یک فیلتر، بخار سردی را از خود تولید می‌نمایند. اما دستگاه‌های بخور سرد که به واسطه عملکرد آلتراسونیک فعالیت می‌کنند، می‌توانند یک فضای کلی را از لحاظ تولید بخار سرد پوشش دهند. به طور کلی این دستگاه را برای مراکز درمانی و بیمارستان‌ها انتخاب می‌کنند. بیمارستان‌ها بوسیله آن می‌توانند هوای یک فضای گسترده‌ای را مرطوب نگه دارند.

دستگاه بخور سرد و کاربرد آن

ویژگی‌های این دستگاه

شاید بهتر است در ادامه با ویژگی‌های مهم دستگاه بخور سرد آشنا شوید. همچنین دریابید که این دستگاه از چه امتیازاتی برخوردار است. در این بخش سعی می‌کنیم ویژگی‌های مهم و مطلوب این دستگاه را به طور کامل برای شما توضیح دهیم. بنابراین در زمان انتخاب این وسیله، خیالتان از میزان مصرف انرژی و همچنین کارکرد آن راحت خواهد بود.

  • در درجه اول بهتر است بدانید میزان مصرف برق این دستگاه کاملا در یک حالت ایده‌آل قرار می‌گیرد. اگر شما به طور شبانه‌روزی از این وسیله استفاده کنید، مصرف انرژی و برق آن افزایش پیدا نمی‌کند.
  • خیالتان بابت مصرف روزانه آن راحت باشد. نیازی نیست یک مدت زمان مشخصی را در نظر بگیرید و براساس آن از دستگاه بخور استفاده کنید. چون این دستگاه از مکانیزمی برخوردار است که می‌تواند طی ۲۴ساعت نیز فعالیت خودش را بدور از هرگونه عیب و یا نقصی انجام بدهد.
  • کار با این دستگاه بسیار راحت است و کودکان نیز می‌توانند از آن استفاده کنند. چون هیچ خطری را برای کودکان زیر ۱۰ سال ندارد.

فواید دستگاه بخور سرد

فواید مختلفی در رابطه با استفاده از دستگاه بخور سرد وجود دارد. اما سعی می‌کنیم مهمترین فواید  آن را برای شما توضیح دهیم. چون استفاده از بخور سرد در طی فصل پاییز و زمستان می‌تواند به عملکرد تنفس شما کمک کند. پس هر چقدر با این دستگاه آشنا باشید و فواید اصلی آن را بشناسید، می‌توانید به اهمیت آن در زندگی خودتان پی ببرید.

فواید بخور سرد برای سرماخوردگی

یکی از اصلی‌ترین فواید این دستگاه، پیشگیری و درمان سرماخوردگی است. البته بهتر است بدانید که دستگاه بخور تاثیری بروی ضدعفونی کردن محیط نمی‌گذارد. چون تنها وظیفه این دستگاه، ایجاد یک رطوبت پایدار در محیط است.

البته بوسیله رطوبتی که در یک فضا ایجاد می‌شود، انتقال باکتری‌ها و ویروس‌های بیماری زا به بدن افراد کاهش می‌یابد. پس دستگاه بخور بواسطه ایجاد یک محیط مرطوب، از بروز سرماخوردگی در افراد یک خانواده جلوگیری می‌کند.

از بین برنده خشکی پوست با بخور سرد

ممکن است در طول فصل زمستان پوست شما تحت تاثیر تغییرات آب و هوایی، خشک شود. در نتیجه بهتر است برای جلوگیری از ایجاد ترک‌های پوستی و زخم‌های سطحی، از بخور سرد استفاده کنید. چون این دستگاه برحسب مکانیسم خود، سعی می‌کند میزان رطوبت پوست شما را تأمین سازد.

بهتر است در طول شب از دستگاه بخور سرد در کنار تخت خواب خودتان استفاده نمایید. زیرا پوست شما رطوبت لازم خود را جهت بازسازی چرخه سلولی جذب می‌کند.

فواید بخور سرد

فواید بخور سرد برای ریه

یکی دیگر از فواید دستگاه بخور سرد، تاثیر مثبت روی دستگاه تنفسی است. از آنجایی که بخش ریه و شش‌ها در بدن انسان عمل تنفس را برعهده دارند، به واسطه یکسری از بخش‌های دفاعی بدن، همواره تحت مراقبت هستند. اما ممکن است در برخی از موارد بدلیل استفاده بیش از حد دخانیات یا بیماری‌های خاص، دچار تنگی نفس بشوید. بدین صورت اگر در منزل و یا محل کارتان دچار تنگی نفس شدید، استفاده از بخور سرد می‌تواند در جهت رفع تنگی نفس و خشکی ریه به شما کمک کند.

استفاده از بخور سرد برای کودکان

کودکان بدلیل داشتن بدنی حساس همواره در معرض بیمارهای مختلف هستند. اما شما برای اینکه بتوانید یک محیط مرطوب و بدور از رشد باکتری‌ها و میکروب‌ها را برای کودکان بوجود بیاورید، لازم است در اتاق بازی یا محیط منزلتان از بخور سرد استفاده کنید. این کار باعث می‌شود تا محیط بازی و فعالیت‌های جسمانی کودک شما، بدور از هر گونه رشد باکتری و میکروب باشد.

تفاوت بخور سرد با گرم

مهمترین تفاوتی که بین دستگاه بخور سرد و گرم وجود دارد، نوع مکانیزم آن‌ها است. به طور کلی دستگاه بخور گرم سعی می‌کند قبل از بخار کردن آب مربوطه آن را به واسطه یک بخش درونی به نقطه جوش برساند و بخار گرمی را در محیط آزاد کنند. اما در مقابل آن، بخور سرد به واسطه فرایند تبخیر و عملکرد التراسونیک خود، در تلاش است تا برحسب دمای یک محیط بخار سردی را آزاد سازد.

اما از لحاظ کارکرد، تفاوتی بین این دو دستگاه وجود ندارد و معمولاً برای ایجاد یک رطوبت می‌توان از دو نوع گرم و سرد استفاده کرد. همچنین برای کاهش التهاب گلو و از بین بردن بیماری‌های مختلف مانند سرماخوردگی. تمایزی بین انتخاب دستگاه بخور سرد و گرم وجود ندارد و هر دو آن‌ها عملکرد یکسانی را دارا هستند.

اگر می‌خواهید همیشه از بیماری‌های مختلف بدور باشید و یا پوست شما در یک محیط مرطوب قرار بگیرد، استفاده از دستگاه بخور سرد را فراموش نکنید. چون این دستگاه می‌تواند یک محیط مرطوبی را برای شما بوجود بیاورد. بنابراین همیشه تنفس شما بدور از هرگونه اختلالی انجام شود. همچنین برای اینکه کودکانتان از بیماری‌هایی مانند آسم دور باشند،استفاده از این دستگاه توصیه می‌شود. پس همانطور که با ویژگی‌ها و فواید اصلی دستگاه بخور آشنا شدید، در پایان این مطلب به شما پیشنهاد می‌کنیم که استفاده از بخور سرد را در فصل زمستان فراموش نکنید که می‌تواند تاثیر مثبتی بر روی سیستم ایمنی بدن شما بگذارد.

نظر خود را بنویسید