مانیتور علایم حیاتی

مانیتور علائم حیاتی یکی از تجهیزات مهم مورد استفاده در بخش مراقبت های ویژه، اتاق عمل یا استفاده است. این دستگاه علائم و فاکتورهای حیاتی بیمار را به طور مستمر اندازه گیری کرده و بر روی یک صفحه نمایش نشان می دهد. این دستگاه برای کسانی استفاده می شود که در بخش ICU بیمارستان بستری بوده یا تحت عمل های جراحی سنگین قرار گرفته اند و شرایط متعادلی ندارند. مانیتور به یک سیستم مرکزی خارج از ICU و CCU وصل می شود که پرستار و پزشک را هر لحظه از وضعیت بیمار آگاه می کند و به این ترتیب نیازی به حضور کادر درمان در این بخش وجود ندارد.

عملکرد مانیتور علائم حیاتی:

در مانیتور، پارامترها یا ماژول هایی از جمله الکتروکاردیوگراف ECG، برون ده قلبی(لیتر بر دقیقه)، فشار خون تهاجمی IBP، فشار خون غیر تهاجمی NIBP، دمای بدن(درجه سانتی گراد)، سطح اکسیژن خون SpO2، ضربان قلب BPM، نرخ تنفس(ضربان بر دقیقه) و میزان گازهای تنفسی(درصد آن ها یا فشار بر حسب میلی متر جیوه) اندازه گیری می شوند. البته تعدادی از این پارامترها ممکن است در دستگاه وجود نداشته باشند و به صورت دلخواه به سیستم آن افزوده شوند. برای هر کدام از این ماژول ها یک بازه استاندارد در سیستم دستگاه تعریف شده است که با خارج شدن مقدار اندازه گیری شده از این بازه، سیستم های هشدار صوتی و تصویری دستگاه فعال می شوند و کادر درمان را از شرایط بیمار مطلع می سازند.

قیمت مانیتور علائم حیاتی:

مانیتورهای علائم حیاتی بر حسب میزان حساسیت و تعداد ماژول هایی که اندازه گیری می کنند قیمت گذاری می شوند.

بهترین برندهای مانیتور علائم حیاتی:

صاایران و سعادت دو برند ایرانی هستند که دستگاه هایی با کیفیت بالا و امکانات متنوع تولید می کنند. علاوه بر این برندهای Emi، Idotmed و zoncare مانیتورهای بسیار خوبی تولید می کنند و دستگاه های تولید شده توسط آن ها دارای دقت و سرعت اندازه گیری بالا می باشند.

خرید مانیتور علائم حیاتی بیمار:

هنگام خرید مانیتور علائم حیاتی بیمار باید توجه شود که دستگاه دارای ماژول ها و پارامترهای مورد نیاز باشد و دقت اندازه گیری بالایی داشته باشد. هم چنین باتری آن مناسب بوده و در صورت قطع برق، استفاده از دستگاه را امکان پذیر سازد. توجه به میزان حساسیت دستگاه و بخشی که مانیتور در آن استفاده می شود بر روی انتخاب مدل دستگاه تاثیر می گذارد. علاوه بر این بهتر است به موارد زیر نیز دقت شود:

– کیفیت و اندازه صفحه نمایش دستگاه

– تاییدیه های دستگاه مانند نشان CE و FDA

– گارانتی و خدمات پس از فروش معتبر

– قابل حمل بودن

– محدوده سنی قابل استفاده

– هشدارهای صوتی و تصویری

– قابلیت اتصال به سیستم مرکزی

– سازگاری با تصویربرداری MRI.