تشک مواج چیست و چه مزایایی دارد؟

بخشی از بافت تشک مواج که به دلیل باد شدن ایجاد شده است.

تشک مواج چیست و چه مزایایی دارد؟

تشک مواج یا همان تشک زخم بستر یک نوع از تشک برای مراقبت از بیمار به حساب می‌آید. هوایی که در فضاهای روی تشک مواج قرار می‌گیرد، سبب می‌شود تا پوست بدن کمتر تحت فشار باشد. در نتیجه فردی که در معرض زخم بستر است، درگیری این عارضه نمی‌شود. معمولا افراد مسن و همچنین بیمارانی که درگیر مشکلات حرکتی می‌شوند، معمولا به این عارضه مبتلا می‌شوند. در ادامه به چند مزیت استفاده از این نوع تشک اشاره شده است.

 

۱. وجود پمپ باد

پمپ باد با اعمال فشار سبب پر شدن فضاهای تشک به صورت یکسان می‌شود. سطح فشار وارد شده پایین است و به همین دلیل نیازی به تنظیم دستی وجود ندارد. این اقدام به صورت خودکار توسط پمپ باد تشک مواج صورت می‌گیرد.

 

۲. جلوگیری از بروز بیماری‌های حرکتی و فیزیکی

افراد سالمند یا بیمارانی که قادر به حرکت نیستند همواره در معرض بیماری‌های این چنینی هستند. این افراد در معرض بیماری‌های گوناگونی هستند؛ از میان این بیماری‌ها می‌توان به زخم بستر و بیماری‌های عفونی عضلانی و پوستی و غیره اشاره کرد.

 

۳. وجود بالش‌های مناسب تشک مواج

تشک مواج به گونه‌ای است که می‌توان برای راحتی بیشتر فرد در بستر، از بالش‌های طبی بهره برد. این بالش‌ها کمک می‌کنند تا بدن در فرم بهتری قرار بگیرد. در کنار حفظ سلامت ناحیه گردن، امکان ورود آسیب به این بخش‌ها کاهش پیدا می‌کند.

 

۴. عدم نفوذپذیری مایعات به تشک مواج

مایعات و رطوبت به این نوع از تشک نفوذ پذیر نیست. همین کمک می‌کند تا در صورت رخ دادن بی‌اختیاری ادراری یا کثیف شدن پوشک بتوان به راحتی با تعویض ملحفه و تمیز کردن تشک، به استفاده کردن از آن ادامه داد.

 

۵. امکان استفاده از تشک مواج در خانه

از تشک مواج معمولا در بیمارستان‌ها استفاده می‌شود. با این حال از این نوع تشک می‌توان در خانه هم استفاده کرد. به خصوص برای افرادی که از زخم بستر و بیماری‌های مربوط به ستون فقرات رنج می‌برند این تشک کاربردی است. زیرا وضعیت آنها را در شرایط مناسبی قرار می‌دهد.

 

۶. مدت زمان باد شدن تشک کوتاه است

تشک دارای یک پمپ قدرتمند است که برای استفاده از آن نیاز به برق خواهید داشت. این پمپ هوا را با فشاری مناسب وارد تشک می‌کند. همین سبب می‌شود تا در طول استفاده از تشک، همیشه بدن حس راحتی را تجربه کند.

 

۷. فرم سلولی تشک مواج

فرم سلولی این تشک سبب می‌شود تا همه بخش‌های تشک به یک میزان باد شوند. بادی که از طریق پمپ وارد تشک می‌شود. به همین دلیل امکان گره خوردگی در این نوع از تشک وجود ندارد.

 

۸. در همه جا امکان استفاده از آن وجود دارد

از تشک مواج می‌توان در هر جایی که برق باشد استفاده کرد. حتی حمل آن چندان دشوار نیست. بیشترین وزن آن را پمپ هوا تشکیل داده است. از آن به راحتی می‌توان روی تخت‌خواب‌های مختلف و حتی ویلچر و صندلی چرخ‌دار بیمار استفاده کرد.

 

۹. برای همه قابل استفاده است

در تولید تشک مواج از مواد اولیه‌ای استفاده می‌شود که مقاوم هستند. به همین دلیل هر فرد با هر وزنی می‌تواند از این تشک استفاده کند. فرقی نمی‌کند شرایط جسمی شما به چه صورت است و وزن شما چقدر است. با خیال راحت می‌توانید از این محصول در خانه استفاده کنید.

 

۱۰. مصرف برق پایین

با اینکه این محصول بیمارستانی است، مصرف برق پایینی دارد. همین سبب می‌شود تا بتوان در خانه هم به راحتی از تشک مواج استفاده کرد.

 

کلام پایانی

این نوع از تشک به افرادی که در معرض زخم بستر هستند توصیه می‌شود. زیرا از بدن آنها محافظت می‌کند و به شکل چشمگیری احتمال درگیری با زخم بستر را کاهش می‌دهد. در هاسپکسا می‌توانید به تشک مواج دسترسی پیدا کنید.

 

نظر خود را بنویسید