اسکالپ وین یا اسکالپ سرم چیست؟

اسکالپ وین

اسکالپ وین یا اسکالپ سرم چیست؟

اسکالپ وین که نام دیگر آن سوزن پروانه‌ای است و به آن اسکالپ سرم نیز می‌گویند. این وسیله یکی از مهم‌ترین وسایل در تزریقات وریدی به شمار می‌آید. اگر شما نیز جز افرادی هستید که مدام در بیمارستان هستند و باید کارهایی همچون تزریق و نمونه برداری را انجام دهند و نمیدانید که اسکالپ وین چیست، بهتر است با این محصول به خوبی آشنا شوید.

اسکالپ سرم چیست؟

این سوزن پروانه‌ای شکل که نام پزشکی آن Scalp vien است، برای تزریق وریدی استفاده می‌شود. شاید شما اطلاعاتی درمورد تزریق وریدی نداشته باشید. این نوع تزریق از طریق رگ انجام می‌شود و از آن در شرایط حساس که مایعات به سرعت از بدن بیمار خارج شده است، استفاده می‌شود.

از اسکالپ وین در تزریق وریدی بعضی مواد مانند داروها، املاح معدنی، فرآورده‌های خونی استفاده می‌شود. گاهی اوقات از این سوزن در مواردی همچون خون‌گیری نیز استفاده می‌کنند. به طور کلی می‌توان گفت از این محصول بیشتر در مراکز انتقال خون یا آزمایشگاه‌ها به صورت ممتد استفاده می‌کنند. این وسیله را در این مکان‌ها به وفور می‌توانید ببینید.

اسکالپ سرم دارای دو بال پروانه‌ای است، به همین دلیل نیز به آن اسکالپ پروانه‌ای می‌گویند. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های این محصول پروانه‌ای شکل، ثابت ماندن آن در محل تزریق است. به همین دلیل اگر جز پرستاران یا کادر درمان باشید، به خوبی می‌دانید که در تزریق‌های وریدی متعدد دیگر نیازی به رگ گیری مجدد نخواهید داشت. از این محصول می‌توانید به صورت طولانی مدت استفاده کنید. این سوزن مناسب افرادی  است که به صورت طولانی مدت در بیمارستان بستری هستند. همانند افرادی که در بخش CCU یا ICU حضور دارند.

اسکالپ وین دارای رنگ‌های مختلفی هستند و در ابعاد متفاوتی از یکدیگر ساخته می‌شوند. در واقع دسته بندی اسکالپ‌ها بر اساس گیج سر سوزنشان است. این وسایل پزشکی از گیج ۱۸ تا ۲۷ را می‌توان از فروشگاه اینترنتی تجهیزات پزشکی دریافت کرد. مسئله‌ای که بسیاری از افراد به آن دقت نمی‌کنند، دقت به اعداد گیج است. شاید شما هم فکر کنید عدد بالاتر به معنای ابعاد بزرگ‌تر است. اما این تفکر درست نیست و در واقع هرچه عدد گیج بالاتر، سوزن کوچک‌تر و نازک‌تر است. استفاده از سوزن نازک و کوچک که مناسب شرایط نیست، می‌تواند منجر به لخته شدن خون یا از تخریب خون شود.

سوزن پروانه‌ای

اجزای اسکالپ وین

وقت آن رسیده که با اجزا و ظاهر اسکالپ وین آشنا شده و آن را بهتر بشناسید. شاید شما هم این محصول را با سوزن هوبر آن هم در نگاه اول اشتباه بگیرید. سوزن هوبر نیز دارای بال پروانه‌ای است اما این دو تفاوت‌هایی با هم دارند. شاید بتوان بزرگ‌ترین تفاوتشان را در کاربرد آن‌ها دانست، سوزن پروانه‌ای در پورت کاشت کاربردی ندارد و برای این موارد طراحی نشده است. Scalp vien ها از جنس پی وی سی پزشکی با درجه مدیکال گرید تولید شده‌اند.

این محصول دارای یک سوزن زیر پوستی و توخالی است که یا قابل تعویض هست یا اینکه یک‌بارمصرف بوده و آن را می‌توانید دور بیندازید. در ساخت این وسیله از دو بال نگهدارنده و انعطاف پذیر استفاده شده است که دارای رنگ بندی‌های مختلف و سایزهای متفاوت است. لوله داخلی در اسکالپ سرم 20 تا 25 سانتی متر است و دارای درپوش و کانکتور نیز هست. سوزنی که در ساخت اسکالپ ها بکار می‌روند، سیلیکونایز شده هستند که از تروماتیزه شدن عروق به دلیل دیواره نازکشان، جلوگیری می‌کنند. در مدل‌های پیشرفته‌تر این محصولات، از قفل سر سوزن برای جلوگیری از آسیب به سر سوزن و موضع تزریق استفاده می‌شود.

انواع اسکالپ وین

اسکالپ وین در اندازه های مختلفی تولید می شود که انواع آن با توجه به گیج سر سوزن طبقه بندی می شود.  توجه داشته باشید که از گیج 18 تا 27 در دسترس هستند که هرچه عدد بالاتر باشد، سوزن نازک تز و کوچک تر است. اسکالپ ها، دارای رنگ های مختلفی هستند که هر کدام نشان دهنده گیج های آن می باشد.

سفید:19

زرد:20

سبز:21

مشکی:22

آبی:23

نارنجی:25

طوسی:27

اسکالپ سرم

کاربرد اسکالپ وین

کاربردهای اسکالپ وین بسیار زیاد هستند. در واقع اگر جز افرادی هستید که مدام در بیمارستان حضور دارند و تحت تزریق و نمونه برداری و… قرار دارند، این محصول کاربرد بسیاری برای شما خواهد داشت. این محصول در تزریق سرپایی نیز کاربرد دارد. اگر بخواهید فقط یک تزریق کوتاه داشته باشید یا یک سرم به خود وصل کنید، باز هم این وسیله برایتان مفید و کاربردی خواهد بود. اسکالپ سرم در ابعاد مختلف وجود دارد، بنابراین کاربرد دیگر آن مختص کودکان شما خواهد بود. در واقع همه بچه‌ها در مقابل تزریق از خود مقاومت نشان می‌دهند. اما اگر سوزن پروانه‌ای وجود داشته باشد، تزریق‌های مداوم دیگر ترسی برایشان نخواهد داشت.  در ادامه موارد کاربرهای تخصصی این محصول را برایتان شرح می‌دهیم.

  • اسکالپ وین در شیمی درمانی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. در واقع از آن برای این که رگ‌ها را سفت و سخت و شکننده می‌کند، بهره می‌برند.
  • دیگر کاربرد این محصول برای افراد دیالیزی است. اگر جز بیماران دیالیزی باشید، به خوبی می‌دانید که این افراد در طول هفته طی چند جلسه به تصفیه خون خود می‌پردازند.
  • اگر دچار ضعف عضلانی هستید، این محصول به شدت مناسب شما است. در واقع از آن برای نوزادان و سالمندان که ضعف عضلانی دارند استفاده می‌کنند.
  • سوزن پروانه‌ای حتی برای افرادی که سخت رگ هستند نیز کاربرد دارد.
  • در تزریق برای افرادی که کنترل زیادی روی حرکات خود ندارند و کودکان از این محصول استفاده می‌شود.

مزیت‌های استفاده از سوزن پروانه ای

اسکالپ وین به شکل خاصی طراحی شده است و سوزن آن به قدری قدری نرم و حساس است که هیچ گلبول خونی را از بین نمی‌برد. در واقع طبق آمارهایی که گرفته شده است، Scalp vien از دیگر محصولات خون‌گیری، گلبول کمتری را از بین می‌برد. گیج موجود در این محصول از تخریب بافت رگ‌هایتان جلوگیری می‌کند. اگر جز بیماران فن ویلبراند هستید یا دچاز خونریزی هموفیلی می‌شوید، سوزن پروانه‌ای مناسب‌ترین گزینه برای شما است. سوزنی که در این اسکالپ ها وجود دارد، بسیار کوچک است و کم‌ترین خونریزی یا مشکلی را برای بیماران به وجود می‌آورد. اگر ترس از تزریق دارید و از درد آن می‌ترسید، کافی است یکبار سوزن پروانه‌ای را امتحان کنید تا متوجه ظریف و بدون درد بودن آن شوید.

اسکالپ سرم و انواع آن

آموزش سرم زدن با سوزن پروانه ای

موارد لازم برای تزریق سرم: اسکالپ وین با سایز مناسب، پد الکلی، گارو، سرنگ، سرم، چسب

برای جلوگیری از عفونت ابتدا دستانتان را با آن و صابون بشویید. بهرین محل برای تزریق ویریدی، قسمت داخلی ساعد یا بالای دست است. در این مرحله گارو را حدود 10 سانتی متر بالاتر از محل تزریق ببندید تا وریدها برجسته تر شوند. پد الکی را به مدت 30 ثانیه روی محل تزریق بمالید تا میکروب ها از بین بروند. سوزن را از بسته بندی خارج کنید و درپوش آن را بردارید. بعد از ان سوزن را با زاویه 30 درجه به ورید وارد کنید. پیستون سرنگ را کمی عقب بکشید تا مطمعن شوید که سوزن در داخل ورید قرار دارد. سرنگ را به اسکالپ وین وصل کنید و سرم را تزریق کنید. پس از اتمام تزریق، سوزن را به آرامی از ورید خارج کنید. محل تزریق را با پد الکی فشار دهید تا خونریزی متوقف شود و در آخر روی محل تزریق را چسب بزنید.

احتیاط‌های لازم در هنگام استفاده از اسکالپ سرم

برای استفاده از اسکالپ وین، یک‌سری از نکات هستند که باید حتماً آن‌ها را رعایت کنید تا از ضرر رساندن به خود و دیگران جلوگیری کنید. در ادامه موارد زیر را به دقت بخوانید.

  • در هنگام خریداری سوزن پروانه‌ای، دقت کنید که ابعاد آن متناسب با رگ بیمار باشد. در صورت لزوم از تجهیزات پزشکی مربوطه مشورت بخواهید.
  • در صورتی که بسته مخدوش بود، به هیچ وجه از آن استفاده نکنید.
  • بهتر است اسکالپ سرم را فردی آموزش دیده کار بگذارد. افرادی همچون پزشک‌ها و پرستاران با تجربه بهتر است این کار را انجام دهند.
  • زمانی که سوزن را فرو کردند، از دست زدن و بازی کردن با آن پرهیز کنید تا از جای خود در نرود.
  • بهتر است در هنگام تزریق کاملاً بی حرکت و ثابت بمانید تا برایتان مشکلی پیش نیاید. با تکان خوردن ممکن است درد بکشید و یا رگ پاره شود.

سخن پایانی

اسکالپ وین یکی از بهترین محصولات خون‌گیری است و همان‌طور که دیدید می‌توان از آن در رابطه با بسیاری از بیماران بهره برد. همچنین قیمت اسکالپ وین به عواملی مانند برند، سایز، نوع و تعداد سوزن در بسته بستگی دارد. اسکالپ سرم کاربردهای زیادی دارد، اما بهتر است، نکات لازم برای استفاده از آن را بخوانید مشکلی را به وجود نیاورید.

نظر خود را بنویسید