جای زخم و چهار راهکار برای بهبود آن

درمان جای زخم

جای زخم و چهار راهکار برای بهبود آن

محل زخم بر روی پوست بعد از گذشت مدتی تبدیل به اسکار پوستی می‌شود و تنها با روش‌های خاص می‌توانید به بهبود جای زخم بپردازید. اسکار پوستی می‌تواند بر روی زیبایی شما تأثیر بگذارید علی‌الخصوص زمانی که بر روی صورتتان تشکیل شود. نگران نباشید؛ اکثر مواردی که باعث زخمی شدن بدنتان می‌شوند تا حدودی جای زخم آن‌ها درمان خواهند شد. در برخی از موارد حتی با روش‌های خانگی نیز می‌توانید به درمان رد و آثار به جامانده از زخم بپردازید.

چگونه جای زخم را از بین ببریم؟

اگر رد زخم به جامانده در بدنتان، شما را اذیت می‌کند و به فکر از بین بردن آن هستید، ابتدا باید نوع اسکار را بشناسید. در واقع برای تشخیص بهترین روش‌های درمانی و راهکارهای مناسب برای از بین بردن رد زخم ابتدا باید نوع آن را مشخص کنید.

انواع جای زخم

به طور کلی رد زخم، دارای سه دسته بندی مختلف است که برای هرکدام از این دسته‌بندی‌ها، روش‌های درمانی خاصی برای بهبود جای زخم‌ها وجود دارند. اسکار به طور کلی یک بافت فیبری به حساب می‌آید که پس از آسیب دیدن پوست، جایگزین قسمت آسیب دیده می‌شود. در واقع با تلاش و پشتکار بدن برای بهبود محل زخم و بازگرداندن پوست به حالت طبیعی خود، اسکارها به وجود می‌آیند.

اسکار برجسته یا هیپرتروفیک

از روی نام آن می‌توانید نوع و علائم آن را به راحتی بشناسید. زمانی که دست خود را بر روی پوستتان بکشید به راحتی قسمت برجسته به‌ جامانده از زخم را حس خواهید کرد. معمولاً این برجستگی پس از گذشت چند وقت از بین رفته و کوچک‌تر خواهند شد.

اسکار فرو رفته یا آتروفیک

اگر به ترکاندن جوش‌های صورت خود بیش از حد علاقه دارید و آن‌ها را دست‌کاری می‌کنید، وجود این نوع اسکار در پوست شما کاملاً عادی خواهد بود. اسکار فرو رفته در سطح پوست بوده و در اثر جوش‌هایی عمیق و آکنه‌ها به وجود می‌آیند.

اسکار کلوئید

شکل ظاهری این اسکارها بسیار شبیه به نوع هیپرتروفیک بوده، اما با این تفاوت که قابلیت گسترش نیز دارند و فقط مختص به قسمت زخم نخواهند بود.

بهبود جای زخم‌ها

بهترین درمان برای جای زخم

با توجه به نوع اسکار به جامانده می‌توانید بهترین روش درمانی برای رفع جای زخم خود را بشناسید. روش‌های از بین بردن رد زخم، بسیار زیاد هستند، اما در ادامه بهترین روش درمانی متناسب با هر اسکار را برایتان شرح می‌دهیم.

بهترین درمان برای از بین بردن اسکار هیپرتروفیک و کلوئید

در هر دو این اسکارها با رد زخم‌های برجسته‌ای مواجه هستیم که می‌توانید با روش درمانی جدیدی که روی کار آمده به درمان آن‌ها بپردازید. بالاخره با جراحی می‌توانید به راحتی محل اسکار هیپرتروفیک و کلوئید را بردارید. با به کار گیری این روش می‌توانید به التیام بخش آسیب دیده نیز بپردازید.

بهترین روش درمانی برای از بین بردن اسکار آتروفیک

ردهایی که از آکنه یا زخم جوش‌های پر چرک و عمیق به جا می‌ماند به راحتی با روش آر اف فرکشنال از بین می‌روند. این روش که جدیداً روی کار آمده، تلفیقی از دو روش آر اف و میکرو لندینگ است. در این روش نوین علاوه بر میکرو لندینگ، انرژی آر اف نیز در آن دخیل است. با این اوصاف علاوه بر از بین بردن اسکار، شاهد کاهش خطوط ریز، سفت شدن پوست و کاهش چین و چروک‌ها خواهید بود.

روش‌ های از بین بردن جای زخم

از بین بردن جای زخم علاوه بر روش‌های درمانی که گفته شد با روش‌های دیگری نیز انجام می‌شود. شما می‌توانید بر اساس خواسته خود و همچنین بودجه‌ای که دارید از بین روش‌هایی که در ادامه برای هر اسکار گفته می‌شود، یک کدام را انتخاب کنید.

روش‌های از بین بردن اسکار هیپرتروفیک

  • لیزر درمانی

شما می‌توانید با این روش رنگ قرمز و صورتی به جامانده از زخم را روشن‌تر کنید تا شباهت بیشتری با رنگ پوست پیدا کنند. در لیزر درمانی، معمولاً زخم‌های تازه ایجاد شده را درمان  می‌کنند. لیزر سعی می‌کند جای زخم‌ها را بسوزاند و صاف کند تا از برجستگی آن‌ها بکاهد.

  • کرایوتراپی

در این روش، پزشکی متخصص با استفاده از نیتروژن مایع، صافی بافت اسکار را از بین می‌برد. کرایوتراپی به نوعی سرما درمانی بوده و در اکثر موارد، موفقیت آمیز است و همچنین غیر سمی به حساب می‌آید.

  • بلئو مایسین

بلئو مایسین، روشی که در درمان زخم و همچنین از بین بردن خارش آن نقش خواهد داشت. این روش درمانی با باکتری‌های خاک انجام شود و زمانی که به صورت مستقیم به بافت تزریق شود تأثیر بسزایی بر روی جای زخم خواهد گذاشت.

روش‌های از بین بردن اسکار آتروفیک

  • سابسیژن

روشی برای درمان جای زخم آتروفیک که در آن اتصالات زیر بافت قطع می‌شوند تا فرورفتگی‌ها از بین بروند. در واقع در سابسیژن، فرورفتگی ایجاد شده در اسکار ترمیم می‌شود و چاله هم سطح قسمت‌های دیگر خواهد شد. در گذشته سابسیژن بسیار دردناک بود و عوارض داشت، اما امروزه با خرید تجهیزات پزشکی جدید با نام سابسیژکتور دیگر شاهد درد و عوارض نیستیم. در ابتدا این روش با وسیله‌ای به نام نوکور که شباهت زیادی به تیغ جراحی داشت، انجام می‌شد؛ به همین دلیل همراه با درد بود و عوارض جدی در پی داشت.

  • کراس

روش درمانی دیگر که برای اسکارهای آتروفیک با مقدار کمی اسید و به نظر پزشک انجام می‌شود، کراس است. در روش کراس با تزریق اسید به نواحی خاص، ابتدا شاهد رنگ سفید در نواحی تزریقی خواهید بود. با گذشت زمان زائده‌هایی شبیه دلمه روی زخم‌ها تشکیل شده و سپس خشک می‌شوند و کنده خواهند شد. پس از گذشت حدود یک ماه شاهد کلاژن سازی فرورفتگی‌های پوستتان خواهید بود. می‌توان گفت با کلاژن سازی سطح فرورفتگی‌ها با دیگر سطوح بدن یکی می‌شود.

رفع جای زخم

روش‌های از بین بردن اسکار کلوئید

  • کرم‌های استروئیدی

استفاده از کرم‌ها یا نوارهایی که حاوی استروئید هستند معمولاً از سمت پزشکان توصیه می‌شوند و در برخی موارد، موفقیت آمیز خواهند بود.

  • رادیو تراپی

روشی که بهتر است پس از جراحی انجام شود تا تأثیر بهتری بگذارد. این روش، معمولاً برای کاهش اندازه اسکار کلوئید انجام می‌شود.

  • لیزر تراپی و کرایوتراپی

برای اسکار کلوئید نیز همانند اسکارهای هیپرتروفیک از روش‌های لیزر درمانی و کرایوتراپی یا سرمادرمانی، استفاده می‌کنند.

  • تزریق استروئید

این روش که در آن مقداری استروئید به جای زخم تزریق می‌کنند، جز رایج‌ترین روش‌های درمانی برای اسکارهای کلوئیدی است. معمولاً افراد برای از بین رفتن برجستگی‌ها  باید چندین بار برای تزریق به مطب دکتر، مراجعه کنند.

روش ‌های خانگی برای از بین بردن جای زخم

اگر صبر و حوصله زیادی دارید و حوصله دردسرها و هزینه‌های روش‌های درمانی مانند لیزر و جراحی را ندارید به سراغ روش‌های خانگی برای درمان جای زخم خود بروید. به طور حتم اثر بخشی و قدرت و سرعت روش‌های خانگی و طبیعی به اندازه روش‌های پزشکی نخواهد بود، اما در اکثر مواقع نتایج رضایت بخشی را به ارمغان آورده است.

از صابون عسل برای بهبود رد زخم‌های خود استفاده کنید

به خوبی می‌دانید اکثر طب‌های سنتی و اسلامی و همچنین پزشکان متخصص، خواص بسیاری از عسل برای بهبود زخم‌ها را شرح داده‌اند. یکی از محصولات مناسب برای از بین بردن زخم و سوختگی‌ها، صابون عسل است. عسل، ماده‌ای است که خاصیت لایه برداری دارد؛ درنتیجه باعث از بین رفتن سلول‌های مرده شما خواهد شد.

به سراغ روغن آرگان برای ترمیم پوست و تولید سلول‌های جدید بروید

روغن آرگان، دارای مواد مناسبی است که پوست شما برای ترمیم و ساخت سلول‌های جدید به آن‌ها نیاز دارد. این روغن دارای اسید چرب و ویتامین‌های مناسب ترمیم است؛ بنابراین روزی دو بار آن را بر روی مخل زخم بمالید.

شی باتر

محصول طبیعی دیگری که دارای اسیدهای چرب و خاصیت آنتی اکسیدان و ویتامین‌های مورد نیاز برای ترمیم پوست بوده، شی باتر است. شما می‌توانید این ماده را روزی یک بار بر روی پوست خود و محل زخمتان بکشید.

سخن پایانی

در این مقاله به بررسی روش‌هایی پرداختیم که می‌توانید با آن‌ها به درمان جای زخم خود بپردازید. همچنین بهترین روش‌های درمانی پزشکی و خانگی را برایتان شرح دادیم. شما می‌توانید بر اساس نیاز خود و نوع زخمی که دارید و همچنین بودجه مدنظرتان برای درمان، یکی از روش‌های بهبود را انتخاب کنید. درمان رد زخم آن هم از نوع هیپرتروفیک شاید به طور کامل اتفاق نیفتد و در برخی مواقع، تنها شاهد کم رنگ ترشدن آن‌هاخواهید بود.

نظر خود را بنویسید