علت نوسان فشار خون چیست؟

علت نوسان فشار خون

علت نوسان فشار خون چیست؟

نوسان فشار خون، صرفاً به دلیل داشتن بیماری خاصی رخ نمی‌دهد؛ بنابراین می‌توان گفت در بیشتر موارد علت نوسان فشار خون بالا یا پایین، دلیل خاصی ندارد. در حالت عادی و طبیعی در طول روز،  فشار خون بدن به طور ممتد بالا یا پایین می‌رود و نوسان دارد. در ادامه همراه ما باشید تا بیشتر با این نوسانات آشنا شوید و دلایل احتمالی آن‌ها را بدانید.

علت نوسان فشار خون در طول روز

این که در طول روز فشار خون شما بالا یا پایین برود، مسئله‌ای طبیعی می‌تواند باشد. با توجه به آن چه می‌خورید یا فعالیت‌هایی که انجام می‌دهید، فشار خون شما تغییر می‌کند.  بدن در طول روز، چندین بار دچار نوسان فشار خون می‌شود، اما این نوسانات، نامحسوس و گذرا بوده و مشکلی ایجاد نخواهد کرد. اما چه زمانی باید نوسانات فشار خون خود را در طول روز جدی بگیریم و علامت هشدار برای ما چه موقعی خواهد بود.

علت نوسان فشار خون پایین

 • مصرف داروهایی خاص

داروها در دسته‌های مختلف می‌توانند فشار خون را افزایش یا کاهش دهند. مصرف قرص‌ها و داروهایی که کنترل کننده فشار خون بوده یا ادرار آور هستند، باعث تغییر فشار خون شما و کاهش آن می‌شوند.

 • خوردن مواد غذایی و نوشیدنی‌ها

نوشیدنی‌ها و مواد غذایی نیز جز علت نوسان فشار خون روبه‌بالا یا پایین هستند. این که شما چه ماده غذایی را بخورید در بالا یا پایین رفتن فشار خون، تأثیر دارد. خوردن برخی میوه‌ها مانند لیمو ترش، سیر و… می‌توانند فشار شما را کاهش دهند.

 • مشکلات آدرنال

مشکلات آدرنال یا فوق کلیوی  که در آن تولید هورمون کاهش پیدا می‌کند؛ در نتیجه منجر به خستگی آدرنال و سپس باعث کاهش فشار خون می‌شود.

علت نوسان فشار خون بالا

 • فئوکروموسیتوما

این تومور، بسیار نادر بوده و در غدد فوق کلیوی رشد می‌کند. فئوکروموسیتوما بر روی ترشحات هورمونی، تأثیر می‌گذارد. فشار خون در اثر این غده به طور ناگهانی افزایش پیدا می‌کند، اما سپس به حالت عادی خود باز می‌گردد.

 • پیش فعالی آدرنال

خستگی آدرنال را می‌توان علت فشار خون روبه‌پایین دانست، اما در سمت مقابل پیش فعالی آن، باعث افزایش فشار خون می‌شود.

 • خوردن مواد غذایی و نوشیدنی‌ها

علت نوسان فشار خون در بیشتر مواقع به دلیل خوردن مواد غذایی یا نوشیدن برخی از نوشیدنی‌ها است. خوردن نوشیدنی‌های که کافئین دارند، باعث می‌شوند تا فشار خون شما برای مدتی افزایش پیدا کند. مواد غذایی که در خود تیرامین دارند، علت اصلی افزایش فشار خون شما هستند. این مواد، معمولاً ماده‌های غذایی کهنه محسوب می‌شوند. از مواد غذایی کهنه می‌توان به ترشی‌ها، مواد نمک‌سودشده و تخمیر شده اشاره کرد.

 • استرس و اضطراب

اگر در دوران سختی از زندگی خود باشید که ممتد به شما استرس وارد شود؛ در نتیجه شاهد نوسان فشار خون خود به سمت بالا خواهید بود. در طولانی مدت، استرس و اضطرابی که دارید می‌تواند باعث افزایش فشار خون دائمی شما شوند.

 • سندروم روپوش سفید

حالتی عجیب که در زمان ملاقات با پزشک رخ می‌دهد. بر اساس سندروم روپوش سفید، زمانی که با دکتر ملاقات می‌کنید به طور ناگهانی فشار خون شما افزایش پیدا می‌کند. این که فشار خون به طور لحظه‌ای بالا می‌رود، دلیلی بر داشتن بیماری فشار خون بالا یا هایپرتنشن نیست. البته افرادی که دچار سندروم روپوش سفید هستند، احتمال بیش‌تری وجود دارد که به فشار خون بالا، مبتلا شوند.

دلیل نوسان فشار خون

علت نوسان فشار خون در سالمندان

طبق تحقیقات انجام شده با بالا رفتن سن، رگ‌های خونی در افراد سخت خواهند شد و حالت ارتجاعی خود را از دست می‌دهند. این یکی از دلایل نوسان فشار خون در سالمندان و همچنین فشار خون بالا آن‌ها است. با این حال دلایل متعدد دیگری نیز وجود دارند که باعث می‌شوند فشار خون سالمندان افزایش پیدا کند.

 • چاقی بیش از حد

زمانی که سالمندان بیش از حد چاق شوند، فشارخون آن‌ها تغییر می‌کند و نوسانات آن به سمت بالا خواهد بود و این می‌تواند خطرناک باشد.

 • بیمارهای کلیوی

بیماری‌های کلیه می‌توانند علت نوسان فشار خون سالمندان به سمت بالا باشند. بیماری‌های کلیه‌ای و فشار خون بر روی یک دیگر تأثیر می‌گذارند. بیماری‌های کلیوی به رگ‌های خونی در این اندام، آسیب می‌رسانند؛ در نتیجه مواد به خوبی دفع نمی‌شوند و شاهد افزایش فشار خون خواهید بود. از طرفی فشار خون بالا، باعث ضعیف، سفت و خشک شدن شریان‌ها می‌شود و همین باعث شده تا خون به خوبی به کلیه‌ها نرسد.

 • دیابت

از دیگر دلایل نوسان فشار خون سالمندان، وجود دیابت است که باعث چاقی آن‌ها نیز می‌شود. به طور کلی سالمندان به دستگاه فشار سنج در منزل خود نیاز دارند و فشار اکثر این افراد روبه‌بالا و خطرناک است.

علت نوسان فشار خون در جوانان

در جوانان، فشار خون معمولاً در حالت متعادلی است و مانند سالمندان نیاز به مراقبت‌ها ویژه‌ای ندارند. اما این دسته نیز دچار نوسان فشار خون می‌شوند. دلیل رایج نوسان فشار خون در جوانان، رژیم غذایی و مصرف سیگار و الکل است. سیگار و دیگر دخانیات به طور موضعی فشار خون و تپش قلب را بالا می‌برند. البته که الکل و دخانیات به‌مرورزمان باعث بالا رفتن فشار خون دائمی خواهند شد.

علت نوسان فشار خون در بارداری

 • نوسان فشار خون روبه‌بالا در بارداری

دلایلی وجود دارند که باعث افزایش فشار خون در بارداری می‌شوند. بالا رفتن فشار در بانوان باردار چندان خوب نیست و در بهترین زمان گرفتن فشار خون باید فشار آن‌ها را گرفت. در صورتی که فشار مادران باردار بالا باشد، باید سریعاً به پزشک مراجعه کرد؛ زیرا این فشار به مادر و جنین آسیب می‌رساند. وزن بالا، سابقه فامیلی، ابتلا به بیماری دیابتیک، بارداری اول خانم‌ها، بارداری پس از 35 سال و بارداری در سنین پایین از عوامل نوسان فشار خون روبه‌بالا در بارداری هستند.

 • نوسان فشار خون روبه‌پایین در بارداری

هر چند که علت نوسان فشار خون روبه‌پایین در بارداری به اندازه فشار بالا، خطرناک نیست، اما در هر صورت برای پیشگیری از اتفاقات ناگوار باید حواس خود را جمع کرد. معمولاً در سه‌ماهه اول بارداری بعضی از بانوان به دلیل اسهال و استفراغ فراوان، قادر به خوردن مایعات نیستند.

در این مواقع شاهد افت فشار خون ناشی از کمبود مایعات در مادران باردار خواهیم بود. در اواسط بارداری نیز تغییر فشار خون و کاهش آن وجود دارند و این تغییر به 10 تا 20 میلی‌تر جیوه نیز می‌رسد که طبیعی بوده و مشکلی ایجاد نمی‌کند.

علت نوسان شدید فشار خون

 طبق گفته‌های این khealth.com می‌توان گفت دلایل بسیاری هستند که باعث نوسان شدید فشار خون می‌شوند. اکثر این دلایل در زندگی بیشتر ما وجود دارند. اگر آن‌ها را ندانیم و نتوانیم جلو برخی از آن‌ها را بگیریم، مشکلاتی برای ما به وجود می‌آید.

 • تصادف کردن
 • استرس و اضطراب
 • سیگار کشیدن و مواد مخدر
 • نوشیدن الکل
 • مواد گیاهی خاص
 • استرس مالی
 • فعالیت‌های بدنی شدید

سخن پایانی

در این مطلب به بررسی علت نوسان فشار خون در دروان بارداری و نوسان فشار در سنین بالا و پایین پرداختیم. در بیشتر موارد تغییر فشار خون، مسئله خاصی نیست و برای همه افراد در طول روز این نوسانات رخ می‌دهد. اما برخی از دلایل نوسان فشار خون اگر قطع نشوند منجر به تغییر دائمی فشار خون و بیماری‌های دیگر می‌شوند.

نظر خود را بنویسید