فشار سنج دیجیتال و روش کار با آن

فشارسنج دیجیتال و روش کار با آن

فشار سنج دیجیتال و روش کار با آن

با رشد علم و تکنولوژی، فشارسنج دیجیتال توانست جایگزین فشار سنج آنالوگ شود. چون فشارسنج‌های نوع دیجیتالی نسبت به مدل‌های آنالوگ کاربردی‌‌تر قلمداد می‌شوند. این نوع از فشارسنج‌ها به دلیل داشتن یک سری از ویژگی‌های جدید و نوین، توانستند نوع آنالوگ این دستگاه را از رده خارج کنند. در واقع یکی از امتیازات بزرگ فشارسنج‌های دیجیتالی داشتن کمترین میزان خطای اندازه گیری است. به همین خاطر، امروزه در بسیاری از مراکز درمانی و بیمارستان‌ها برای بررسی فشار خون افراد از مدل‌های دیجیتالی استفاده می‌کنند. اگر شما می‌خواهید با فشارسنج‌های دیجیتالی بیشتر آشنا شوید و یا حتی روش کار با آن را بیاموزید، بهتر است در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا اطلاعات درست‌تری را راجع به فشارسنج‌های دیجیتالی و کار با فشار سنج دیجیتالی کسب کنید.

کار با فشار سنج دیجیتالی

اصلی‌ترین وظیفه یک فشارسنج دیجیتالی اندازه گیری میزان فشار خون است. البته این موضوع برای این مدل از دستگاه فشارسنج‌ کاملاً متفاوت است. چون نوع دیجیتالی این دستگاه سعی می‌کند با کمترین میزان خطای اندازه گیری، مقدار دقیق فشار خون بدن را محاسبه کند. به همین خاطر باید بیان کنیم که فشارسنج‌های دیجیتالی به واسطه یکسری از حسگرها و برنامه نویسی‌های دقیقی که برای آن انجام شده است، می‌تواند با کمترین میزان اشتباه، وظیفه خود را به نحو احسنت انجام دهد.

همانطور که خودتان به خوبی می‌دانید، فشار خون یکی از علائم حیاتی بدن انسان است. این فاکتور می‌تواند تاثیری بروی عملکرد جسم ما بگذارد. به همین خاطر، بعد از اختراع فشارسنج‌های دیجیتالی بسیاری از افراد بدلیل کارکرد آسانی که این مدل از فشارسنج‌ها داشتند، از آن استقبال کردند. امروزه بسیاری از اشخاص و حتی مراکز بزرگی که در حوزه درمان و علم پزشکی فعالیت دارند، در وهله اول سعی می‌کنند از فشارسنج‌های دیجیتالی بیشتر استفاده نمایند.

به دلیل محبوبیتی که در بدو ورود این فشارسنج به بازار خرید و فروش بوجود آمد، امروزه بسیاری از اشخاص باید سعی کنند در محیط‌های خانگی و اداری برای بررسی علائم حیاتی خود از این مدل فشارسنج استفاده کنند. افراد به کمک این وسیله در زمان بروز یک مشکل حیاتی، از شرایط اولیه جسمانی خود باخبر شوند.

فشار سنج دیجیتال چیست؟

به طور کلی دستگاه فشار سنج دیجیتال دستگاهی است که برای اندازه گیری فشار خون به صورت دیجیتالی استفاده می شود. این دستگاه ها از سنسور و مدار های الکترونیکی برای اندازه گیری فشار خون استفاده می کنند و نتیجه را به صورت عددی روی صفحه نمایش می دهند.

کار با فشار سنج دیجیتالی

دستگاه فشار خون دیجیتال چگونه کار میکند؟

بطور کلی یک فشار سنج دیجیتالی از دو بخش مانیتور و بازوبند تشکیل شده است. ارتباط بین بازوبند و قسمت مانیتور به واسطه یک لوله سیلیکونی برقرار می‌شود. این قسمت به عنوان نفوذ ناپذیرترین بخش دستگاه فشارسنج به حساب می‌آید.

شما برای کار با فشارسنج‌ دیجیتالی در ابتدا باید دستگاه را روشن کنید. سپس بخش کاف یا بازوبند را به دور بازوی خودتان ببندید. زمانی که شما بازوبند را به دور بازو خود بستید، مطمئن شوید که نحوه قرارگیری کاف دقیقاً بروی قسمت ماهیچه بازوی شما است تا عمل سنجش فشار بدرستی صورت بگیرد.

بعد از انجام مراحل قبلی، حالا دکمه استارت را فشار دهید. در این مرحله از کار با فشار سنج دیجیتالی فشار خون شما سنجیده می‌شود. اما بهتر است بدانید برخی از این فشارسنج‌ ها به صورت خودکار عمل سنجش فشار خون را انجام می‌دهند. برخی دیگر دارای یک پمپ فشار هوا هستند که شما باید به صورت دستی فرایند سنجش فشار خون را انجام دهید.

در فرایند اندازه‌گیری و کار با فشار سنج دییجتالی، شما در هیچ صورتی نباید دست و بازوی خودتان را تکان دهید. همچنین به شما توصیه می‌کنیم که دست خودتان را در یک حالت ایستا و قائم به سمت پایین نگه دارید تا مبادا انقباضی در بخش ماهیچه‌های بازوی شما شکل بگیرد. دستگاه فشارسنج بعد از قطع شدن جریان خون به صورت کاملاً خودکار هوای جمع شده در داخل کاف را تخلیه می‌کند تا در پایان این فرایند، میزان فشار خون شما را محاسبه کند.

اما در آخر بعد از تخلیه کاف، فشارسنج اعداد و ارقامی را به عنوان میزان فشار خون شما، بروی مانیتور دستگاه نشان می‌دهد که شما می‌توانید میزان فشار خون خود را بررسی و مشاهده کنید.

چند نکته مهم در هنگام سنجش فشار خون با فشار سنج دیجیتال:

برای اینکه با استفاده از دستگاه فشارسنج دیجیتالی بتوانید سنجش فشار خون خود را به نحو احسنت انجام دهید، بهتر است به چند نکته کلی در رابطه با شرایط سنجش فشار خون توجه داشته باشید تا میزان فشار خون شما با کمترین میزان خطا سنجیده بشود.

  • به شما توصیه می‌کنیم تا یک ساعت قبل از سنجش فشار خون خود، هیچ دخانیاتی را مصرف نکنید و همچنین مایعاتی مانند چای، قهوه و مواد کافئین دار را ننوشید تا فشار خون شما طبق یک مقدار درست اندازه گیری شود.
  • در طی فرایند انجام فشار خون سعی کنید دستتان را در یک حالت عادی و به سمت پایین قرار دهید و از ایجاد فشار در قسمت ماهیچه بازو و کتف خودداری کنید.
  • اگر قصد دارید طبق یک مدت زمان معین در دفعات متعدد، فشار خون خود را بسنجید، توصیه ما به شما این است که در مدت ۳ الی ۴ دقیقه بعد از سنجش فشار خون خود، دوباره این عمل را تکرار کنید.

رعایت موارد فوق و طرز کار فشار سنج دیجیتال می‌تواند تاثیر مثبتی بر سنجش میزان فشار خون شما بگذارد. پس در زمان انجام این فرآیند حتما به نکات و شروط اولیه آن توجه داشته باشید تا مبادا دستگاه فشارسنج دیجیتالی مقادیر متفاوتی را نسبت به میزان فشار خون بدن شما نشان دهد.

کار کردن با فشار سنج دیجیتالی

ویژگی‌های فشارسنج‌های دیجیتالی خودکار

دستگاه فشارسنج دیجیتالی خودکار می‌تواند به صورت کاملا اتوماتیک عمل سنجش فشار خون را انجام دهد. یعنی مانند مدل‌های قدیمی دیگر نیاز نیست شما به واسطه یک پمپ هوا عملکرد فشار را در بخش کاف آن انجام دهید.

در این باره، دستگاه فشارسنج نوع خودکار سعی می‌کند زمانی که کاف به صورت دقیق بر محل سنجش فشارخون قرار گرفت، فرآیند افزایش فشار هوا را در بازوبند انجام بدهد. به همین خاطر این مدل از دستگاه فشارسنج دارای ویژگی‌های خاص و مشخصی هست که چند مورد از آن‌ها را برای شما بیان می‌کنیم.

  1. این مدل از محصولات دارای یک حافظه موقتی هستند یعنی شما می‌توانید طبق یک مدت زمان معینی، فشار خون خودتان را به طور روزانه بسنجید و با مقادیر روزهای گذشته مقایسه کنید.
  2. کاف این دستگاه کاملاً استاندارد است و براساس دانش پزشکی طراحی شده تا مبادا مقادیر فشار هوا در بازوبند، خلاف اصول استاندارد جهانی صورت بگیرد.
  3. ابعاد بسیار کوچک و وزن سبکی را دارد به طوری که شما می‌توانید آن را در بسیاری از مواقع همراه خود داشته باشید.
  4. برخی از مدل‌های دستگاه فشارسنج دیجیتالی علائم حیاتی دیگری مانند ضربان قلب را نیز اندازه‌گیری می‌کنند که این موضوع به تنهایی یک امتیاز منحصر به فرد برای این محصولات به حساب می‌آید.
  5. قسمت بازوبند این دستگاه از یک روکش برزنتی تشکیل شده تا با گذشت زمان آسیب و یا فرسودگی بروی سطح بیرونی آن به وجود نیاید.

اجزای فشارسنج دیجیتال

قسمت‌های یک فشار سنج دیجیتال نسبت به نوع آنالوگ کاملاً متفاوت است. به همین خاطر شما برای کارایی بهتر، لازم است در ابتدا اجزا و قطعات مختلف این محصول را بشناسید تا در زمان بروز یک مشکل فنی، بدانید عیب ایجاد شده از کدام قسمت این دستگاه است.

این محصول از بخش‌های مانیتور، بازوبند، لوله سیلیکونی، حسگرهای داخلی و انتقال دهنده‌های الکتریکی تشکیل شده‌اند. برخی از این فشارسنج‌ها به واسطه انرژی برق فعالیت خود را انجام می‌دهند و برخی دیگر با استفاده از باتری‌های الکتریکی، می‌توانند طبق یک مدت زمان معین و مشخص، فعالیت سنجش فشار خون را انجام دهند.

در بخش زیرین مانیتور این محصول، چند حسگر قرار گرفته که به واسطه یک برنامه‌ریزی مشخص، می‌توانند فعالیت اولیه این محصول را کنترل کنند.

چگونه یک فشارسنج دیجیتال را انتخاب کنیم؟

امروزه بدلیل استقبالی که نسبت به فشارسنج دیجیتالی وجود دارد، بسیاری از شرکت‌ها و برند‌های مختلف در تلاش هستند که بهترین نوع فشارسنج‌‌های نوع دیجیتالی را روانه بازار فروش کنند.

به همین دلیل، ممکن است شما در زمان تهیه این مدل از فشارسنج‌ها با یک سردرگمی مواجه شوید که از لحاظ کیفیت کدام یکی از برندهای تولید کننده این محصول در جایگاه بهتری قرار می‌گیرند؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که شما در زمان خرید یک فشارسنج از نوع دیجیتالی، باید معیارها و سنجش‌هایی را مبنای انتخاب خودتان قرار دهید تا بتوانید بهترین نوع این مدل از فشارسنج‌ها را برای خودتان تهیه کنید.

برای تعیین برترین برندهای تولید کننده دستگاه فشارسنج‌های دیجیتالی، ما چند معیار و سنجش کلی را در اختیارتان قرار می‌دهیم تا براساس این موارد بتوانید انتخاب دقیق‌تری را انجام دهید.

روش کار با فشار سنج دیجیتالی

شرکت‌های تولیدکننده این محصول را بشناسید.

امروزه بسیاری از شرکت‌های آلمانی و اروپایی در حوزه رقابت تولید فشارسنج‌های دیجیتالی، در تلاش هستند تا جایگاه اصلی بازار این محصول را از آن خود کنند. به همین خاطر در اولین گام، شما باید شرکت‌ها و برند‌های تولیدی این محصول را به خوبی بشناسید و با یک تحقیق کلی، بررسی کنید که کدام یک از این برندها امتیازات مثبتی را در روند طراحی و ساخت فشارسنج‌های دیجیتالی رعایت کرده‌اند.

به ویژگی‌های جانبی این دستگاه توجه کنید.

سعی کنید فشارسنجی را برای خودتان انتخاب کنید که دارای یک سری از ویژگی‌های جانبی باشد. به طور مثال اگر می‌خواهید همواره از فشارسنج استفاده نمایید و در مواقع مختلف آن را همراه خود داشته باشید، قطعاً مدلی از این محصول را در نظر بگیرید که از یک وزن سبک و ابعاد کوچکی برخوردار باشد.

کیفیت ساخت اصلی‌ترین عامل انتخاب یک فشارسنج

در زمان تهیه و خرید یک فشار سنج دیجیتال باید به کیفیت ساخت و گارانتی آن توجه داشته باشید. امروزه بسیاری از برندهای معروف در جهان سعی می‌کنند کیفیت ساخت و طراحی این محصول را به گونه‌ای پشت سر بگذارند که سبب استقبال افراد در زمان عرضه بشوند. ولی به طور کلی شما قبل از خرید یک فشارسنج، باید کیفیت ساخت و طراحی محصول را از تمامی جوانب بررسی کنید تا در زمان استفاده، بتواند جوابگوی نیاز شما باشد.

نتیجه گیری

در این مقاله به فشار سنج دیجیتال و طرز کار فشار سنج دیجیتال پرداختیم . پیشنهاد می‌ شود برای راحتی خودتان در امر سنجش فشار خون، از فشار سنج دیجیتال استفاده کنید. با خرید تجهیزات پزشکی فشارسنج دیجیتال، می‌توانید به طور دقیق و آسان فشار خون خود را در منزل اندازه‌گیری کنید. این محصول به گونه‌ای طراحی شده که حتی سالمندان نیز بتوانند به راحتی از آن استفاده کنند. این دستگاه نسبت به مدل‌های آنالوگ کارایی بهتری را دارند و می‌توانند بدور از هرگونه عیب یا خطایی، ارقام دقیقی را در رابطه با فشار خون شما نشان دهند. پس اگر قصد دارید به طور مکرر میزان فشارخون خودتان را بدور از هرگونه خطایی در اندازه گیری آن بدانید، بهتر است انتخابتان فشارسنج‌های دیجیتالی باشد.

نظر خود را بنویسید