تجهیزات پزشکی به چند دسته تقسیم می شود؟

دسته بندی تجهیزات پزشکی

تجهیزات پزشکی به چند دسته تقسیم می شود؟

تجهیزات پزشکی نقش بسیار مهم و حیاتی در ارائه خدمات بهداشتی و درمانی دارند. این تجهیزات با استفاده از پیشرفت‌های علمی و فناوری، به تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری‌ها کمک می‌کنند. تجهیزات پزشکی از گونه‌ها و انواع متنوعی تشکیل شده‌اند که در این مقاله قصد داریم آن‌ها را به چند دسته‌بندی اصلی تقسیم بندی کنیم و به توضیحات کوتاهی درباره هر دسته بپردازیم.

دسته بندی تجهیزات پزشکی

  • تجهیزات تشخیصی

تجهیزات تشخیصی شامل انواع وسایلی است که به منظور تشخیص دقیق بیماری‌ها و حالات پزشکی استفاده می‌شوند. این تجهیزات شامل ابزارها و دستگاه‌هایی می‌شوند که برای جمع‌آوری اطلاعات و تشخیص بیماری‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. به عنوان مثال، سنجش فشار خون، سنجش دما، آزمایش خون، سونوگرافی، رادیوگرافی و MRI از جمله تجهیزات تشخیصی هستند. این تجهیزات با کمک پزشکان و اپراتورهای متخصص، اطلاعات مفیدی را درباره وضعیت سلامتی بیماران فراهم می‌کنند.

  • تجهیزات درمانی

تجهیزات درمانی شامل انواع وسایلی است که برای درمان و بهبودی بیماران استفاده می‌شوند. این تجهیزات شامل دستگاه‌ها و ابزارهایی می‌شوند که برای تسهیل و تسریع فرایند درمان بیماری‌ها و کاهش علائم آن‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. به عنوان مثال، دستگاه‌های تنفس مصنوعی، پمپ‌های تزریق، لیزرهای پزشکی، دستگاه‌های تنظیم ضربان قلب و دستگاه‌های فیزیوتراپی از جمله تجهیزات درمانی هستند. این تجهیزات با همکاری پزشکان و کادر درمانی، بهبودی و راحتی بیماران را تسهیل می‌کنند.

  • تجهیزات جراحی

تجهیزات جراحی شامل انواع وسایل و ابزارهایی است که در فرآیند عمل جراحی استفاده می‌شوند. این تجهیزات ضروری برای انجام عملیات های پیچیده و دقیق در زمینه های مختلف پزشکی هستند. بعضی از تجهیزات جراحی عمومی هستند و در تمامی عملیات جراحی استفاده می‌شوند، در حالی که بعضی دیگر تجهیزات جراحی به عنوان تجهیزات ویژه در زمینه های خاصی مانند قلب و عروق، مغز و اعصاب، ارتوپدی و غیره استفاده می‌شوند.

دسته بندی های تجهیزات پزشکی

معرفی دسته های تجهیزات پزشکی

  • دستگاه‌های تصویربرداری

این دستگاه‌ها شامل رادیوگرافی، سونوگرافی، توموگرافی، ماموگرافی، پوزیترون امیشن، استتوسکوپ، داپلر، فلوروسکوپی، آنژیوگرافی، (MRI) و توموسنتز (CT Scan) می‌شوند. این تجهیزات برای تصویربرداری داخلی بدن و تشخیص بیماری‌ها و مشکلات ساختاری استفاده می‌شوند.

  • تجهیزات اندازه‌گیری

این گروه شامل دستگاه‌هایی مانند انواع فشارسنج، انواع تب‌سنج، تست قند خون، ترازوی پزشکی، ترازوی قد، اکسیمتر یا اکسیژن‌سنج، ضربان‌سنج و دستگاه‌های اندازه‌گیری شکل بدن و وزن بیمار است.

تجهیزات جراحی شامل ابزارها و دستگاه‌های مورد استفاده در عملیات جراحی می‌شود، از جمله انواع برش‌زن‌ها، اسپکولوم، چاقو جراحی، رسپتور، گرسپر، کلیپس جراحی، سوزن‌گیر، الواتور، کورت، پنس، لیسن، دسته بیستوری و موارد بسیار دیگری در این دسته تجهیزات پزشکی قرار می‌گیرند.

  • تجهیزات تنفسی

شامل دستگاه‌های تنفس مصنوعی، اسپیرومتری، اکسیژن‌ساز، نبولایزر و هوازی‌ها، بای پپ‌، سی پپ، ساکشن پزشکی، انواع ماسک‌ها و ونتیلاتور از ابزارهای مربوط به حفظ و راه‌اندازی تنفس بیماران است.

  • تجهیزات اورژانسی

این تجهیزات پزشکی اورژانسی شامل دستگاه‌هایی مانند دفیبریلاسیون، لارنگوسکوپ، آنژیوکت، آمبوبگ، سرنگ، برانکارد، کیت‌های احیا قلبی-ریوی، رگولاتور و تیوب، و ابزارهای اورژانسی مانند لوله تراشه و پانسمان‌های جراحی است.

  • تجهیزات انتقالی

تجهیزات انتقالی و حمایتی وسایل کمکی مانند صندلی‌های چرخدار، عصاها، انواع چرخ‌دستی‌ها و یا وسایل کمکی برای افراد معلول است.

  • تجهیزات فیزیوتراپی و توانبخشی

شامل دستگاه‌های فیزیوتراپی مانند الکتروتراپی، لیزرتراپی، مکانوتراپی، استیمولاتور، تیلت تیبل، گیت ترینر، پاراپودیوم از دستگاه‌های تمرین توانبخشی و دستگاه‌های تسکین درد هستند.

تجهیزات آزمایشگاهی شامل وسایلی مانند دستگاه‌های آزمایش خون، سانتریفیوژ، میکروسکوپ، نمونه‌برداری، اسپکتروفتومتر،‌ پلاریمتر، سمپلرهای آزمایشگاهی، دستگاه‌های آنالیزور، الکترولیت آنالایزر، فلیم فتومتر و اتوآنالیزر می‌شود.

لوازم و مواد قالب‌گیری دندان، تجهیزات بی‌حسی، کراون و بریج، هندپیس، وسایل ارتودنسی، رادیوگرافی و لابراتوار، سرساکشن و سرپوآر، فرزها و پولیش، اندودنتیکس و ایمپلنت‌ها و موارد دیگر جزو تجهیزات مهم دندان‌پزشکی هستند.

سوزن اسپاینال، آنژیوکت و دستکش‌ها، چسب لکوپلاست و سرنگ‌ها، الکل اتانول طبی و ماسک‌ها، بتادین و سوند، تیغ جراحی و کاور کفش، بتادین و زیرانداز بیمار از وسایل مصرفی متداول در تجهیزات پزشکی هستند.

هتلینگ به مجموعه‌ای از تجهیزات بیمارستانی اطلاق می‌شود که برای استفاده در بخش‌های مختلف بیمارستان طراحی شده‌اند. این تجهیزات برای ارائه مراقبت‌های پزشکی، تشخیص بیماری و درمان بیماران استفاده می‌شوند. هتلینگ شامل تجهیزات پزشکی پیشرفته مانند: اسکراب جراحی ترالی پانسمان، ترالی اورژانس، مانیتور علائم حیاتی، ترالی حمل دارو و ابزارهای مورد نیاز برای عمل جراحی، نگهداری بیمار و دیگر خدمات درمانی است.

کلام پایانی

این‌ها فقط چند دسته از انواع مختلف تجهیزات پزشکی است که در سیستم درمانی و بهداشتی استفاده می‌شود. تجهیزات خاص مورد استفاده با توجه به نیازهای بیماران برای درمان متفاوت است. خدمات درمانی با تجهیزات پزشکی رشد گسترده‌ای کرده است و این یک نقطه مثبت در بخش سلامت محسوب می‌شود. بهترین کار این است که این دستگاه‌ها و تجهیزات را از یک فروشگاه معتبر تهیه نمایید. 

نظر خود را بنویسید