فشار خون بالا را چگونه پایین بیاوریم؟

پایین آوردن فشار خون بالا

فشار خون بالا را چگونه پایین بیاوریم؟

کسانی که دارای فشار خون ارثی هستند و فشار آن‌ها، بالا است باید راهکارهای پایین آوردن فشار خون بالا و اندازه گیری آن را بلد باشند. زمانی که فشار خون خودتان یا فرد دیگری بالا می‌رود، باید با استفاده از روش‌هایی به سرعت جلو مشکلات بزرگ‌تر، همچون سکته قلبی را بگیرید. همچنین افراد با سابقه فشار خون بالا باید رژیم غذایی مناسبی داشته باشند تا فشار خود را کنترل کنند. در ادامه همراه ما باشید تا راهکارهای فوری برای مقابله با فشار  خون بالا را بدانید و همچنین مواد مناسب برای پایین آوردن فشار را بشناسید.

پایین آوردن فشار خون بالا فوری

بهترین زمان گرفتن  فشار خون برای بیشتر افراد، اوایل صبح، پس از بیدار شدن و در حالت ناشتا است. پس از اندازه گیری فشار خون، اگر متوجه شدید فشارتان، بالاتر از حد همیشگی خود است باید به سراغ  راهکارهایی بروید که به سرعت فشار خون شما، پایین بیاید. در صورت لزوم به اورژانس زنگ بزنید و از آن‌ها کمک بخواهید.

سریع‌ ترین راه پایین آوردن فشار خون

از اقدامات لازم برای پایین آوردن فشار خون به صورت فوری می‌توان به استفاده از قرص زیر زبانی و آمپول، اشاره کرد. در ادامه، انواع قرص و آمپول برای کاهش فشار خون سریع را به شما معرفی می‌کنیم.

آمپول برای پایین آمدن فشار خون

داروی لابتالول که تنها نوع تزریقی آن را می‌توانید در ایران پیدا کنید.

داروی فورماید یا لازکس

قرص برای پایین آمدن فشار خون

قرص‌های زیر زبانی نیترات به سرعت فشار شما را پایین می‌آورند. این مواد، عروق مغز را گشاد می‌کنند؛ در نتیجه شاهد پایین آمدن فشار خون خواهید بود.

قرص‌های جویدنی کاپتوپریل که دوز آن‌ها، 25 یا 50 است.

روش پایین آوردن فشار خون بالا

به غیر از دارو و قرص‌هایی که گفته شد، مواردی هم وجود دارند که در منزل می‌توانید به سرعت فشار خون خود را پایین بیاورید. پس از این که با دستگاه فشار سنج، فشار خود را گرفتید و متوجه شدید بالا است به سراغ مواردی که در ادامه گفته می‌شود، بروید.

پایین آوردن فشار خون با آبلیمو

آبلیمو، یکی از مرکبات بوده که دارای مقدار زیادی ویتامین C و آنتی اکسیدان‌ها است. این میوه در پایین آوردن فشار خون مؤثر بوده و همچنین سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند. اسید سیتریک، عامل ترش مزه بودن آبلیمو بوده که در پایین آمدن فشار خون، تأثیر دارد. در نظر داشته باشید که آبلیموهای صنعتی، گزینه‌های مناسبی نیستند و گاها فشار خون شما را بالاتر نیز می‌برند.

پایین آوردن فشار خون با آبغوره

به راحتی می‌توانید با استفاده از بهترین دستگاه فشار خون خانگی و دیجیتال متوجه تأثیر آبغوره بر روی فشار خود شوید. طبق توصیه پزشکان، خوردن آبغوره به صورت روزانه و همچنین داشتن رژیم غذایی مناسب و ورزش می‌تواند فشار خون شما را تا حدودی کنترل کند. خوردن 50 تا 70 سی‌سی آبغوره در طول روز، می‌تواند فشار خون شما را بین 1 تا 2 واحد کاهش دهد. با خوردن آبغوره به غیر از کاهش فشار، شاهد کاهش کلسترول خون خود نیز خواهید بود.

پایین آوردن فشار خون با زرشک

از راه‌های درمان فشار خون بالا در منزل می‌توان به خوردن زرشک، اشاره کرد. زرشک، ماده‌ای است که به راحتی می‌توانید آن را با غذاهای مختلف ترکیب کنید و بخورید. این ماده غذایی، دارای آنتی اکسیدان و پلی فنول بوده که تأثیر بسزایی بر روی فشار خون می‌گذارند و آن را پایین می‌آورند. ترکیب آب جوش و زرشک پاک شده، گزینه مناسبی برای پایین آوردن فشار و رفع اختلالات خونی است. شما می‌توانید روزانه، زرشک پاک کرده را در آب جوش بریزید و سپس منتظر بمانید تا 15 دقیقه مانند چای دم بکشد و سپس نوش جان کنید.

درمان فشار خون بالا در منزل

برای پایین آوردن فشار خون چی بخوریم؟

برخی از میوه‌ها، مواد غذایی و داروهای گیاهی وجود دارند که باعث پایین آمدن فشار خون شما می‌شوند. با خوردن این مواد و دانستن این که چگونه فشار خون را اندازه گیری کنیم؟ می‌توانید به کنترل بهتر فشار خود بپردازید. در برخی موارد، ممکن است حالت صنعتی مواد نیز وجود داشته باشند، توصیه می‌کنیم به سراغ نوع طبیعی مواد بروید.

چه میوه‌هایی برای پایین آوردن فشار خون خوب است؟

مرکبات مؤثر در کاهش فشار خون

بسیاری از مرکبات در پایین آوردن فشار خون نقش دارند. طبق گفته‌های این سایت معتبر می‌توان گفت پرتغال، گریپ‌فروت و لیموترش در کاهش فشار خون تأثیر خواهند داشت. در این میوه‌ها، مقدار زیادی فلانوئید وجود دارد که به عنوان آنتی اکسیدان در بدن به فعالیت می‌پردازند. در نظر داشته باشید، گریپ‌فروت، میوه‌ای به حساب می‌آید که خوردن آن با برخی از داروها، مشکل ساز است. توصیه می‌شود، اگر از دارو برای کاهش فشار خون خود استفاده می‌کنید، بهتر است با پزشکتان، مشورتی داشته باشید.

موز مؤثر در کاهش فشار خون

از اقدامات لازم برای پایین آوردن فشار خون می‌توان به خوردن منیزیم و پتاسیم اشاره کرد. موز، مقدار زیادی منیزیم، فیبر و پتاسیم در خود دارد که این مواد در کاهش فشار خون، تأثیر بسزایی دارند. با خرید یک دستگاه فشار سنج از تجهیزات پزشکی و اندازه گیری فشار خود به راحتی می‌توانید بفهمید خوردن موز، چه تأثیری بر روی فشار خون دارد. پتاسیم، ماده‌ای مغذی است که با خوردن آن، سدیم را از بدن خود دفع می‌کنید و در این صورت فشار وارده به رگ‌های شما، کم‌تر می‌شود.

خوردن توت در کاهش فشار خون مؤثر است

بسیاری از توت‌ها به دلیل داشتن فلانوئید و آنتی اکسیدان، می‌توانند فشار شما را کاهش دهند. بلوبری، یکی از مهم‌ترین توت‌های کاهنده فشار خون است. این میوه آبی رنگ، مقدار زیادی آنتوسیانین دارد؛ به همین دلیل  می‌تواند به خوبی فشار خون شما را کنترل کند.

سیب مؤثر در کاهش فشار خون

سیب، جز میوه‌هایی است که می‌تواند فشار خون شما را پایین بیاورد و همچنین خطر بیماری‌های قلبی را کاهش دهد. طبق مطالعات انجام شده، خوردن سیب به صورت روزانه می‌تواند احتمال ابتلا به فشارخون را تا 9 درصد کاهش دهد. فلانوئیدهای سیب باعث تولید اسید نیتریک می‌شوند؛ در نتیجه شاهد بهبود دیواره داخلی عروق خواهید بود.

چه غذایی برای پایین آوردن فشار خون خوب است؟

به طور کلی داشتن رژیم غذایی که حاوی کلسیم، منیزیم و پتاسیم باشد در پایین آوردن فشار خون بالا نقش دارد. اگر بیش از حد چاق هستید، باید در کنار رژیم غذایی مناسب، ورزش نیز بکنید؛ زیرا چاقی عامل اصلی فشار خون بالا است. از خوردن غذاهای چرب و شیرین خودداری کنید که باعث می‌شوند چربی بدن شما از بین نرود و فشار وارده به رگ‌های شما، زیادتر شود.

چه داروی گیاهی برای پایین آوردن فشار خون خوب است؟

بر اساس برخی از پژوهش‌ها می‌توان گفت خوردن بعضی از داروهای گیاهی، می‌تواند فشار خون را کاهش دهد. شما می‌توانید این مواد را به رژیم غذایی خود بیفزایید، اما در نظر داشته باشید که برای مصرف هر یک از آن‌ها، بهتر است با پزشک خود مشورتی داشته باشید. در ادامه تعدادی از گیاهان مؤثر در کنترل فشار خون را به شما معرفی می‌کنیم.

ریحان شیرین مؤثر در کاهش فشار خون

یکی از ترکیبات گیاهی که در درمان فشار خون بالا در منزل می‌تواند تأثیر گذار باشد، ریحان شیرین است. این گیاه، مقدار زیادی آنتی اکسیدان اژنول دارد که در کاهش فشار خون، مؤثر است. طبق تحقیقات انجام شده، می‌توان گفت ریحان شیرین در انقباض رگ‌های خونی و همچنین رقیق شدن خون، مؤثر است.

سیر مؤثر درکاهش فشار خون

سیر یک ماده مشهور است که تأثیر بسزایی در پایین آوردن فشار خون دارد. سیر دارای ترکیباتی بوده که در بهبود سلامت قلب و عروق افراد، نقش دارد. طبق تحقیقات انجام شده، خوردن سیر می‌تواند فشار خون دیاستولیک و سیستولیک را به ترتیب بین 5/5 تا 3/8 میلی متر جیوه، کاهش دهد.

تخم کرفس مؤثر در کاهش فشار خون

تخم کرفس از دیگر موادی است که به دلیل داشتن ترکیباتی مانند آهن، منیزیم، فیبر و کلسیم تأثیر بسزایی در پایین آوردن فشار خون دارد. در یک مطالعه بر روی موش‌ها، دانشمندان به این نتیجه رسیدند که این ادویه همه کاره، می‌تواند فشار خون را کاهش دهد. تخم کرفس را می‌توان منبع تغذیه مناسبی از فیبر رژیمی دانست که در کاهش فشار خون، تأثیر بسزایی دارد.

سخن پایانی

در این مطلب، راهکارهای پایین آوردن فشار خون بالا را برای شما بازگو کردیم. شما می‌توانید در شرایط حساس با استفاده از قرص‌ها و آمپول‌های خاصی به سرعت فشار خود را پایین بیاورید. اما همیشه گفته شده است که پیشگیری بهتر از درمان است؛ بنابراین با داشتن رژیم غذایی مناسب و خوردن مواد مؤثر در کاهش فشار خون، از به وجود آمدن هر مشکلی، جلوگیری کنید.

نظر خود را بنویسید