مزایا و معایب فیلر صورت

مزایا و معایب تزریق فیلر

مزایا و معایب فیلر صورت

فیلر از اسید هیالورونیک پدید می‌آید که یک ماده‌ی طبیعی است. این اسید در پوست، چشم‌ها و بافت‌های همبند یافت می‌شود. این ماده سبب حفظ آب می‌شود و باعث هیدراته بودن پوست می‌شود. به دلیل وجود همین ماده است که پوست جوان و شاداب می‌ماند. در گذر زمان میزان تولید این اسید در پوست کاهش پیدا می‌کند. اینجاست که چین و چروک، خشکی و افتادگی پوست رخ می‌دهد.

مزایا و معایب تزریق فیلر

فیلر های صورت، مواردی هستند که برای پر کردن خطوط، چین و چروک ها و افزایش حجم در نواحی مختلف صورت تزریق می شوند. فیلر ها می توانند به طور موقت علائم رایج پیری در شما کاهش دهد. در نتیجه پوستی شاداب و جوان‌تر خواهید داشت. با این حال استفاده نادرست از فیلر هم می‌تواند به زیبایی طبیعی شما آسیب وارد کند. در ادامه بیشتر به معایب و مزایای فیلر پرداخته‌ایم.

مزایای تزریق فیلر

با زیاد شدن تزریق ژل فیلر به بخش های گوناگون صورت و دیگر جاهای بدن، افراد بیشتر به دنبال این هستند، که بدانند مزایا و معایب تزریق فیلر چیست؟ در این بخش به مهم ترین مزیت های تزریق فیلر می پردازیم:

1. کاهش خطوط و چین های صورت 

فیلر که عموما حاوی اسید هیالورونیک است پوست را حجیم می‌کنند. در نتیجه خطوط و چین‌های روی صورت شما کاهش پیدا می‌کند. همچنین از پدید آمدن چروک‌های جدید جلوگیری می‌شود. نور خورشید، آلودگی‌های محیطی و دود سیگار از مواردی هستند که به پوست آسیب می‌زنند. تزریق فیلر کمک  می‌کند تا میزان آسیب ناشی از این موارد به پوست کاهش پیدا کند. توجه کنید که دوری از هر سه این موارد سبب می‌شود تا فیلر طول عمر بیشتری داشته باشد.

اگر چین و چروک زیادی روی پوست شما پدید آمده است یا پوست شما دارای لک است نگران نباشید. فیلر حاوی اسید هیالورونیک می‌تواند تا حدی شادابی را به پوست شما بازگرداند.

2. درمان غیر تهاجمی

یکی از مزایای تزریق فیلر، درمان غیر تهاجمی است. کمک می‌کند تا درگیر تیغ جراحی نشوید و با خیالی راحت‌تر زیبایی را به صورت خود برگردانید. فیلر که شامل اسید هیالورونیک است، با یک سوزن به راحتی به پوست تزریق می‌شود. توجه داشته باشید که جراحی می‌تواند دوران نقاهت طولانی مدتی داشته باشد. حتی در بعضی از مواقع بازخورد عمل آنچه که انتظار دارید حاصل نمی‌شود.

3. آبرسانی پوست

در واقع آبرسانی به پوست از دیگر فواید فیلر است و سبب می‌شود تا صورت شادابی داشته باشید. اسید هیالورونیک دقیقا مثل یک مرطوب‌کننده عمل می‌کند. با ترکیب آب و هیدروژن در پوست شما به واسطه این اسید، هیدراته شدن رخ می‌دهد. در نتیجه پوست سالم، جوان و زیبا می‌ماند. حتی افرادی که در آب‌وهوای خشک زندگی می‌کنند و زیاد در معرض آفتاب هستند، با تزریق فیلر پوست آنها مرطوب و زیبا می‌ماند. توجه کنید که آفتاب در نهایت سبب می‌شود تا اثر فیلر در بازه‌های زمانی طولانی کاهش پیدا کند.

4. خاصیت ارتجاعی بیشتر پوست صورت

زندگی در شهر‌های بزرگ سبب می‌شود تا بیشتر پوست شما در معرض آلودگی‌ها باشد. از دود اگزوز ماشین‌ها گرفته تا دود سیگار همگی به پوست شما آسیب وارد می‌کنند. فیلر یا همان ماده اسید هیالورونیک باعث می‌شود تا آلودگی‌ها کمتر به پوست شما آسیب وارد کنند. خاصیت ارتجاعی سبب می‌شود تا این اتفاق رخ دهد.

استفاده از فیلر به شما کمک می‌کند تا لوازم آرایش یا محصولات زیبایی بی‌کیفیت آسیبی به پوست شما وارد نکنند. در واقع فیلر مانند یک سطح محافظتی از پوست شما مراقبت می‌کند. 

5. سفت شدن پوست

از دیگر مزایای فیلر می‌توان به سفت شدن پوست اشاره کرد. درست است که پوست توسط اسید هیالورونیک به اندازه الاستین سفت نمی‌شود اما به میزان قابل توجه پوست به واسطه فیلر سفت می‌شود. در واقع الاستین با افزایش سن از بین می‌رود و فیلر جایگزین مناسبی برای آن به حساب می‌آید. در نتیجه پوست حجیم و سفت‌تر به نظر می‌آید.

6. بازسازی سلول های پوست

با آبرسانی به پوست، انعطاف‌پذیری پوست افزایش پیدا می‌کند. در نتیجه پوست در فرآیند بازسازی بهتر عمل می‌کند. سلول‌های جدید پوست شما را جوان‌تر، سالم و شاداب نشان می‌دهد. همچنین شما شاهد کاهش چین و چروک جزئی صورت خود خواهید بود.

7. بهبود رنگ پوست

تغییر رنگ پوست ممکن است به دلیل بسیاری رخ دهد. از کک ومک گرفته تا افزایش سن و مشکلات پوستی ناشی از آفتاب، همگی مواردی هستند که با تزریق فیلر بهبود پیدا می‌کنند. همراهی فیلر با ویتامین سی می‌تواند بیشتر به این فرآیند کمک کند. تحقیقات ثابت کرده است که این دو سبب بهبود رنگ‌دانه‌‌‌های پوست می‌شوند.

8. صاف شدن پوست

صاف شدن پوست از مزایای فیلر صورت است و وقتی پوست شما زخم می‌شود یا خراشی روی آن ایجاد می‌شود ممکن است جای آن بماند. استفاده از فیلر و آبرسانی به کمک اسید هیالورونیک سبب می‌شود تا پوست حجیم‌تر شود و در نهایت جای باقیمانده از زخم‌ها بهتر شوند.

اگر شما به این دلیل فیلر تزریق می‌کنید، توجه داشته باشید تزریقی اسید هیالورونیک با فیبرین غنی از پلاکت می‌تواند بسیار اثربخش باشد. این ماده که در میکرونیدلینگ مورد استفاده قرار می‌گیرد سبب افزایش تولید کلاژن، سفت شدن پوست و بهبود ظاهری زخم‌های و حفره‌های روی صورت می‌شود.

معایب فیلر صورت

همان طور که می دانید تزریق فیلر نیز مانند تمامی روش های زیبایی معایبی دارد که شامل موارد زیر می شود:

1. عوارض جانبی

تزریق فیلر می تواند عوارض جانبی موقتی مانند تورم، قرمزی، کبودی، در محل تزریق ایجاد کند. در مواردی که خیلی نادر است عوارضی مانند عفونت، واکنش آلرژیک و انسداد عروق خونی ممکن است رخ دهد.

2. غیر طبیعی بودن

در صورت تزریق بیش از حد یا نادرست، فیلرها می توانند ظاهری غیر طبیعی را اینجاد کنند.

3. موقتی بودن

اثرات فیلر موقتی بوده و به مرور زمان از بین خواهد رفت و نیاز به تکرار تزریق دارد.

4. مناسب نبودن برای همه

فیلرها برای همه افراد مناسب نیستند. زنان باردار و شیرده، افراد مبتلا به بیماری های خود ایمنی و افرادی که سابقه آلرژی به مواد تشکیل دهنده فیلر دارند، نباید از این روش استفاده کنند.

نکات مهم قبل از تزریق فیلر:

  • حتما با یک پزشک متخصص مشورت کنید
  • انتظارات واقع بینانه از نتایج فیلر داشته باشید
  • در مورد عوارض جانبی احتمالی و نحوه مراقبت های بعد از تزریق سوال کنید
  • از تزریق فیلر در مراکز غیر مجاز و توسط افراد غیر متخصص خودداری کنید

کلام آخر

در این مقاله به مزایا و معایب فیلر پرداختیم. توجه داشته باشید که استفاده از تجهیزات پزشکی زیبایی در تزریق باعث کاهش احتمال عفونت، کاهش درد و ناراحتی شود. با اینکه فیلر در بازه زمان اثر خود را از دست می‌دهد و نیاز به حفظ و مراقبت دارد، توجه داشته باشید که می‌تواند برای مدتی زیبایی را به پوست شما بازگرداند. با تزریق دوباره فیلر می‌توانید زیبایی پوست خود را حفظ کنید.

نظر خود را بنویسید