بهترین وقت گرفتن فشار خون چه زمانی است؟

بهترین زمان گرفتن فشار خون

بهترین وقت گرفتن فشار خون چه زمانی است؟

اندازه‌گیری فشارخون، عملی است که برای وضعیت سلامت خود باید به صورت روزانه انجام دهید. برای انجام این کار باید بهترین زمان گرفتن فشار خون را بدانید. برای انتخاب زمان مناسب، نیازمند داشتن اطلاعات خاصی هستید؛ زیرا بهترین وقت، نسبت به وضعیت هر فرد و برنامه زندگی او مشخص می‌شود. در ادامه برای این که نکات لازم برای گرفتن فشارخون خود و بهترین وقت برای این کار را بشناسید، همراه ما باشید.

بهترین وقت گرفتن فشار خون

اگر دچار بیماری فشار خون ارثی هستید و می‌خواهید به صورت روزانه، فشار خود را اندازه بگیرید بهتر است این کار را در دو مرحله انجام دهید. فشارخون در طول روز، ثابت نیست و به طور مداوم در حال بالا و پایین رفتن است. معمولاً در اوایل صبح، میزان فشار وارده به رگ‌های شما، کم‌تر است. در زمانی هم که فعالیت شدیدی دارید، فشارخون بدن شما به بالاترین حد خود می‌رسد. با توجه به این که فشارخون، مقدار ثابتی در طول روز نیست؛ بنابراین دو بار در طول روز، اندازه‌گیری را انجام دهید.

بهترین زمان گرفتن فشار خون زنان باردار

طبق گفته‌های این سایت معتبر خارجی می‌توان گفت بهترین وقت گرفتن فشار خون زنان باردار در دو نوبت صبح و عصر است. قبل از این که صبحانه بخورید و به صورت ناشتا، فشار خون خود را بگیرید. در نوبت عصر، پس از این که شام خود را خوردید، یک ساعت بعد فشار خود را اندازه‌گیری کنید. یادتان باشد، هیچ دارویی مصرف نکرده باشید؛ زیرا اکثر داروها، فشارخون را کاهش یا افزایش می‌دهند و از حالت طبیعی در می‌آورند.

بهترین زمان گرفتن فشار خون سالمندان

سالمندان باید در خانه خود، همیشه یک دستگاه فشارسنج داشته باشند و به صورت روزانه، فشار خود را اندازه‌گیری کنند. بهترین وقت گرفتن فشارخون سالمندان، پس از بیدار شدن و در سر صبح است. اگر فشار افراد سالخورده را پس از بیدار شدن نمی‌گیرد در زمان‌های دیگر قبل از اندازه‌گیری فشارخون، بهتر است فرد سالمند 5 تا 10 دقیقه به  استراحت بپردازد. دما محیط برای اندازه‌گیری فشارخون سالمندان باید در محیطی معتدل انجام شود. گرما و سرما بیش از حد می‌تواند، فشارخون را به صورت موضعی بالا یا پایین ببرد. همچنین محیطی که فشار سالمندان را در آن اندازه می‌گیرید باید نرم و راحت باشد.

بدترین زمان گرفتن فشار خون

سؤال بسیاری از افراد، این است که چگونه فشارخون را اندازه‌گیری کنیم؟ این افراد به دلیل آن که در زمان نامناسب، فشار خود را اندازه‌گیری می‌کنند به این نتیجه می‌رسند که عدد نشان داده شده اشتباه بوده و آن‌ها اندازه‌گیری فشار خون را بلد نیستند.

بدترین زمان برای اندازه‌گیری فشار، عصرها است؛ زیرا فعالیت‌های بسیاری انجام داده‌اید و غذاهای زیادی خورده‌اید. می‌توان گفت بعدازظهرها، فشار خون چندان دقیق و در حالت طبیعی خود نیست. بهترین زمان به خصوص برای کسانی که فشارخون بالایی دارند، اول صبح است تا در صورت مشاهده خطر سکته مغزی، از آن جلوگیری کنند.

بهترین وقت گرفتن فشار خون

موارد مهم اندازه‌گیری فشار خون

مواردی هستند که در اندازه گیری فشارخون باید به آن‌ها دقت کنید تا اعداد استاندارد و درستی در زمان اندازه گیری برای شما به نمایش دربیایند. خوردن بعضی از میوه‌ها و مواد غذایی و همچنین انجام برخی از فعالیت‌ها می‌توانند فشار خون شما را بالا یا پایین ببرند. قبل از اندازه‌گیری فشار خود باید به این موارد دقت داشته باشید.

  • مصرف دخانیات قبل از اندازه‌گیری فشارخون ممنوع است

بسیاری از افراد، سیگار می‌کشند، این ماده می‌تواند به صورت لحظه‌ای فشارخون و تپش قلب را افزایش دهد. بهتر است نیم ساعت قبل از گرفتن فشار خود، سیگار یا ماده مخدری مصرف نکنید.

  • قبل از اندازه‌گیری فشارخون ورزش نکنید

ورزش، فعالیتی مفید برای بدن است، اما پس از ورزش فشارخون شما بالا می‌رود. نیم ساعت تا یک ساعت پس از ورزش می‌تواند وقت مناسبی برای اندازه‌گیری فشارخون باشد.

  • قبل غذا خوردن فشارخون خود را بگیرید

بهتر است قبل از این که غذا بخوردید، فشار خود را اندازه‌گیری کنید. با خرید یک فشارسنج از تجهیزات پزشکی و اندازه‌گیری فشار خون خود پس از خوردن غذا به راحتی خواهید فهمید، فشارخون پس از خوردن وعده غذایی، عددی استاندارد و طبیعی نیست.

  • خالی نبودن مثانه

اگر مثانه شما پر باشد، مطمئناً فشارتان بالاتر می‌رود؛ بنابراین بهتر است قبل از گرفتن فشار خود به سرویس بهداشتی بروید.

  • قرار گرفتن در دمای متعادل

در هوا سرد، قلب شما برای گرم کردن بدن، سخت کار می‌کند؛ به همین دلیل اندازه‌گیری فشار خون در چنین شرایطی، مناسب نیست.

فشار خون خود را یادداشت کنید

در طول روز، فشار خون ثابت نیست؛ به همین دلیل بهتر است حداقل دو بار فشار خود را اندازه‌گیری کنید. در چنین شرایطی مقدار فشار دیاستول و سیستول خود را بنویسید. نوشتن این آمار و ارقام، باعث می‌شود تا از دقت اندازه‌گیری‌های خود، اطمینان حاصل پیدا کنید. همچنین زیر نظر داشتن این اعداد اندازه‌گیری شده، شما را در امر کنترل کردن فشارخونتان، کمک می‌کنند.

سخن پایانی

در این مطلب، اطلاعاتی را در رابطه با بهترین زمان گرفتن فشار خون بازگو کردیم. اگر فشارخون بالایی دارید و عدد آن بر روی 15 است حتماً اول هر صبح، فشار خود را اندازه‌گیری کنید. در این صورت می‌توانید جلو خطرات بسیاری را بگیرید. سعی کنید در بیشتر مواقع اول صبح و به صورت ناشتا از فشار خون خود مطلع شوید؛ زیرا اعداد طبیعی‌تری برای شما به نمایش در می‌آیند.

نظر خود را بنویسید