علائم فشار خون بالا در زنان و مردان

علائم فشار خون

علائم فشار خون بالا در زنان و مردان

فشار خون بالا، یکی از مشکلات شایع سلامتی در سراسر جهان است که می‌تواند به مرور زمان به بروز مشکلات جدی قلبی و عروقی منجر شود.  در این بیماری مردان و زنان ممکن است علائم متفاوتی را تجربه کنند یا شدت علائم در آنها متفاوت باشد. شناخت دقیق علائم فشار بالا می‌تواند به تشخیص زود هنگام و جلوگیری از عوارض جدی‌‎تر  به شما کمک کند.

این مقاله به بررسی علائم رایج فشار خون بالا و اهمیت اندازه‌‎گیری منظم آن، برای حفظ سلامتی عمومی می‌پردازیم.

علائم فشار خون بالا چیست؟

فشار خون بالا یک وضعیت پرخطر است که می‌تواند بدون هیچگونه علامت قابل تشخیصی پیش برود، اما در برخی از موارد، علائم فشار خون را به خوبی بروز می‎دهد که آگاهی از آن می‎تواند به وخامت حال بیمار کمک کند. 

 1. سردرد شدید، به خصوص در ناحیه پشت سر یا گیجگاه
 2. تنگی نفس
 3. خونریزی بینی
 4. تاری دید
 5. درد قفسه سینه
 6. سرگیجه
 7. احساس خستگی
 8. وزوز گوش
 9. مشکل در تمرکز

این علائم، برای هر فرد متفاوت بوده و نکته مهم این است که هیچ علامتی به طور خاص، با خطر بیشتر یا کمتر همراه نیست، تنها باعث می‎شود شما به دنبال علت فشار خون و درمان آن باشید. اگر هر یک از این علائم را تجربه می کنید، مهم است که برای بررسی بیشتر به پزشک مراجعه کنید.

توجه کنید که خطر عوارض ناشی از فشار خون بالا، به شدت و مدت زمان فشار خون بستگی دارد. فشار هر چه بیشتر و برای مدت طولانی‎تری بالا باشد، خطر عوارض جدی، مانند سکته مغزی، حمله قلبی، نارسایی کلیه و بیماری چشمی بیشتر می‎شود.

علائم فشار خون در زنان

فشار خون بالا که به قاتل خاموش معروف است، در زنان اغلب بدون علامت است و به همین دلیل بسیار خطرناک‎تر است. برخی از زنان ممکن است علائمی مانند موارد زیر را تجربه کنند:

 • سردرد از نوع ضربان‌دار در ناحیه پیشانی یا پشت سر
 • سرگیجه یا غش ناشی از کاهش جریان خون به مغز
 • احساس خستگی به دلیل فشار بیشتر بر قلب
 • احساس تنگی نفس در ریه‌ها یا به سختی نفس کشیدن
 • آسیب به چشم‎ها، مانند تار شدن دید یا قرمزی آنها
 • خونریزی بینی در صورت آسیب به رگ‎های بینی
 • احساس درد جزئی تا شدید در قفسه سینه

همچنین هنگام افزایش فشار خون تغییراتی در خلق و خو یا رفتار زنان مانند افسردگی، اضطراب، تنش و اختلالات در خواب که از جمله علائم ظاهری فشار خون بالا است.

ممکن است در زنان با فشار خون بالا مشکلات کلیوی و ادراری مشاهده شود، از جمله ادرار کم، رنگ تیره ادرار، و درد یا سوزش هنگام ادرار کردن. اغلب این مشکلات در دورانی که بیماری مزمن نشده، می‎تواند با رعایت رژیم غذایی آن را کنترل کرد. آیا مواد غذایی مضر برای فشار خون بالا را می‎شناسید؟

علائم فشار خون بالا در دوران قاعدگی زنان

علائمی مانند خونریزی نامنظم، درد بسیار شدید در پشت و درد یا فشار بیشتر در ناحیه زیر شکم یکی از علائم فشار خون بالا در دوران قاعدگی زنان است.

به طور کلی پیشنهاد می‌شود، با توجه به ارتباط مستقیم قاعدگی و فشار خون در سلامت جسمی و روحی زنان به منظور پیشگیری از فشار بالا به تغذیه خود توجه ویژه‎‎ای کنید و از مصرف بیش از حد برخی مواد غذایی و میوه‎های مضر جلوگیری کنید.

بررسی علائم فشار بالا به خصوص در زنان و مراجعه به پزشک برای ارزیابی و تشخیص دقیق اهمیت زیادی دارد تا درمان مناسب به موقع شروع شود و از عوارض جدی‌‎تر جلوگیری شود.

علائم فشار بالا

علائم فشار خون در بارداری

در دوران بارداری، یکی از حساسیت‌های پزشکان بررسی علائم فشار خون خانم‎ها است که نیاز به چکاپ منظم دارد. این موضوع تاثیر مستقیمی بر سلامت مادر و جنین دارد، بنابراین در صورتی که هرگونه از علائم ذکر شده در این مطلب را دارید، همین حالا با پزشک خود تماس بگیرید.

 • یکی از علائم شایع فشار خون بالا در بارداری است. این سردرد‎های ناگهانی و شدید است که معمولاً در ناحیه پشت سر شروع می‎شود و تا گردن زنان ادامه پیدا می‎کند. این درد ممکن است به صورت پایدار یا تجدید شونده باشد.(حس کنید درد رو به افزایش است)
 • بی ‌قراری و آشفتگی: بی ‌قراری و اضطراب بیش از حد می‌تواند علامتی از فشار خون بالا در زنان باردار باشد.
 •  تاری دید، دید مات و حتی احساس سنگینی در چشم‌‎ها ممکن است به خاطر فشار خون بالا و علائم آن در بارداری باشند.
 • دفع ادرار زیاد، خون در ادرار و یا ادرار بسیار کم است.
 • تغییرات در ضربان قلب جنین که این علامت باعث کاهش جریان خون به جنین می‎شود. این تغییر نشانگر مشکلات جدی در سلامت جنین است.
 • تورم ناگهانی در دست ‌ها، پاها، صورت و سایر قسمت‌‎های بدن نیز ممکن است از علائم افزایش فشار خون در بارداری باشد.
 • احساس ترس، نگرانی یا آشفتگی بیش از اندازه، از دیگر علائم فشار خون در بارداری است که به سلامت عمومی و روحی زنان آسیب می‌رساند.
 • خونریزی بینی ناشی از فشار خون بالا نیز ممکن است در برخی از زنان باردار دیده شود.

با توجه به موارد ذکر شده و فراز و نشیب‎های خلقی، جسمی و روحی یک مادر باردار، بهتر است با خرید فشارسنج باکیفیت، از وقوع چنین مشکلاتی جلوگیری کنید. با بررسی دقیق و چکاپ فشار خون خود می‎توانید در صورتی که با اولین علائم روبرو شدید، خیلی سریع جلو پیشرفت و آسیب این بیماری را به خود و جنین بگیرید. 

علاوه بر این مورد، گاهی زنان باردار به دلیل داشتن هوس خوراکی‎های سدیم دار(شور)، با افزایش فشار خون مواجه می شوند، برای جلوگیری از این اتفاق بهتر است بدانید که کدام میوه فشار خون را بالا میبرد؟

علائم فشار خون در مردان

فشار خون بالا می‎تواند طیف وسیعی از مشکلات سلامتی را برای مردان ایجاد کند. علاوه بر علائم شایع، مانند سردرد و خستگی، فشار بالا می تواند باعث درد در قفسه سینه، تنگی نفس، مشکلات بینایی و تغییرات در عملکرد جنسی آنان نیز شود.

در اینجا برخی از علائم فشار خون بالا که کمتر شناخته شده برای مردان هستند را توضیح داده‎ایم:

 • این درد می تواند تیز و ناگهانی باشد یا به صورت درد مبهم و مداوم باشد.
 • فشار خون بالا می تواند باعث درد و ناراحتی در دست‎ها، پاها یا قسمت پشت شود.
 • فشار بالا می تواند بر حافظه، تمرکز و توانایی تفکر واضح تأثیر بگذارد.
 • این علامت بیشتر در افرادی که سابقه فشار خون بالا دارند دیده می‎شود.
 • فشار خون بالا می‎تواند باعث اختلال نعوظ و کاهش میل جنسی شود.

اگر هر یک از این علائم را تجربه می‎کنید، مهم است که برای بررسی فشار خون خود به پزشک مراجعه کنید یا به منظور جلوگیری از تجربه این علائم، با مراجعه به یک فروشگاه تجهیزات پزشکی و تهیه یک فشارسنج دیجیتالی، فشار خون خود را زیر نظر داشته باشید. 

تشخیص و درمان زودهنگام فشار خون بالا می تواند به جلوگیری از عوارض جدی سلامتی مانند حمله قلبی، سکته مغزی و نارسایی کلیه کمک کند.

علائم اولیه فشار خون بالا

طبق نکات گفته شده در این سایت مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا زمانی که شما با علائم افزایش فشار خون روبرو می‎شوید، بهترین راه برای تشخیص اینکه آیا فشار خون بالا دارید یا خیر، مراجعه به پزشک و انجام معاینه منظم است.

پزشک شما بهترین فرد برای تشخیص بیماری یا علائم واقعی فشار خون شما است. درست است که استفاده از فشارسنج می‎تواند بسیار موثر باشد، اما تشخیص دقیق به عهده متخصص است. 

با این حال برخی از افراد ممکن است در صورت بالا بودن فشار خون، علائمی را تجربه کنند. این علائم می تواند شامل موارد ذکر شده در جدول زیر باشد:

علائم توضیحات
سردرد مزمن در ناحیه پشت سر و یا جلوی سر به صورت مداوم
تاری دید تاری دید، دیده شدن نقاط سیاه و یا موشکافی
سرگیجه و عدم تعادل عدم تعادل به صورت متناوب
سرخی پوست صورت از نشانه های اولیه به صورت تدریجی
عصبی بودن و اضطراب تغییرات در روحیه، اضطراب، عصبی بودن و تنش‌های روانی

در زمان هایی که فشار خون بالا رفته است، گاهی خوردن برخی از مواد غذایی مفید، میتوانید به شما برای کنترل این حالت به صورت موقت کمک کند. بنابراین بهتر است بدانید که کدام میوه ها فشار خون را پایین می آورند ؟

علائم فشار خون بالا ناگهانی

فشار خون بالای ناگهانی می‌تواند بدون هشدار ظاهر شود، ولی علائمی که معمولاً با آن همراه است ممکن است برای بسیاری جدید و غیرمعمول به نظر برسد. در ادامه، علائم بالا بودن فشار خون جدید و متفاوتی که  ناگهانی ظاهر می‌شود را بررسی می‌کنیم.

 • درد شدید در ناحیه گردن و پشت سر
 • عدم تعادل و اختلال در حرکت
 • اختلال در تمرکز و حافظه
 • تنگی نفس و دشواری در تنفس
 • احساس ضعف و خستگی
 • اختلال در رفتار و تغییرات شخصیتی

علائم فشار خون بالا

علائم فشار خون بالا عصبی

فشار خون عصبی نوعی افزایش ناگهانی فشار خون است که در اثر واکنش سیستم عصبی به استرس یا اضطراب رخ می‌دهد. در این حالت، بدن با آزاد شدن هورمون‌هایی مانند آدرنالین و کورتیزول به تنش‌ها پاسخ می‌دهد. این هورمون‌ها باعث افزایش ضربان قلب، انقباض رگ‌های خونی و در نتیجه افزایش فشار خون می‌شوند.

فشار خون عصبی معمولاً کوتاه‌مدت است و پس از رفع عامل استرس‌زا، فشار خون به حالت طبیعی باز می‌گردد. با این حال، اگر این اتفاق به طور مکرر رخ دهد، می‌تواند به مرور زمان به سلامت قلب و عروق آسیب برساند.

از علائم افزایش فشار خون عصبی می‎توان به مواردی مانند سردرد ناگهانی و شدید، تنش و اضطراب، سرگیجه، اختلال در تعادل، تپش قلب، حالت تهوع و قرمزی چشم‌ها اشاره کرد.

این علائم معمولاً در شرایط استرس‌زا مانند صحبت در جمع، امتحان یا مصاحبه شغلی ظاهر می‌شوند. یکی از علل نوسان فشار خون در افراد بالغ، افزایش فشارهای عصبی و عدم کنترل آنها است، آیا می‎دانید علت نوسان فشار خون چیست؟ و چه راه‎هایی برای مدیریت فشار خون عصبی و کاهش علائم آن وجود دارد؟

ما در اینجا برای شما چندین راهکار مناسب داریم:

 • تکنیک‌های آرامش‌بخش مانند یوگا، مدیتیشن و تنفس عمیق می‌توانند به کاهش سطح استرس و اضطراب کمک کنند.
 • فعالیت بدنی منظم به طور طبیعی فشار خون را پایین می‌آورد و به سلامت قلب و عروق کمک می‌کند.
 • مصرف غذاهای سالم و پرهیز از مصرف بیش از حد نمک، کافئین و الکل می‌تواند به کنترل فشار خون کمک کند.
 • کمبود خواب می‌تواند سطح استرس را افزایش دهد و به فشار خون بالا منجر شود.
 • اضافه وزن یا چاقی می‌تواند خطر ابتلا به فشار خون بالا را افزایش دهد.

علائم فشار خون بالا در خواب

درست است که در طول خواب و استراحت، فشار خون به طور طبیعی کاهش می‌یابد، اما علائم فشار بالا در طول شب و افزایش خطرات مرتبط با آن هنوز وجود دارد.

علائم اختصاصی فشار خون بالا در خواب در افراد مختلف می‌تواند متفاوت باشد، اما برخی از علائم شایع عبارتند از:

 • آپنه خواب (Sleep apnea) این اختلال شامل وقفه‌های تنفسی مکرر و کاهش جریان هوا به ریه‌ها می‌شود که می‌تواند ناشی از فشار خون بالا باشد و به بیداری‌های مکرر در طول شب منجر شود.
 • خفگی خواب  که به آن آپنه‌ی انسدادی خواب (OSA: Obstructive Sleep Apnea) نیز می‏‎گویند. با قطع تنفس موقت و احساس خفگی همراه است.
 • تعریق غیرمعمول و شدید، به خصوص در محیطی خنک، می‌تواند نشانه‌ای از فشار خون بالا باشد.
 • افزایش ضربان قلب، می‌تواند حاکی از افزایش فشار خون در خواب باشد.
 • سردرد ناگهانی، به خصوص در نواحی پشت سر و گردن.
 • افراد مبتلا به فشار بالا ممکن است از خواب آشفته و بدون کیفیت رنج ببرند.

سردرد های صبحگاهی از علائم فشار خون بالا

اگر به طور مکرر با سردرد صبحگاهی از خواب بیدار می‌شوید، این می‌تواند نشانه‌ای از یک مشکل جدی‌تر مانند فشار خون بالا باشد. در حالی که فشار خون بالا، اغلب بدون علامت است، اما سردرد صبحگاهی می‌تواند یکی از علائم افزایش فشار خون باشد یا از سرنخ‌های کلیدی برای تشخیص این بیماری به حساب بیاید.

با این‎حال اگر سابقه فشار خون دارید، برخی از داروهای مورد استفاده برای کنترل فشار خون، به عنوان عوارض جانبی می‌توانند باعث سردرد صبحگاهی شما شوند.

از علائم فشار خون بالا

آیا فشار خون بالا باعث گوش درد می‌شود؟

فشار خون بالا می‌تواند باعث تنگی و سختی عروق خونی شود که منجر به کاهش جریان خون به اعضای مختلف بدن از جمله گوش می‌شود. این مسئله می‌تواند به بافت‌ های گوش آسیب رسانده و منجر به ناراحتی و درد شود. آسیب به عروق خونی گوش می‌تواند منجر به کاهش شنوایی شود که ممکن است همراه با احساس ناراحتی یا درد در گوش باشد.

فشار خون بالا ممکن است بر عملکرد کلی سیستم شنوایی تاثیر بگذارد و مشکلاتی مانند وزوز گوش (tinnitus) یا گوش درد را تشدید کند. 

با پایین آوردن فشار خون می‌توان به طور بالقوه درد گوش ناشی از آن را نیز کاهش داد، چرا که فشار خون بالا می‌تواند به رگ‌های ظریف گوش آسیب برساند و حتی موجب پارگی و منجر به درد و ناراحتی شود.

آیا فشار خون بالا باعث تکرر ادرار می‌شود؟

فشار خون بالا می‌تواند باعث تکرر ادرار، به خصوص در شب‎ها شود. این امر به دلیل افزایش فشار خون در رگ‎ها و کلیه‌‎ها اتفاق می‌افتد. کلیه‌‎ها در این موقعیت برای فیلتر کردن خون و دفع مواد زائد باید سخت‎تر کار کنند، به همین علت تولید ادرار بیشتر و نیاز به دفع آن بیشتر خواهد شد.

همچنین فشار خون بالا می‌تواند بر تعادل هورمون‌‎هایی که میزان ادرار را کنترل می‌کنند، مانند ADH، تأثیر بگذارد. ADH به کلیه ‌ها می‌گوید که چه مقدار آب را در ادرار نگه دارند. عدم تعادل در ADH می‌تواند منجر به تولید ادرار بیشتر و نیاز به دفع ادرار بیشتر شود.

علائم فشار خون بالا در کودکان چیست؟

علائم فشار بالای خون در کودکان اغلب خفیف یا غیرقابل توجه است، به همین دلیل است که تشخیص این بیماری دشوار است. با این حال، برخی از کودکان ممکن است علائمی مانند:

 • سردرد
 • سرگیجه
 • خونریزی بینی
 • خستگی
 • مشکلات بینایی
 • درد قفسه سینه
 • تنگی نفس
 • تشنج

این منبع اطلاعاتی در مورد علائم، علل، تشخیص و درمان فشار خون بالا و همچنین نکاتی در مورد کمک به فرزندتان برای حفظ فشار خون سالم نیز ارائه می‎دهند.

شایع ترین علائم فشار خون بالا کدام است؟

 • این یک علامت بسیار رایج فشار خون بالا است و می تواند در نواحی مختلف سر احساس شود و ممکن است همراه با ضربان باشد.
 • فشار خون بالا می تواند باعث خستگی و ضعف شود.
 • این علامت می تواند به صورت احساس سبکی سر یا گیجی باشد.
 • ممکن است تنگی نفس بخصوص هنگام فعالیت ایجاد شود.
 • این علامت می تواند نشان دهنده فشار خون بالا شدید باشد و نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارد.
 • فشار خون بالا می تواند رگ های خونی ظریف را در بینی تضعیف کند و منجر به خونریزی شود.
 • فشار خون بالا می تواند به شبکیه چشم آسیب برساند و باعث تاری دید یا دیگر مشکلات بینایی شود.
 • تکرر ادرار به خصوص در شب، می تواند از علائم فشار بالا باشد.

سخن پایانی

در مورد سلامتی بیمار مراقب باشند: با دانستن علائم هشدار دهنده فشار خون بالا، همراهان می توانند مراقب هرگونه تغییر در وضعیت بیمار باشند و در صورت مشاهده هرگونه علامت، آنها را تشویق به مراجعه به پزشک کنند.

به بیمار در مدیریت فشار خون خود کمک کنند: همراهان می توانند با تشویق بیمار به پیروی از یک سبک زندگی سالم، از جمله رژیم غذایی، ورزش و مصرف داروهای تجویز شده، به آنها در مدیریت فشار خون خود کمک کنند.

حمایت عاطفی ارائه دهند: مقابله با فشار خون بالا می تواند چالش برانگیز باشد. همراهان می توانند با ارائه تشویق و درک، به بیماران حمایت عاطفی ارائه دهند.

نظر خود را بنویسید