جای زخم و چهار راهکار برای بهبود آن

یک دست که جای زخم روی آن باقی‌مانده است.

جای زخم و چهار راهکار برای بهبود آن

جای زخم‌هایی که روی بدن ما مانده‌اند ممکن است باعث شرمندگی ما در ظاهرمان شود. با اینکه در حقیقت اهمیت چندانی ندارند. در ادامه با ۴ راهکار برای دیده نشدن جای زخم خود آشنا خواهید شد. فراموش نکنید در مجله هاسپکسا می‌توانید نظرات و تجربیات خود را به اشتراک بگذارید. 

 

فرقی نمی‌کند جای زخم‌های شما به چه دلیلی ایجاد شده باشد. ممکن است یک تصادف رخ داده باشد یا حتی با جای یک جوش طرف باشید. حتی این جاهای زخم ممکن است به تروماهایی تبدیل شوند که از نظر روحی هزینه زیادی را برای شما به همراه دارند.

 

توجه کنید که بسیاری از زخم‌ها جایی روی بدن شما باقی نمی‌گذارند. یعنی به مرور زمان جای آنها از بین می‌روند. ولی بعضی از زخم‌های عمیق‌تر جای آنها ممکن است بماند. اگر شما هم با جای این زخم‌ها مشکل دارید و روی اعتماد به نفس شما تاثیر گذاشته‌اند این چهار راهکار را جدی بگیرید:

 

برای دیده نشدن جای زخم پس از جراحت سریع عمل کنید

 

خیلی مواقع پس از جراحی نمی‌دانیم آیا قرار است با جای زخمی مواجه شویم یا خیر. در این مواقع بهتر است سریع عمل کنید و زخم را درمان کنید. زیرا درمان زخم سبب می‌شود تا جای زخم محدودی باقی بماند.

 

متخصصان پوست پیشهاد می‌کنند جای زخم‌هایی که ایجاد شده است را همواره ضد عفونی کنید. همچنین لازم است آن را با مواد مناسب مرطوب نگه دارید. فراموش نکنید که حتما لازم است پس از انجام پانسمان، با باند استریل آن را ببندید.

 

حداقل روزی یک بار لازم است که پانسمان زخم خود را تکرار کنید. این روند کمک می‌کند که نه تنها از عفونت جلوگیری شود بلکه سبب می‌شود تا درمان آن سریع صورت گیرد.

 

در برابر خورشید مراقب باشید

 

بعضی از افراد گمان می‌کنند جای زخم با آفتاب گرفتن کمتر دیده می‌شود. در معرض نور خوردشید قرار گرفتن باعث می‌شود تا رنگ جای زخم دوباره تغییر کند و عملا این راهکار بی‌اثر است.

 

همچنین اشعه ماورا بنفش یا همان UV به بافت پوست آسیب وارد می‌کند. از این رو حتی اگر حتما می‌خواهید آفتاب بگیرید، استفاده از کرم ضد آفتاب را جدی بگیرید. کرم ضد آفتاب شما لازم است از نوع +30 SPF به بالا باشد تا در برابر نور مستقیم آفتاب اثرگذار باشد. در بیرون از خانه در صورت عدم استفاده از ضد آفتاب پیشنهاد می‌شود جای زخم را بپوشانید تا آفتاب با آن برخورد نکند.

 

از درمان موضعی برای درمان جای زخم‌ها بهره ببرید

 

اول از همه قبول کنید جادویی برای جای زخم وجود ندارد. با این حال کرم‌ها، لوسین‌ها و ژل‌هایی وجود دارند که روی از بین رفتن سریع‌تر جای زخم اثر می‌گذارند.

 

همچنین ترکیبات طبیعی می‌توانند روی جای زخم شما اثر مثبت داشته باشند. از میان این درمان‌های استفاده از آلوئه ورا، کره کاکائو، ویتامین E، عسل و سایر مواد آبرسان اثرگذارترین به حساب می‌آیند.

 

استفاده از وازلین و آکوافور نیز می‌تواند به تسکین و بهبود جای زخم شما کمک کنند.

 

درمان‌های زیبایی، راهکارهایی اثرگذار

 

اگر این سه راهکار عنوان شده به شما کمک نکرد و جای زخم باقی ماند، راهکار چهارمی وجود دارد. پیشنهاد می‌کنیم حتما به یک متخصص پوست و زیبایی مراجعه کنید. معمولا این پزشکان درمان‌های کلاژن‌ساز تجویز می‌کنند. کلاژن سبب می‌شود تا بافت پوست بهبود پیدا کند. همچنین با کمک کلاژن می‌توان به بهبود رنگ پوست امیدوار بود.

 

لایه برداری شیمیایی یکی دیگر از روش‌هایی است که توسط متخصصان پوست پیشنهاد می‌شود. در این روش بخش مرده و قدیمی پوست لایه‌برداری می‌شود. روش‌های دیگری هم مثل لایه‌برداری با لیزر بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

 

در نهایت پیشنهاد می‌شود حتما این روش‌ها توسط متخصصانی و دکترها صورت گیرد. همچنین توجه داشته باشید که روش‌های عنوان شده صرفا به بهبود جای زخم‌ها کمک می‌کنند.

 

اگر شما هم راهکاری را برای بهبود جای زخم خود پیاده‌سازی کرده‌اید در نظرات مجله هاسپکسا با ما در میان بگذارید.

 

نظر خود را بنویسید