فشار خون نرمال چقدر است؟

فشار نرمال

فشار خون نرمال چقدر است؟

آیا تا به امروز بالا رفتن فشار خون، باعث شده کارتان به بیمارستان کشیده شود یا حتی در اطرافیان خود، افرادی با نوسان فشار خون، شما را نگران‎تان کرده ‎اند؟ این مشکلات به این دلیل برای شما پیش ‎می آید که از فشار خون نرمال خود و اطرافیان خود مطلع نیستید! 

فشار خون در واقع نیرویی است که به دیواره‏‌های شریان های شما وارد می‌شود‏، زیرا قلب شما خون را از طریق شریان‌ها به بدن پمپ می‌کند. فشار خون بالا ممکن است خطر عوارضی مانند حملات قلبی و سکته مغزی را ایجاد کند.

در این مقاله به فشار نرمال بدن برای افراد با جنسیت و سنین مختلف، بیماران و خانم‏ های باردار پرداخته‌ایم. از آنجایی که افراد در خواب یا بعد از غذا خوردن فشار خون آنها تغییر ‎می‌کند، در این مقاله آنها را نیز بررسی کردیم تا با آگاهی از آن بتوانید با برنامه‌ریزی بهتر یا تغییر در تغذیه از بدن خود مراقبت کنید. 

فشار خون نرمال چیست؟

فشار خون شما از دو عدد تشکیل شده است که به صورت کسری مانند 80/120 میلی‌متر جیوه نشان داده می‌شود. هر دو عدد برای سلامتی شما مهم هستند و به راحتی می‌توانید با خرید فشارسنج در خانه آنها را اندازه‌گیری کنید.

عدد اول نشانگر فشار سیستولیک است، این عدد نشان‌دهنده فشار خون در شریان‌های شما زمانی است که قلبتان در حال تپیدن است.

عدد دوم نشانگر فشار دیاستولیک است، این عدد نشان‌دهنده فشار خون در شریان‌های شما بین ضربان قلب است.

واحد اندازه‌گیری فشار خون میلی‌متر جیوه (mmHg) است و اگرچه فشارسنج‌های جیوه‌ای قدیمی جای خود را به مدل‌های دیجیتال داده‌اند، اما واحد mmHg همچنان رایج است.

طبق نظر انجمن قلب آمریکا، اندازه فشار خون نرمال برای بزرگسالان (20 سال به بالا) کمتر از 80/120 میلی‌متر جیوه است. (فشار خون بالا زمانی است که فشار سیستولیک 130 میلی‌متر جیوه یا بالاتر یا فشار دیاستولیک 80 میلی‌متر جیوه یا بالاتر باشد.)

فشار خون نرمال

فشار خون در بزرگسالان

فشار خون نرمال برای بیشتر بزرگسالان به عنوان فشار سیستولیک کمتر از 120 و فشار دیاستولیک کمتر از 80 تعریف می‎‏شود. داشتن فشار سیستولیک 130 میلی متر جیوه یا بالاتر و فشار دیاستولیک 80 میلی متر جیوه یا بالاتر فشار خون بالا نامیده می‌شود.

همچنین فشار خون پایین به طور کلی کمتر از 60/90 میلی متر جیوه است. البته آنچه که برای یک فرد با فشار خون پایین، در نظر گرفته می‎‏شود، ممکن است برای شخص دیگری خوب باشد.

فشار خون پایین ممکن است باعث سرگیجه و غش شود و گاهی اوقات فشار خون پایین می‎‏تواند تهدید کننده زندگی فرد باشد. فشار خون بالا نیز می‎‏تواند باعث آسیب به شریان‌ها، قلب، مغز، کلیه، چشم‎‏ها و مشکلات جنسی باشد.

به دلیل اینکه گاهی پایین بودن یا بالا بودن فشار خون هیچ علائمی ندارد برای جلوگیری از عوارض و خطرات احتمالی توصیه می‌شود که با خرید تجهیزات پزشکی مناسب و با کیفیت در خانه به طور مداوم فشار خون خود را اندازه گیری کنید.

فشار خون نرمال برای خانمها

در سال 2015 میانگین فشار خون در سراسر جهان، 77/122 میلی متر جیوه در زنان بود. در زنان میزان فشار خون طبیعی باید بر اساس سن آن‏ها شرایط جسمی و بیماری‌های زمینه‌ای در نظر گرفته شود. شرایطی مانند بارداری، اضافه ‌وزن یا یائسگی می‌تواند عامل افزایش فشار خون باشد.

فشار خون برای زنان جوان 68/110 میلی متر جیوه، برای برای زنان با سن 40 تا 59 سال، 74/122 و برای زنان بالای 60 سال میزان فشار خون نرمال 69/133 میلی متر جیوه است.

فشار نرمال بدن

فشار خون نرمال مردان

هنگامی که محققان مرکز ملی آمار بهداشت به طور متوسط فشار خون در بزرگسالان ایالات متحده بین سال های 2001 و 2008 را بررسی کردند، میانگین خواندن 71/122 میلی متر جیوه بود. برک اوت 72/124 میلی متر جیوه برای مردان بود. 

با افزایش سن افزایش یافت و در افراد رنگین پوست به طور قابل توجهی بالاتر بود. فشار خون نرمال بدن برای مردان سنین 18 تا 39 سال 70/119 برای سنین 40 تا 59 سال 77/124 و برای سنین 60 سال به بالا 69/133 میلی متر جیوه می‌باشد.

فشار خون نرمال در کودکان

محدوده فشار خون طبیعی در کودکان با توجه به سن متفاوت است. بیمارستان کودکان خانواده دانشگاه Iowa Stead این جدول فشار خون را ارائه می‏‌دهد.

دیاستولیک سیستولیک دوره زمانی
20-60 میلیمتر جیوه 60-90 میلیمتر جیوه نوزادان تا 1 ماه
53-66 میلی متر جیوه 87-105 میلی متر جیوه نوزاد
53-66 میلی متر جیوه 95-105 میلی متر جیوه نوپا
56-70 میلی متر جیوه 95-110 میلی متر جیوه پیش دبستانی
57-71 میلی متر جیوه 97-112 میلیمتر جیوه کودک مدرسه ای
66-80 میلیمتر جیوه 112-128 میلی متر جیوه نوجوان

فشار خون مناسب با توجه به قد، سن و جنسیت کودکان نیز متفاوت است. شما می‎‏توانید از ماشین حساب کالج پزشکی بیلور استفاده کنید تا ببینید آیا فشار خون کودک شما در محدوده سالم است.

فشار خون نرمال دیابتی

بر اساس مطالعات اخیر، به نظر می‌‏رسد که فشار نرمال زیر 90/140 میلی متر جیوه، برای همه افراد دیابتی و حدود 85/135 میلی متر جیوه برای اکثر افراد توصیه می‌شود.

همانطور که در کارآزمایی اقدام برای کنترل خطر قلبی عروقی در دیابت (ACCORD) نشان داده شده است، برای افراد دیابتی در بالاترین خطر سکته مغزی، فشار خون پایین ممکن است محافظت بیشتری در برابر سکته ایجاد کند.

در افراد جوان‌تر که مبتلا به دیابت و فشار خون هستند با مدت کوتاه‌تری ممکن است کاهش فشار خون زیر 80/130 میلی‌ متر جیوه بدون عوارض جانبی و در واقع با فواید قلبی عروقی امکان‌پذیر باشد، اما این مورد هنوز اثبات نشده است.

اندازه فشار خون نرمال

 فشار خون نرمال در بارداری

کالج آمریکایی متخصصین زنان و زایمان (ACOG) بیان کرده که فشار خون یک زن باردار نیز باید در محدوده سالم کمتر از ‏‏80/120 میلی متر جیوه‏ باشد.

‏اگر فشار خون بالا در دوران بارداری رخ دهد، ممکن است عوارض جدی مانند ‏‏پره اکلامپسی‏‏ را نشان دهد. بنابراین باید فشار خون، در طول مدت بارداری پیگیری و مدیریت شود.

مراجعه به پزشک در سه ماه اول بارداری و بررسی فشار خون اهمیت زیادی دارد این کار به بررسی فشار خون معمولی شما کمک می‌کند. در سه ماهه دوم بارداری معمولا فشار خون کاهش یافته و تشخیص فشار خون مزمن دشوار است.

اگر فشار خون شما در دوران بارداری بیش از 90/140 میلی متر جیوه باشد ممکن است پزشک برای کنترل آن دارو تجویز کند. فشار خون سیستولیک بیش از 160 میلی متر جیوه یا فشار خون دیاستولیک بیش از 110 میلی متر جیوه می‌تواند باعث سکته مغزی یا تشنج شود و ممکن است در دوران بارداری نیاز به درمان در بیمارستان داشته باشید. مقادیر کمتر از 60/90 نیز مناسب نیستند و باید تحت کنترل قرار بگیرند. فشار خون حاملگی، بزرگتر یا مساوی 90/140 است که در نیمه دوم بارداری (معمولا بعد از 20 هفته) شروع می‌‏شود. 

فشار خون نرمال بعد از غذا

هنگامی که یک فرد غذا می‌‏خورد، بدن او خون را به دستگاه گوارش هدایت می‌کند تا به فرایند هضم کمک کند. این باعث کاهش موقت فشار خون در قسمت‎های دیگر بدن می‌شود. 

اما بعد از صرف غذا، برای جبران، رگ‏‎های خونی خارج از دستگاه گوارش منقبض می‌شوند و باعث می‎‏شود قلب سریع‏تر و قوی‏تر بزند. این به حفظ فشار خون سالم در سراسر بدن کمک می‎‏کند. برخی افراد پس از خوردن غذا افت مداوم فشار خون را تجربه می‎‏کنند. این اتفاق زمانی می‏افتد که رگ‌های خونی خارج از دستگاه گوارش منقبض نمی‌شوند. 

افرادی که فشار خون بالا دارند باید مصرف غذاهای پر سدیم یا چربی اشباع را محدود کنند و آن‏ها را با غذاهای سرشار از فیبر یا پروتئین جایگزین کنند.

برای سنجش فشار خون به طور کلی توصیه می‌شود تا حداقل نیم ساعت بعد از غذا صبر کنید تا فشار خون به حالت عادی برگردد و سپس به بررسی علائم فشار خون خود بپردازید.

فشار خون مناسب

فشار خون نرمال هنگام خواب

در طول چرخه طبیعی خواب و بیداری، بدن ما تحت تنظیم یک سیستم داخلی به نام ریتم شبانه‌روزی (Circadian rhythm) قرار دارد. این ریتم بر بسیاری از عملکردهای بدن، از جمله فشار خون، تاثیر می‌گذارد. به طور معمول، فشار خون در طول شب به طور طبیعی کاهش می‌یابد تا به بدن اجازه دهد استراحت کند و خود را بازیابی کند.

فشار خون شبانه به اختلالی اطلاق می‌شود که در آن فشار خون فرد در طول شب بالاتر از حد نرمال باقی می‌ماند. این امر می‌تواند با عوارض سلامتی متعددی از جمله بیماری‌های قلبی عروقی، سکته مغزی و نارسایی کلیه مرتبط باشد.

از علائم فشار خون شبانه، بیدار شدن مکرر برای دفع ادرار در شب(شب ادراری)، آپنه خواب (وقفه تنفس در هنگام خواب) و تنفس دشوار در شب است. 

با توجه به محدوده نرمال فشار خون در طول روز که فشار خون نباید از 80/120 میلی‌متر جیوه تجاوز کند. در شب، فشار خون ممکن است کمی بالاتر از 65/110 میلی‌متر جیوه باشد.

فشار خون نرمال در سنین بالا

زمانی که بحث فشار خون پیش می‌آید، سن افراد بسیار اهمیت پیدا می‎کند. بنابراین دانستن محدوده سنی و بررسی فشار خون بهتر می‎تواند به شما کمک کند. در جدول پایین اندازه فشار خون نرمال در سنین مختلف (بر حسب میلی‌متر جیوه) را ذکر کرده‌ایم:

زنان مردان سن
کمتر از 110/70 کمتر از 120/80 18 تا 39 سال
کمتر از 122/74 کمتر از 124/77 40 تا 59 سال
کمتر از 129/76 کمتر از 133/84 60 تا 69 سال
کمتر از 135/81 کمتر از 139/85 70 تا 79 سال
کمتر از 140/85 کمتر از 145/90 80 سال به بالا

فشار خون تا چه اندازه نرمال است؟

توجه داشته باشید که فشار خون نرمال برای افراد بزرگسال به عنوان فشار سیستولیک کمتر از 120 و فشار دیاستولیک کمتر از 80 تعریف شده است. همچنین فشار خون بالا به عنوان فشار سیستولیک بین 120 تا 129 با فشار دیاستولیک کمتر از 80 تعریف شده.

اما برخی از افراد در طول روز یا شب، دچار تغییر در فشارخون خود هستند که پزشکان به آن نوسان فشار می‌گویند. توصیه می‎کنیم اگر دچار این حالت هستید بیشتر در مورد آنکه علت نوسان فشار خون چیست مطالعه کنید.

فشار نرمال برای بدن

چه کنیم فشار خون نرمال داشته باشیم؟

اغلب مردم مبتلا به فشار خون در جهان، توانسته اند با تغییر عادات روزانه، اصلاح برنامه غذایی، ورزش خود و در صورت نیاز با مصرف دارو، فشار نرمال بدن خود را ایجاد کنند. البته که فرایند درمان، مستلزم ارزیابی مداوم و گفتگو با پزشک متخصص است، به خصوص اگر شرایط پزشکی دیگری، مانند دیابت داشته باشید.

به طور کلی تغییرات در سبک زندگی در کنار درمان، موثرترین روش برای کمک به پیشگیری و پایین آوردن فشار خون بالا است، در ادامه چند توصیه مهم برای شما داریم:

  • در هر شرایطی وزن خود را در حالت متناسب خود نگه دارید، به این دلیل که اضافه وزن خطر ابتلا به فشار خون بالا را افزایش می‌دهد. 
  • هر روز ورزش کنید، با فعالیت متوسط، مانند پیاده روی سریع یا شنا، می‌توانید باعث پایین آوردن فشار خون باشید. برای ورزش خود اهدافی قابل دستیابی داشته باشید تا با خیال راحت ورزش کنید. زمان ورزش شما باید حداقل 150 دقیقه (2.5 ساعت) در هفته باشد. قبل از شروع برنامه ورزشی با پزشک و متخصص خود مشورت کنید و ترجیحا از یک مربی کمک بگیرید.
  • از یک رژیم غذایی سالم برای سلامت قلب و تعادل فشار خون استفاده کنید: رژیم غذایی متعادل از سبزیجات، میوه‌ها، غلات، پروتئین، لبنیات و روغن‌ها – مانند برنامه غذایی روش‌های غذایی برای توقف فشار خون بالا (DASH) می‌تواند فشار خون شما را کاهش دهد.
  • نمک را کم یا حذف کنید، شما از تاثیر نمک بر فشار خون خود مطلع نیستید، اگر همچنان به مصرف آن ادامه می‌دهید!
  • می‎‏توانید از رژیم غذایی DASH برای داشتن یک برنامه غذایی مخصوص به خود استفاده کنید.
  • سیگار و مصرف نوشیدنی‌های الکلی را متوقف کنید.
  • اگر خروپف می‏‌کنید یا برای لحظاتی هنگام خواب نفس نمی‌کشید، بهتر است به پزشک خود اطلاع دهید. ممکن است مشکلی به نام آپنه خواب و در نهایت از دیگر علت فشار خون باشد. درمان آپنه خواب و داشتن یک خواب خوب شبانه می‏تواند به کاهش فشار خون کمک کند.
  • استرس خود را مدیریت کنید، اگر لازم است در اینترنت سرچ کنید یا به متخصص مراجعه کنید و اجازه ندهید یکی از عامل تشدید فشار خون شما باشد.

 چه بخوریم تا فشار خون نرمال داشته باشیم؟

‏داروها، تغییرات رژیم غذایی و سایر تغییرات شیوه زندگی می‎‏توانند‏‏ فشار خون بالا‏‏ و بیماری‏‎های مرتبط را کاهش ‏دهند. فشار خون بالا خطر ابتلا به ‏‏بیماری های قلبی‏‏، ‏‏سکته مغزی‏‏ و بیماری کلیوی را افزایش می‌دهد و شما برای داشتن یک فشار خون مناسب لازم است بدانید چه غذایی برای شما مفید است.‏

‏انواع مواد غذایی که ممکن است به فشار نرمال کمک کنند عبارتند از:‏

گروه غذایی نمونه ها توضیحات
میوه ها موز، پرتقال، گریپ فروت، زردآلو، انجیر، هلو، انگور، آلو سرشار از پتاسیم که به متعادل کردن سطح سدیم در بدن کمک می کند و ممکن است به کاهش فشار خون کمک کند.
سبزیجات سیب زمینی، کدو سبز، کلم بروکلی، قارچ، گوجه فرنگی، اسفناج سرشار از پتاسیم، منیزیم و فیبر که ممکن است به کاهش فشار خون کمک کنند.
حبوبات لوبیا، نخود، عدس سرشار از فیبر و پتاسیم که ممکن است به کاهش فشار خون کمک کنند.
محصولات لبنی کم چرب شیر کم چرب، ماست کم چرب، پنیر کم چرب سرشار از کلسیم و پتاسیم که ممکن است به کاهش فشار خون کمک کنند.
آجیل و دانه ها بادام، گردو، تخمه آفتابگردان، دانه کتان سرشار از منیزیم، فیبر و چربی های سالم که ممکن است به کاهش فشار خون کمک کنند.
ماهی های چرب سالمون، ماهی خال مخالی، ساردین سرشار از اسیدهای چرب امگا 3 که ممکن است به کاهش فشار خون کمک کنند.
روغن زیتون حاوی چربی های تک غیر اشباع که ممکن است به کاهش فشار خون کمک کنند.
شکلات تلخ حاوی فلاونوئیدها که ممکن است به بهبود جریان خون و کاهش فشار خون کمک کنند.

در کنار این مواد مفید، به مواد غذایی مضر برای فشار خون بالا نیز توجه کنید و آنها را در لیست ممنوعه خود قرار دهید. در صورتی که کنار گذاشتن آنها برای شما دشوار است، برای آن جایگزینی پیدا کنید که برای شما مطبوع باشد.

سخن پایانی

فشارخون بالا می‎‏تواند به دلایل مختلفی از جمله ژنتیک، مصرف داروهای استروئیدی، استرس و اضطراب و… ایجاد شود و مشکلی بسیار شایع در دنیای امروز مردم در سراسر دنیا است.

از آنجایی که افزایش یا کاهش بیش از حد فشار خون می‏‌تواند بدون علائم خارجی صورت گیرد سنجش فشار خون به طور مداوم اهمیت دارد. در این مقاله فشار خون مناسب برای سنین مختلف و شرایط مختلف افراد را توضیح دادیم. شما می‌توانید با کسب این اطلاعات و مشورت با پزشک خود، از احوالات فشار نرمال بدن خود آگاه شوید. 

سوالات متداول

1.فشار خون نرمال افراد بالای 50 سال چقدر است؟

فشار خون نرمال بالای 50 سال تا سن 59 سال 74/122 و برای مردان در این سن 77/124 می‌باشد.

2.فشار خون نرمال برای سن بالاتر از 65 چند است؟

فشارخون نرمال برای سن بالای 65 سال برای زنان 68/139 و برای مردان در این سن 69/133 می‌باشد.

3.فشار خون نرمال در 70 سالگی چقدر است؟

فشارخون نرمال در سن 70 سالگی برای زنان 68/139 و برای مردان در این سن 69/133 می‌باشد.

نظر خود را بنویسید